آفتاب

کنعانی اعلام کرد

امکان از سرگیری اجرای برجامسخنگوی وزارت خارجه گفت: فرصت همچنان برای احیای برجام وجود دارد و ما نمی‌توانیم از بن بست در مذاکرات صحبت کنیم .

ناصر کنعانی صبح روز دوشنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی در مورد آزادی باقر نمازی و برخی از اظهار نظرها در مورد ارتباط این موضوع با خبرهای منتشر شده مبنی بر احتمال  آزادی پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی در آینده گفت:‌ در خصوص آزادی باقر نمازی شما را به اظهارات روز گذشته  دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ارجاع می‌دهم، همان طور که آقای غریب آبادی مطرح کردند  آزادی ایشان در چارچوب انساندوستانه صورت گرفته است . در چهار سال گذشته آقای باقر نمازی در خارج از زندان بوده و ممنوع الخروج بودند . الان اجازه خروج از کشور به وی داده شده است . این موضوع  اقدام انساندوستانه بوده و مرتبط با هیچ موضوع دیگری نبوده است.

وی تاکید کرد : چند  شب پیش از طریق کانال های دیپلماتیک کشور دوستی  که در این زمینه ایفای نقش می کند ، اطلاع داده شده که ایشان می‌تواند از ایران خارج شود.

وی با تاکید بر این که اقدام انجام شده ، اقدام کاملا انساندوستانه و مبتنی بر اصول و ارزش‌های ایران بوده و ارتباط به موضوعات دیگر ندارد، تاکید کرد :  فرزند ایشان هم در حال طی کردن دوران محکومیت خود بوده است ، مدتی ایشان آزاد شده است که پدر خود را همراهی کند و  بعد از پایان دوران مرخصی به زندان برمی‌گردد.

کنعانی گفت : در مورد موضوعات مالی ارتباطی با این قضیه نمی‌بینم. بحث زندانیان  موضوع انساندوستانه بوده  و در چارچوب خاص خود از طریق واسطه‌ها با آمریکا در این زمینه گفت وگو و مذاکره شده است.  ایران این موضوع را به بحث‌های دیگر و مذاکرات هسته‌ای پیوند نزده  است .

 کنعانی تاکید کرد : این موضوع  می‌توانست زودتر حل و فصل شود و این که در این مقطع انجام شده است  ارتباطی به موضوعات دیگر  ندارد.

ناصر کنعانی در ادامه  این نشست خبری  درباره اظهارات اخیر  وزیر خارجه قطر در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر امور خارجه ایران  مبنی بر آمادگی طرف آمریکایی برای رایزنی به منظور حصول توافق و همچنین آخرین روند مذاکرات جهت احیای برجام گفت :  در موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها لازم است اشاره کنم که از طریق هماهنگ کننده اروپایی و برخی واسطه‌ها از جمله وزرای خارجه برخی از  کشورهای همسایه ، تبادل پیام‌ها برای رسیدن به نقطه توافق همچون گذشته  در جریان است و  اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل هم فرصت خوبی برای انجام یکسری مذاکرات جانبی بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت:  گفت‌وگوهای دو و چندجانبه‌ای در آنجا برگزار شد  و از طریق واسطه‌ها  از جمله  اتحادیه اروپا و مقامات برخی کشورها، پیام‌هایی بین ایران و آمریکا رد و بدل شد.

کنعانی ادامه داد : ما همچنان تأکید می‌کنیم برای دستیابی به توافق خوب، قوی و پایدار مصمم هستیم و به روند گفت‌وگوها پایبند هستیم که روند مذاکرات به نتیجه مطلوب منتهی شود .
سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد :  پاسخ ایران به متن جمع بندی نهایی پیشنهادی مذاکره کننده اروپایی قبلا داده شده است  و تلاش ایران هم این بود که پاسخی شفاف داده شود که به جمع بندی نهایی و شکل گیری توافق کمک کند و تلاش ایران در آن پاسخ این بود که نقاط ابهام در جمع بندی مذاکره کننده اتحادیه اروپا برطرف شود که در صورت انجام توافق، شاهد توافق پایدار باشیم و از تفسیرهایی که می‌تواند مخل توافق باشد پیشگیری شود.

کنعانی با بیان این که  در این مسیر پایبند روند دیپلماسی و مذاکره هستیم ، افزود : از حسن نیت کشورهای همسایه استقبال می‌کنیم و  همچنان در این زمینه در  روند مذاکرات و تعامل و تبادل پیام قرار داریم .
این دیپلمات ارشد ایرانی تاکید کرد: همچنان امکان و فرصت برای توافق و ازسرگیری اجرای برجام وجود دارد و این امکان هست که در صورتی که طرف مقابل مشخصا دولت آمریکا اراده سیاسی خود را بروز و ظهور دهد این توافق در زمان کوتاهی شکل بگیرد.

وی افزود : فرصت همچنان برای احیای توافق باقی است.

 کنعانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که رسانه های غربی به نقل از مقامات آمریکایی  درباره بن بست در روند مذاکرات وین صحبت می کنند ، اظهار کرد:‌  ما نمی‌توانیم این واژه را تایید کنیم و  از بن بست در روند مذاکرات صحبت کنیم چون روند تبادل پیام‌ها ادامه دارد .

 وی ادامه داد:  پاسخی که طرف ایرانی به  متن جمع بندی اتحادیه اروپا داد ، پاسخ کمک کننده‌ای به این بود که روند مذاکرات ادامه یابد و به جمع بندی مذاکرات و اجرای توافق منجر شود.  متاسفانه در طرف مقابل شاهد وجود اراده سیاسی لازم نیستیم. از یک سو شاهد ارسال پیام‌های مختلف از طریق واسطه‌های مختلف هستیم و از سوی دیگر شاهد اعمال تحریم‌ها و  این رفتار  قطعا سازنده ای نیست و نشان می‌دهد دولت آمریکا دچار دوگانگی است و هنوز نتوانسته مسیر مورد نیاز خودش را در روند مذاکرات پیدا کند.

وی تاکید کرد: در سایه تهدید و تحریم توافقی شکل نمی‌گیرد و  دولت آمریکا باید این رفتار خود را اصلاح کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح  کرد : تحریم‌های آمریکا را رد می‌کنیم و در تعارض با ارسال پیام‌ها از طریق واسطه‌ها می‌دانیم و  امیدوارم شاهد اصلاح رفتار دولت آمریکا و روی آوردن این کشور  به یک رفتار سازنده باشیم.


سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که رسانه‌های هند گزارش دادند یک فروند هواپیمای مسافربری ایرانی، با گزارش تهدید به بمب‌گذاری در این هواپیما خواستار فرود اضطراری در فرودگاه دهلی نو شده است و هند چنین اجازه‌ای را نداده و این هواپیما اکنون در آسمان چین است ، گفت : من نیز این خبر را شنیدم، در حال حاضر نمی‌توانم این خبر را تایید کنم و یا  در این خصوص توضیحی داشته باشم ، باید منتظر بمانیم تا گزارش دقیق در این ارتباط دریافت کنیم  و در حال حاضر نمی توانم در این باره توضیحی بدهم .
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه این نشست خبری که بیش از یک ساعت به طول کشید، در پاسخ به سؤالی درباره  تمدید آتش بس در یمن  و نگاه ایران به این موضوع گفت: مواضع ایران در این ارتباط صریح ، رسمی و روشن بیان شده است.  از نظر ما جنگ یمن یک جنگ غیرضروری بود که  با حکمت و درایت می‌شد شاهد چنین جنگ خانمانسوزی در این کشور نباشیم.

وی ادامه داد : ما بارها گفته‌ایم ، راهکار یمن، سیاسی است نه نظامی. در مورد  آتش بس در یمن هم، ایران  کمک کننده برای شکل گیری روند مذاکرات برای حصول آتش‌بس بوده است.

وی افزود: آتش بس یکی از راهکارهای طرح چهارگانه ایران برای حل و  فصل سیاسی بحران بوده و از آن حمایت کرده ایم ، البته همواره گفته ایم آتش بس به عنوان یک موضوع ذاتی مدنظر نیست و باید مقدمه‌ای باشد برای کمک به حل و فصل بحران سیاسی یمن و شکل گیری شرایط با ثبات و پایدار در این کشور. ما معتقد هستیم  آتش بس یک گام است و وجه دیگری نیز  دارد و آن رفع محاصره ظالمانه علیه مردم یمن است . ما معتقد هستیم که پایداری آتش بس زمانی رخ می‌دهد که وجه دیگر یعنی رفع محاصره انجام  و نظر طرف های یمنی تامین شود.

کنعانی افزود : ایران حتما از تمدید  دوره آتش بس  در یمن حمایت می‌کند  و دوستان و طرف‌های مرتبط در یمن را به این مسیر تشویق می‌کنیم ،البته  تصمیم گیر اساسی در یمن خود یمنی‌ها هستند و ایران به عنوان طرف علاقه‌مند به صلح در یمن ،دوستان خود را به این مسیر تشویق می‌کند.

کنعانی همچنین گفت: ما از ماموریت سازمان ملل و نماینده ویژه سازمان ملل در تکمیل روند سیاسی در یمن حمایت می‌کنیم،  ارتباط بسیار خوبی با آنها  داریم و گفت‌وگوهایی هم انجام شده و ارتباط و گفت‌وگوها با آنها ادامه دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه  در پاسخ به سؤال دیگری  در خصوص آزادی «خلیل دردمند»  حاجی زندانی ایرانی در عربستان ‌و این که با آزادی این حاجی  ایرانی، آیا  امکان دارد که دور بعدی مذاکرات ایران و عربستان در آینده نزدیک  برگزار شود، گفت: خوشحال هستیم که امروز شاهد بازگشت حاجی در بند ایرانی در عربستان سعودی هستیم که متاسفانه از ایام پایانی ماه ذی الحجه به یک دلیل واهی و عجیب و غریب  بازداشت شد و با تلاش‌های صورت گرفته در حوزه دیپلماتیک ، کنسولی از سوی  وزارت خارجه و  سازمان حج و زیارت ، امروز شاهد بازگشت این حاجی ایران به وطن خواهیم بود و از کشورهای دوستی که در منطقه در این زمینه کمک کردند ، هم  تشکر می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد : هنوز تصمیمی درباره دور بعدی مذاکرات بین ایران و عربستان  گرفته نشده است . در  پنج دور گفت‌وگویی که بین دو کشور انجام شد ، توافقاتی بین طرفین انجام شد  و توافق این بود که با اجرای توافقات صورت گرفته زمینه برداشتن گام‌های بعدی فراهم شود. ایران کماکان آماده است و از پیشرفت در روند گفت‌وگوها و  هر تحولی که به روند بهبود مناسبات منجر شود، استقبال می‌کند  ولی باید زمینه‌ها برای برگزاری نشست بعدی فراهم بیاید و امیدواریم با اجرای توافقات قبلی این اتفاق بیفتد.
وی بار دیگر تاکید کرد : این  یک مسیر دو طرفه است و باید به توافقات گذشته عمل شود که زمینه برای برگزاری نشست بعدی فراهم شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره تعرضات صورت گرفته به تعدادی از سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور طی روزهای اخیر نیز گفت: در نتیجه تحولات اخیر در برخی از کشورها و مشخصا تعدادی از کشورهای اروپایی،  بعضی از نمایندگی‌های ما مورد تعرض افراد منتسب به جریان‌های معاند، ضد انقلاب و گروه‌های خشونت‌طلب قرار گرفت و در برخی  از  این کشورها، مهاجمان موفق شدند در نتیجه عدم وجود حفاظت کافی و عدم توجه اولیه از سوی نیروهای تامین کننده امنیت کشورهای پذیرنده به برخی از نمایندگی‌های ما به ویژه در اماکن بیرونی و جدارهای بیرونی نمایندگی‌های ما حملاتی انجام دهند و  احیانا بعضی از بخش‌های نمایندگی ها  مورد تعرض قرار گرفته است.

وی در این ارتباط  افزود: بر مبنای کنوانسیون وین ، کشورهای پذیرنده موظف هستند همه امکانات و تدابیر لازم را برای فعالیت امن نمایندگی‌های دیپلماتیک، سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌ها فراهم کنند و این جزو وظایف ذاتی کشورهای پذیرنده است و در شرایطی که این احتمال می‌رود که به صورت غیرعادی یک نمایندگی سیاسی و سفارتخانه در معرض تهدید و آسیب باشد، اقدامات پیشگیرانه انجام دهند.

کنعانی ادامه داد : بعد از این که  تعدادی از نمایندگی‌ها ما مورد تعرض قرار گرفت ، بلافاصله اطلاع رسانی لازم از سوی سفارتخانه‌های ایران به مقامات محلی صورت گرفت و در تهران هم وزارت امور خارجه از طریق تماس با سفارتخانه‌های آن کشورها در تهران، اقدامات لازم و فوری را انجام داد و بر مسئولیت آنها برای تامین امنیت  نمایندگی های ایران تأکید کرد و  مسئولیت های بین المللی آنها  در این زمینه را  یادآور شد .
 کنعانی گفت: بعد از روزهای اولیه،  شاهد تقویت تدابیر حفاظتی و امنیتی از سوی کشورهای پذیرنده بودیم و نمایندگی‌های ما نیز در این زمینه اقدامات تکمیلی خود را انجام دادند و تدابیر اضافه صورت گرفت.

 کنعانی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد : موضوع مورد تأسف این است که عده‌ای در این کشورها به عنوان اعتراض سیاسی به خشونت آمیزترین روش‌ها متوسل شدند.  آنها علاوه بر حمله به اماکن دیپلماتیک که براساس مقررات بین‌المللی و کنوانسیون وین دارای مصونیت هستند، حتی نسبت به استفاده از روش‌های غیراخلاقی و تهدید دیپلمات‌ها و ایجاد فضای ناامنی تلاش کردند که فعالیت عادی بعضی از نمایندگی‌های ما در خارج از کشور را متاثر کنند. البته دیپلمات‌های ما طبق روال  معمول در ایام کاری در نمایندگی‌ها حاضر و وظایف سیاسی خود را پیگیری کرده و ارائه خدمات کنسولی را با جدیت انجام دادند.  در برخی حوزه‌های نمایندگی‌ها، مهاجمان  و کسانی که ادعای حمایت از حقوق بشر و ادعای رویکرد سیاسی برای بیان دیدگاه‌های خودشان را دارند، حتی به مراجعان به نمایندگی‌ها و بخش‌های کنسولی ما بی احترامی کردند و فضای رعب را برای شهروندان ایرانی در آنجا ایجاد کردند که مانع شوند که آنها برای دریافت خدمات کنسولی به سفارتخانه‌ها و بخش‌های کنسولی مراجعه نکنند.  آنها فضای رعب ایجاد کرده و به روش‌های غیراخلاقی متوسل شدند. این موارد به کشورهای پذیرنده ابلاغ و تذکرات لازم داده و اقدامات تکمیلی در اغلب کشورها انجام شد.

وی تاکید کرد: سفارتخانه‌های ما در اروپا که امروز اولین روز کاریشان  در هفته است فعالیت خود را آغاز و انجام می دهند ، البته تدابیر تکمیلی نیز  وجود و در نظر گرفته شده است . بخش‌های کنسولی هم تأکید کردند که در نمایندگی‌ها همچون سابق حضور داریم و وظایف خود را انجام می‌دهیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص آزادسازی منابع مالی بلوکه  شده ایران در کره جنوبی و برخی از اخبار منتشر. شده در این زمینه طی روزهای اخیر اظهار کرد:‌ آزادسازی منابع مالی بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران در برخی از کشورها از جمله در کره جنوبی، همواره یکی از موضوعات مورد مطالبه ایران بوده و این موضوع  را در روش‌های دیپلماتیک و در قالب مذاکرات سیاسی، اقتصادی، بانکی و تجاری پیگیری کرده و می کنیم  و این جزو هدف‌های مهم ما است . ما همواره بر این موضوع تاکید داریم  که دولت‌هایی که سرمایه ملی ایران در آنجا وجود دارد، بر مبنای مناسبات دوستانه و قوانین و مقررات بین‌المللی موظف هستند منابع مالی و دارایی‌های ملت ایران را آزاد کنند و آن را بدون هیچ قید و شرطی در اختیار طرف ایرانی قرار دهند و آزادسازی این منابع را مشروط به هیچ رخداد و موضوع دیگری خارج از چارچوب مناسبات دوجانبه نکنند.

وی در مورد کره جنوبی نیز  تصریح کرد : مذاکرات جدی با کره جنوبی در سطوح مختلف صورت گرفته است ، در حاشیه نشست اخیر  مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک  گفت‌وگوی خوبی بین مقامات دو کشور در سطح وزرای خارجه انجام شد و تلاش‌ها در جریان است و پیشرفت‌هایی داشتیم و امیدواریم شاهد اتفاقات خوبی باشیم و اخبار تکمیلی را بعد از پیشرفت گفت‌وگوها اعلام خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سؤالی درباره اخبار منتشر شده در مورد وضعیت ملک سلمان و بحث جانشینی محمد بن سلمان  و همچنین برخی از اخبار مبنی بر ارتباط شبکه ایران اینترنشنال با عربستان سعودی و محمد بن سلمان نیز گفت: ما در موضوعات داخلی عربستان دخالت نمی‌کنیم. ما درباره آنچه مربوط به مناسبات ایران با دولت عربستان است صحبت می‌کنیم و یادآوری وظیفه ذاتی کشورها مبنی بر  رعایت اصول حاکم بر مقررات بین‌الملل و عدم مداخله در امور داخلی کشورها و این‌که از بی ثباتی در هیچ کشوری حمایت نکنند.

وی خطاب به خبرنگار پرسش کننده ادامه داد: از نظر ما  فعالیت‌های شبکه مورد اشاره (ایران اینترنشنال) رسانه‌ای نیست ، این شبکه را رسانه تلقی نمی‌کنیم چرا که  عملکرد و ماهیت آن رسانه‌ای نیست. رسانه‌های برجسته و رسانه‌هایی که برای خودشان وظیفه ذاتی قائل هستند باید نسبت به فعالیت این رسانه‌ها که تخریب کننده چهره رسانه‌های مستقل هستند، تذکر دهند.

 کنعانی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد گفت‌وگوهای اخیر وزیر امور خارجه ایران  با وزیران امور خارجه سوئد و بلژیک در نیویورک  درباره  آخرین وضعیت حمید نوری و  اسدالله اسدی دو شهروند ایرانی بازداشت شده در سوئد و بلژیک نیز گفت : درباره گفت‌وگوهای انجام شده در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، از مجموع بیش از ۴۰ ملاقاتی که  آقای امیرعبداللهیان با همتایان خود داشت، مذاکره با همتای سوئدی و بلژیکی نیز  انجام شد. ما در جریان تعامل و گفت‌وگو با این دو کشور  موضوعات زیادی داریم ولی موضوعات مرتبط با این دو شهروند ایرانی جزو مطالبات مستمر و دائمی ما است و در هر گفت‌وگو، تماس و نشستی این موضوع مطرح می‌شود و همواره بر این تأکید داریم که هر دو شهروند ایرانی  در یک روند غیرقانونی بازداشت شده‌اند، آقای اسدی دارای مصونیت دیپلماتیک بود و این مصونیت باید رعایت می‌شد که نشد و اقدام جبرانی باید صورت بگیرد و در اسرع وقت باید آزاد شود. در خصوص آقای حمید نوری شهروند ایرانی زندانی در سوئد هم که متاسفانه به رغم همه تلاش‌ها در زندان است. تلاش‌های ما در حوزه سیاسی، کنسولی و حقوقی ادامه دارد و برای آزادی ایشان نیز تلاش‌های زیادی صورت گرفته است، وکلایی برای آقای نوری اخذ شدند که  مورد موافقت طرف سوئدی قرار گرفته‌اند و اکنون پرونده در اختیار آنها قرار گرفت و در حال مطالعه آن هستند.

 سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ادامه داد: در مورد ایجاد شرایط بهتر بهداشتی و خدمات انسانی برای آقای نوری تلاش زیادی شد که شرایط ایشان در زندان به لحاظ انسانی و دریافت خدمات بهداشتی شرایط بهتر شود که خوشبختانه شرایط تا حدودی بهبود یافته و زمینه دیدار کنسولی با خانواده‌ فراهم شد.
کنعانی تاکید کرد: پیگیری این دو پرونده  جزو الویت های ما است و امیدواریم که دو دولت سوئد و بلژیک هرچه زودتر  به مسئولیت‌های خودشان در این زمینه عمل کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره فعالیت برخی گروه‌های تروریستی در  منطقه اقلیم کردستان عراق و حملات اخیر ایران به مقر این گروهک‌ها و انجام رایزنی‌های سیاسی با مقامات عراق در این زمینه گفت: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با جمهوری عراق و کشور برادر و دوست احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و وحدت سرزمینی این کشور و کمک به ثبات و امنیت در این کشور است. این یک شعار نیست و یک سیاست رسمی ، اعلام شده و اثبات شده از سوی جمهوری اسلامی ایران است.

کنعانی ادامه داد: ایران در عمل اثبات کرده است که در سخت‌ترین شرایط عراق که این کشور مورد هجوم تروریست‌های مسلح و جریان سیاه تروریستی داعش و گروه‌های تکفیری قرار گرفت، اولین کشوری بود که در سریع‌ترین و کوتاه‌ترین زمان به کمک دولت و ملت عراق هم در بخش دولت مرکزی و هم در حوزه اقلیم کردستان عراق شتافت که بتواند از امنیت این کشور و شهروندان عراق دفاع کند و تا روزی که این کشور در معرض آسیب و خطر بود، ایران با تمام توان در کنار برادران عراقی، نیروهای مسلح و مردم عراق بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: درباره رخدادی که در حوزه اقلیم کردستان عراق شاهد بودیم، باید اشاره کنم که جمهوری اسلامی ایران ، بارها در خصوص ضرورت عدم تبدیل سرزمین‌های مجاور به مرکز تهدید امنیت خودش، به دولت مرکزی عراق و همچنین دولت اقلیم کردستان عراق و مقامات محلی اقلیم تذکر داده است . متاسفانه در بخش‌هایی از مناطق اقلیم کردستان سال‌های طولانی است که گروه‌های مسلح، تجزیه طلب و تروریست پایگاه‌ها و مراکزی را تاسیس کرده و در مقاطع زمانی مختلف، امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران را مورد تهدید قرار داده اند، بعضا به نیروهای مسلح ما تعرض کرده‌اند و ما  شهدای زیادی را در مناطق شمال غرب کشور در سال‌های طولانی گذشته در نتیجه تعرض مسلحانه گروه‌های تروریست و تجزیه طلب تقدیم کردیم و هم شهروندان زیادی را در این مناطق و استان‌های همجوار در نتیجه این اقدامات مسلحانه از دست دادیم.

 کنعانی ادامه داد : بر مبنای وظیفه ذاتی، حق همسایگی و بر مبنای توسل به روش‌های حقوقی و قانونی، در چارچوب‌های مختلف، از جمله  گفت‌وگوهای سیاسی با مقامات عالی رتبه دولت مرکزی عراق و هم گفت‌وگو با مقامات محلی اقلیم کردستان عراق، همواره در این زمینه تذکر لازم را داده‌ایم  و ضرورت پاکسازی این مناطق از وجود گروه‌های تروریست و تجزیه طلب  را یادآور شدیم. برمبنای مسئولیت خود و طی کردن روش‌های قانونی، یادداشت‌های رسمی متعدد به دولت مرکزی عراق در این زمینه داده شده  است و هم موارد نقض امنیت گزارش شده و هم مسئولیت دولت عراق برای تامین امنیت یادآوری شده است. در مذاکرات سیاسی، امنیتی و کمیته‌های مشترک مرزی که چارچوب‌های مشترک در این زمینه‌ها داریم، نیز همواره این موارد یادآوری و تذکر داده شده است. در قالب کمیته امنیتی مشترک این موارد همواره در مذاکرات متعدد به دولت مرکزی عراق و کمیته مشترک امنیتی که با مقامات اقلیم کردستان عراق داریم، ذکر شده و مسئولیت‌های طرف عراقی در این زمینه تاکید شده است .

وی تاکید کرد: آن چیزی که مربوط به ایران است، این است که از طرف ما  رعایت حسن همجواری همواره صورت گرفته است و آن چه مربوط به طی کردن چارچوب‌های حقوقی است، طی شده و در مقاطع مختلف زمانی این مسیرها را طی کردیم و در حوزه سیاسی با توجه به مناسبات نزدیک و دوستانه بسیار خوب با برادران در دولت مرکزی عراق  و همچنین مناسبات خوب با دولت محلی اقلیم کردستان داریم، همواره در گفت‌وگوها این مطالبه مطرح شد که ما نیازمند اطمینان بخشی از سوی آنها به جمهوری اسلامی ایران هستیم که از خاک عراق، اراضی ایران و امنیت شهروندان و مرزبانان ما مورد تعرض قرار نمی‌گیرد.
وی ادامه داد:  در این زمینه جمهوری اسلامی ایران برای حفظ امنیت و دفاع خود بر مبنای حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد عمل کرده است و  در ایام اخیر هم گفت‌وگوهای خوبی با مقامات دولت مرکزی عراق و دولت محلی اقلیم عراق صورت گرفته و وعده‌ها و قول هایی از جانب آنها  داده شده است که اقدام کنند و امیدوارم این قول ها اجرایی شوند .

وی در پایان پاسخ به این سوال گفت: درخواست ما از دولت مرکزی عراق این است که حاکمیت دولت مرکزی را به تمامی مناطق این کشور تسری دهد ، امنیت کامل را برقرار کند و به مسئولیت‌های خود در جهت عدم تبدیل اراضی این کشور به مرکز تهدید و ایجاد ناامنی برای اراضی ایران عمل کند و امیدواریم در این زمینه شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی دیگر  درباره عملکرد رسانه‌های فارسی زبان در انگلیس در ارتباط با تحولات اخیر در کشور و این‌که آیا وزارت خارجه اقدامی را برای پیگرد عملکرد  این رسانه‌ها انجام داده است؟ اظهار کرد:  متأسفانه در شرایط اخیر ، شاهد اقدامات خارج از عرف برخی از شبکه‌هایی بودیم که مدعی هستند رسانه هستند و وظیفه اطلاع رسانی را انجام می‌دهند. در کمال تأسف، این گونه رسانه‌های مدعی به کارخانه دروغ سازی و اتاق عملیات نه فقط عملیات رسانه‌ای، بلکه اتاق عملیات تحریک آمیز، تشویق خشونت، ترویج قتل، تحریک برای حمله به امکان عمومی، مرکز آموزش درست کردن کوکتل مولوتوف و نحوه هجوم به امکان دولتی و نحوه ایجاد آشوب و بلوا و بی ثباتی تبدیل شده‌اند.

کنعانی افزود: اسم اینها را چه باید بگذاریم؟ آیا اینها رسانه هستند؟ چگونه رسانه‌ای هستند  که روزانه روش‌های مختلف غیر اخلاقی اعم از دروغ پردازی و خشونت را ترویج می‌کند؟ این اتاق عملیات و مرکز ترویج خشونت است و فعالیت چنین رسانه‌های با هیچ معیاری قابل قبول نیست؛ نه با معیارهای ملی کشورهایی که این رسانه‌ها در آنجا حضور دارند و فعالیت می‌کنند و نه با عرف مورد قبول بین‌المللی.

وی تاکید کرد : جمهوری اسلامی ایران در این زمینه به مسئولیت خود عمل خواهد کرد و هم به کشورهای پذیرنده تذکر جدی داده شد و هم از طریق کشورهای مرتبط و دوست تذکر جدی به آنهایی که از اینها حمایت مالی می‌کنند، داده شده و به صورت جدی و قاطع اعلام شده که جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت‌های خود در چارچوب‌های مختلف اعم از حقوقی و سیاسی به صورت جدی استفاده خواهد کرد و نسبت به این شبکه‌ها که نه کار رسانه‌ای و خبری بلکه عملا کار تروریستی انجام می‌دهند اقدام خواهد کرد و از ظرفیت‌های حقوقی و سیاسی استفاده خواهد کرد.

وی تصریح کرد : در این زمینه مقدماتی فراهم شده و ان‌شاءالله در بازه زمانی کوتاه مدت آینده، این اقدامات را مورد پیگیری قرار خواهیم داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه  در مورد رویکرد برخی از کشورها به تحولات اخیر داخل ایران  و اتفاق رخ داده در مورد مهسا امینی  گفت: همه اطلاع دارند که در عالی ترین مقامات کشور از جمله شخص آقای رییس جمهور به این موضوع  ورود کردند و با خانواده مهسا امینی تماس گرفتند و قوه قضاییه و وزارت کشور هم اعلام کرد که به وظیفه خود عمل می‌کنند.

وی در بخشی دیگر ار صحبت های خود در پاسخ به سوال مطرح شده گفت : دنیا در  موضوع حقوق بشر  وامدار فرهنگ و تمدن ایرانی است ، حقوق بشر از  ارزش‌های انقلاب اسلامی است و بعد از انقلاب اسلامی هم  حقوق زنان و حقوق بشر جزو موضوعات مهم بوده است و زنان در حوزه های سیاسی و رسانه‌ای و فرهنگی حضور پر رنگی داشته‌اند.

سخنگوی امور خارجه در ادامه صحبت های خود در این ارتباط گفت :  زنان در جامعه ایران در عرصه های  مختلف سیاسی، اجتماعی اقتصادی و رسانه ای حضور دارند  و جمهوری اسلامی یک جامعه الگو و نمونه است، اقوام  نیز جزو بافت تشکیل دهنده جامعه ایران هستند و جزو اقلیت ها در ایران نیستند . اقوام بخشی از ایران قدیم و جدید و ایران تاریخی و بزرگ هستند ، نگاه قومیتی در ایران مفهوم پیدا نمی کند رفتار ایران در داخل کشور  قومیتی و جنسیتی نیست .

کنعانی ادامه داد: متاسفانه برخی قصد دارند شکاف های قومیتی‌ و جنسیتی در ایران  ایجاد کنند، من سوال می‌کنم زمانی‌که مردم غیور کُرد، مورد حمله شیمیایی قرار گرفتند، آن‌ها کجا بودند؟ حقوق‌ بشر در کجای رفتار سیاست خارجی این ها قرار می‌گیرد؟ زمانیکه این اتفاق افتاد آقای رییس جمهور سمرقند بودند و بلافاصله زمانی که متوجه شدند، اعلام موضع کردند .

وی افزود:‌ من از این مدعیان می پرسم  زمانیکه «شیرین ابوعاقله » خبرنگار الجزیره  توسط صهیونیست ها به شهادت رسید، این مدعیان حقوق بشر و طرف‌های غربی کجا بودند و آیا این رفتار دوگانه نیست؟! ما امیدواریم شاهد عقلانیت در این کشورها باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ابتدای این نشست با گرامی داشت روز همبستگی با کودکان فلسطینی گفت : براساس آماری که در منابع رسمی منتشر شده، رژیم صهیونیستی از آغاز انتفاضه دوم الاقصی تاکنون، ۲ هزار و ۲۳۰ کودک فلسطینی را به شهادت رسانده‌ است و ۱۹ هزار کودک و نوجوان کمتر از ۱۸ سال را بازداشت کرده  و از سال ۲۰۲۰ میلادی بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ کودک فلسطینی را در دادگاه‌های رژیم صهیونیستی به دور از هرگونه عدالت مورد محاکمه قرار داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین  در ابتدای این نشست گفت: فرا رسیدن  روز نیروی انتظامی را به همه عزیزان پرتلاش و زحمتکش نیروی انتظامی تبریک می‌گویم که به حق از ارکان امنیت ملی و امنیت مردم ایران و از ستون‌های استوار امنیت کشور هستند و به آنها خداقوت و خسته نباشید، عرض می‌کنیم. یاد و خاطره شهدای گرانقدر نیروی انتظامی و عزیزانی که در این روزها جان خود را در راستای امنیت کشور و امنیت شهروندان از دست دادند، گرامی می‌داریم.