آفتاب

ایجاد همکاری بین حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها به پیشرفت جامعه کنونی عراق کمک می‌کندآیت‌الله‌العظمی سید محمدتقی مدرسی خواستار ایجاد راه‌های همکاری بین حوزه‌ و دانشگاه در عراق شدند و این همکاری را دارای نقش عمده‌ای در پیشرفت همه جانبه جامعه کنونی عراق برشمردند.

ایشان در دیدار با دکتر باسم خلیل السعیدی، رئیس دانشگاه کربلا و هیئت همراه مطرح کردند: «همگان ملزم به تقبل مسئولیت مقابله با تهاجم فرهنگی هستند، زیرا جامعه عراق و به خصوص جوانان که به مثابه ستون‌های امت هستند، هدف این تهاجم‌ قرار گرفته‌اند». همچنین تأکید کردند: «باید جامعه عراق چه از لحاظ آکادمیک و چه از لحاظ دینی، با همکاری و مشارکت بین حوزه و دانشگاه بازسازی شود و این دو نهاد می‌بایست نقش اصلی در تربیت فرزندان جامعه و دور کردن آنان از فرهنگ‌های بیگانه را ایفا کنند».

معظم‌له بر ضرورت توسعه برنامه‌های درسی دانشگاه‌های عراق برای همگام شدن با علم و تکنولوژی روز دنیا و توسعه مهارت‌های کادر آموزشی، بهره از روش‌های نوین تدریس و نیز استفاده از ابزارهای آموزشی الکترونیکی تأکید کرده و افزودند: «جهانِ امروز ابزارها و وسایل الکترونیکی را در آینده به عنوان بخشی ضروری در امر آموزش و تدریس پذیرفته است».

آیت‌الله‌العظمی مدرسی همچنین با بیان اینکه نباید تنها به دانشگاه‌های دولتی تکیه کرد، عنوان کردند: «دانشگاه‌های خصوصی نیز در ساخت جامعه نقش دارند و باید فضایی رقابتی بین دانشگاه دولتی و غیردولتی ایجاد شود تا بتوانند نسلی آگاه و تحصیلکرده تربیت کنند. البته ضروری است که وزارت آموزش عالی بر دانشگاه‌های غیردولتی نظارت کند تا خارج از قوانین عمل نکنند و برای ضمانت فارغ‌التحصیلی دانشجویان ممتاز، آنان را بر اساس معیارهای دقیق برگزینند».

در این دیدار دکتر السعیدی نیز توضیحات مفصلی از عملکرد دانشگاه کربلا ارائه و از نقش مرجعیت دینی و رهنمودهای آن در حمایت از روند آموزشی قدردانی کرده و تأکید کرد این رهنمودها در آینده موجب تقویت مسیر آموزش خواهد بود.
‏almodarresi.com/fa/3764

کانال تلگرام
‏t.me/almodarresi_fa
صفحه اینستاگرام
‏instagram.com/almodarresi_fa