آفتاب

سفر به یونان

سفر به یونان

کشور یونان با مساحت 131940 کیلومتر مربع از یک شبه جزیره و 3087 جزیره که تنها حدود 300 جزیره آن مسکونی است تشکیل شده است.


اطلاعات مختصر اما لازم در مورد سفر به کشور یونان:


پایتخت: آتن 


زبان رسمی:  یونانی 


نوع حکومت: جمهوری پارلمانی 


واحد پول: یورو 


پیش‌شماره تلفن: 30 


اختلاف ساعت با ایران: 1:30-


همسایگان: آلبانی، بلغارستان، مقدونیه، ترکیه


دین: ارتودوکس یونانی


آب و هوا: مدیترانه ای، آلپی و معتدل


قرار داد Roaming ایرانسل


قرار داد Roaming همراه اول


کشور یونان با مساحت 131940 کیلومتر مربع از یک شبه جزیره و 3087 جزیره که تنها حدود 300 جزیره آن مسکونی است تشکیل شده است. این کشور کوهستانی در جنوب شرقی اروپا قرار گرفته است.


آتن پایتخت اساطیری یونان و مهد تمدن غرب، پرجمعیت ترین شهر یونان و شهرهای ستالونیک، پاترا، ایراکلیون و لاریسا دیگر شهرهای بزرگ یونان میباشند.


بر اساس آمار اعلام شده 98 درصد مردم این کشور پیرو مذهب ارتدوکس و بقیه را سایر ادیان تشکیل می‌دهند


آتن زادگاه سقراط، افلاطون، ارسطو، دموستون و دیگر فلاسفه یونانی می‌باشد. به طور کلی کشور یونان به کشور هزار جزیره معروف است که هر یک از مناطق آن دارای ویژگی‌های منحصر به فردی از نظر آب و هوا، زیبایی و طبیعت است. آثار بی‌نظیر تاریخی این شهر از جمله آکروپولیس هر ساله هزاران جهانگرد را به سوی خود جذب می‌کند


بهترین زمان برای سفر به یونان:


از اواخر آوریل تا اواسط ژوئن و از سپتامبر تا اواسط اکتبر می‌باشد. ماه های جولای و آگوست (به خصوص حوالی 15 آگوست) شلوغ ترین زمان در این کشور است. زمستان زمان پرطرفداری برای سفر به یونان نیست ولی برخی گردشگران که به ورزش‌های زمستانی، به خصوص اسکی علاقمند هستند، در ماه های زمستان به یونان می روند.


آب و هوای یونان:


یونان بطور کلی آب و هوای معتدلی دارد. در کوه های شمالی این کشور زمستان ها سرد و تابستان کوتاه می‌باشد. در بخش های جنوبی یونان زمستان ها معتدل با میانگین دمایی حدود 15 درجه سانتی گراد بوده و تابستان ها گرم و خشک می‌باشند که میانگین دما در روز به 30 تا 35 درجه سانتی گراد هم می رسد و عصرها خنک تر می‌شود. ماه جولای گرم ترین ماه در یونان است که دمای هوا گاهی تا بیش از 38 درجه سانتی گراد نیز می رسد.


ساعات اداری در یونان:


تقریبا تمامی فروشگاه ها و مغازه ها یکشنبه ها تعطیل هستند، مگر آنهایی که به گردشگران سرویس می‌دهند، در روزهای دوشنبه ها، چهارشنبه ها و شنبه ها  معمولا از 9:00 تا 15:00 و روزهای سه شنبه ها، پنج شنبه ها و جمعه ها از 9:00 تا 14:00 و از 17:00 تا 19:00 کار می کنند. اغلب ادارات دولتی دوشنبه تا جمعه از 8:00 تا 15:00 باز هستند. بانک ها نیز دوشنبه تا پنج شنبه از 8:00 تا 14:00 و جمعه ها از 8:00 تا 13:30 مشغول بکارند.


خدمات پزشکی در یونان:


در صورتیکه به خدمات پزشکی اورژانس و یا آمبولانس نیاز پیدا کردید می‌توانید با شماره 166 تماس بگیرید و در صورتیکه به خدمات بیمارستانی نیاز داشتید با 106 تماس بگیرید.


برق در یونان:


ولتاژ برق مصرفی در یونان 220 ولت (در بعضی هتل‌های بزرگ 110 ولت) بوده و پریز های برق آن‌ها دو شاخه می‌باشند و نیازی به همراه داشتن مبدل نیست.


مالیات در یونان:


تمامی خدمات هتل شامل 12% مالیات و 6% ارزش افزوده و 4.5% مالیات بومی می گردد. در اغلب رستوران‌ها 13% حق سرویس و 8% مالیات بر ارزش افزوده دریافت می کنند که در برخی شهرها مالیات بومی (مثلا در آتن 5%) نیز به اضافه می گردد. اجاره ماشین نیز شامل 19% مالیات می گردد.


انعام در یونان:


اغلب رستوران‌ها در صورتحساب خود بین 10 تا 15 درصد حق سرویس را لحاظ می کنند اما رایج است که بین 5 تا 10 درصد هم برای گارسون ها انعام می گذارند. گردشگران معمولا به راننده های تاکسی بین 5 تا 10 درصد کرایه انعام می‌دهند. در هتل‌ها به کارمندانی که برای مرتب کردن اتاق می آیند، معمولا برای هر روز 2 یورو و به کار مندان سایر قسمت های هتل بین 1 تا 5 یورو انعام می‌دهند


وضعیت آب در یونان:


آب لوله کشی در یونان قابل شرب است، اما در بعضی شهرها به خصوص آن‌ها که به دریا نزدیک هستند اندکی شور است.


وضعیت سرویس بهداشتی در یونان:


در اغلب مراکز عمومی یونان نظیر رستوران‌ها، موزه‌ها، مراکز خرید و … سرویس های بهداشتی عمومی وجود دارد. همچنین اغلب جاذبه های گردشگری نیز سرویس بهداشتی تمیز دارند.


برای سفر به این کشور و بازدید از مکان های دیدنی آن،  می توانید از تورهای "یونان" آژانس مسافرتی قصران گشت استفاده کنید.


مناطق دیدنی:


1. آکروپولیس: تپه ای در مرکز آتن است که دژ دفاعی شهر بوده است و بعدها به مرکزی برای کاخ های اشراف تبدیل شده و با آغاز دموکراسی، معابد و ساختمان های عمومی در آن بنا گردید. امروزه قابل توجه ترین بخش آن ویرانه های به جا مانده از معبد آتنا به سبک دوریک است. این معبد با معماری ایکتینوس "Iktinos و و در زمان پریکلس "Pericles، یعنی دوران طلایی یونان ساخته شد. معبد آتنا یا پارتنون جوان محل نگهداری گنجینه های بی شمار بوده که قابل توجه ترین آن‌ها مجسمه 11 متری آتنا بوده که فیدیاس با عاج آن را ساخته و با انواع جواهرات قیمتی تزئین نمود. پارتنون روی معبد قدیمی دیگری که خشایارشاه در حمله اش به آتن، آن را ویران کرد، ساخته شد. بعدها به عنوان کلیسا و در زمان عثمانی به عنوان مسجد از آن استفاده می شد. 


در بخش دیگری از آکروپولیس معبد دیگری به نام ارختئون Erechtheion یکی از آخرین بناهای آکروپولیس است. ارختیوس بالا تنه انسان و پایین تنه مار دارد. 


در اسطوره ها معبد ارختئون در محل رقابت تن به تن خدایان پوزئیدون و آتنا برای مسلط شدن بر آتن بنا شد. در کف این معبد روزنه ای وجود دارد که می‌شود از آن تخته سنگی را دید که با اصابت سرنیزه سه سر پوزئیدن از آن چشمه ای جاری می‌شود و اولین درخت زیتون را که آتنا کاشته آبیاری می کند. مقبره Kekrops سرسلسله اسطوره ای خاندان سلطنتی آتن نیز اینجاست. ستون های این معبد که به شکل شش دوشیزه زیبا (Caryatids) هستند، در حال حاضر به موزه آکروپولیس منتقل شده اند و کپی آن‌ها را می‌توان در معبد دید. این معبد قرن هفتم میلادی به کلیسا تبدیل شد ... اما  معبد دیگری که در آکروپولیس قرار دارد، معبد آتنا-نیکه است و نیکه الهه پیروزی است. 


تئاتر دیونوسوس Dionysos که در بخش جنوبی آکروپولیس قرار دارد، قدیمی ترین مجموعه آکروپولیس است. این تئاتر به نام دیونوسوس خدای شراب و مستی ساخته شده بود و ۶۴ ردیف و حدود ۱۷۰۰۰ نفر گنجایش داشت. ردیف اول با صندلی های مشخص برای افراد خاص در نظر گرفته شده است و هر صندلی مختص یک فرد خاص بوده  است.


2. موزه ملی باستان شناسی: این موزه که در سال ۱۸۶۰ بنیان گذاری شده بزرگترین مجموعه آثار به جا مانده از یونان باستان در جهان (حدود ۲۰۰۰۰ شیء) را در بر دارد. در بخشی از موزه که به تازگی گشایش یافته آثاری از تمدن مصر نیز یافت می‌شود. مجسمه اَفرودیت خندان، مجسمه کوروس، مونالیزای مذکر و ماسک های طلایی آثار برجسته این موزه هستند.


3. دماغه Sounion و معبد پوزئیدون: بازمانده های این معبد، با چشم انداز زیبایی از غروب و دریا (پوزئیدون فرمانروای دریاهاست)، محیطی دیدنی را به وجود آورده است. در گذشته مجسمه برنزی پوزئیدن در این معبد قرار داشته که در حال حاضر به موزه ملی باستان شناسی آتن منتقل شده است.


4. پایریس Piraeus: بندری 2500 ساله در ۱۰ کیلومتری آتن که سال ها تجار، کالاهایشان و زائران را  از طریق آن به آتن می آوردند و حالا میزبان توریست هاست. این بندر «موزه باستان شناسی» نیز دارد که مجسمه های بزرگ آتنا و آرتمیس در آن دیدنی اند. علاقمندان به مجسمه سازی مدرن هم می‌توانند از گالری شهرداری دیدن کنند. این بندر با ۲۰ میلیون مسافر در سال پر مسافرترین بندر اروپا و سومین بندر جهان است. از طریق این بندر می‌توان به تمامی جزایر شرقی یونان سفر کرد.


5. پلاکا: منطقه ای اطراف آکروپولیس است. این منطقه به خاطر کلیساهای قدیمی، بناهای نئوکلاسیک، مغازه ها و رستوران‌هایش مورد علاقه گردشگران است. منطقه پلاکا از سال ۱۹۷۸ تحت حفاظت است و شهرداری آتن قوانین سختی برای هرگونه دخل و تصرف در بناهای این منطقه وضع کرده است.


6. تپه لیکاوتوس Lycabettus: تپه ای بلند مانند آکروپولیس است. به خاطر منظره خوبی که از آتن دارد، هوای خنکش و پیاده‌روی برای گردشگران جذاب است. در روز  clean monday(روزی خاص برای ارتدوکس ها) آتنی ها بر روی این تپه بادبادک هوا می کنند، در بالاترین نقطه این تپه نمازخانه سنت جورج،  تئاتر و یک رستوران قرار دارد.


7. میدان سینتاگما: نام دیگر آن Constitution(مشروطه) است. «میدان مرکزی شهر» و قلب آتن  می‌باشد. معمولاً مراسم خاص و فستیوال ها در این میدان برگزار می‌شود. هتل‌های معروف آتن اطراف این میدان قرار گرفته اند. مجلس در این میدان واقع شده و  این مکان از دیرباز محل اجرای رژه، اعتصابات و اعتراضات سیاسی بوده و هست.


8. آگورا: بازمانده آگورای قدیم آتن است که معبد هفاستوس "Hephaeistos، موزه و چند بنای تاریخی دیگر در آن قرار دارد. منطقه کنونی آگورا تا قرن هفتم ق.م. قبرستان بوده و در زمان سولون Solon اولین ساختمان در آن ساخته شد. در دوران اوجش (قرن دوم میلادی) مجموعه ای از ساختمان های عمومی، معابد، پرستشگاه های خدایان و فواره های زیبارا در بر داشته است که پس از حمله ایرانیان بارها و بارها تخریب گردید.


9. موزه آکروپولیس: این موزه که بین سالهای ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۳ بنا شده است، مجموعه ای از آثار یونانی مربوط به آکروپولیس (از قرن ششم قبل از میلاد به بعد) را در بر دارد. جالب است که یکی از بخش های موزه به پرتره های اسکندر مقدونی اختصاص دارد.


10. موزه بناکی: این موزه مجموعه‌ای از اشیاء گردآوری‌شده توسط شخصی بنام آنتونیوس بناکی Benaki را شامل می‌شود. در این مجموعه جواهرات قدیمی یونانی، بیزانسی، ونیزی و... را می‌توان دید. آثار نقاشی و سرامیک نیز دیگر اشیاء این موزه را تشکیل می‌دهند.


مکان‌های تاریخی اصلی آتن که در مرکز شهر واقع‌شده‌اند: 


آکروپولیس و پارتنون که افق قابل دیدی را ایجاد کرده‌اند 


آمفی‌تئاترهای دایونیسیس و هرودس آتیکوس 


موزه ملی تاریخی که اشیای آنتیک و قدیمی بسیار زیبایی را به معرض نمایش می‌گذارد


هتل‌های واقع در مرکز شهر آتن و هتل‌های مجلل ساحلی که در جزایر زیاد به چشم می‌خورند سالانه میزبان سیل گردشگران در این منطقه می‌باشند.


آنچه شما می‌توانید بخرید شامل طلا و نقره‌آلات، هنرهای دستی، دست‌نوشته‌ها، سفال، چرم، ظروف میناکاری شده، اجناس عقیق کاری شده و قالیچه است


و مکان‌هایی که می‌توان از آن‌ها خرید کرد شامل مراکز خرید داخل شهرها، فروشگاه‌های کوچک و سوغاتی فروش‌های داخل هتل‌ها می‌باشند


رستوران‌ها و مراکز تفریحی درون شهر و رستوران‌هایی که غذای دریایی ارائه می‌دهند واقع درپیراووس و بندرگاه‌های دیگر و اجرای مراسم فرهنگی در شهرهای اصلی که شامل تئاتر، موزه‌ها و گالری‌ها می‌شود ازجمله مکان‌هایی هستند که می‌توانید از موسیقی و غذا  لذت ببرید.


ورزش‌های ساحلی و آبی در جزایر که شامل قایق‌رانی، موج‌سواری، غواصی، چتربازی  (درحالی‌که یک قایق شما را به سرعت می‌کشد)، جت اسکی، کشتی سواری، ماهیگیری، گلف و آب‌درمانی و مراکز زیبایی درون هتل‌ها و  اجرای تورهای پیاده‌روی در جزیره از مواردی است که  منحصر به فرد بوده و باید در نظر گرفته شود.

کد N847376

وبگردی