آفتاب

زمانی برای جوانی چشم ها

زمانی برای جوانی چشم ها

سرانجام روزی فرا می رسد ( چه بسا برای بسیاری از ما فرا رسیده ) که برای خواندن متن از تلفن همراه ناچار می‌شویم آن را دورتر نگه داریم.

همین وضعیت در فعالیت های معمولی و روزمره نظیر خواندن یک تاریخ درج شده روی یک محصول هنگام خرید یا مطالعه مطالب روزنامه نیز تکرار می‌شود. کم کم روزنامه و بطری شیر و موبایل دورتر و دورتر می‌روند، به نحوی که برخی به طنز آرزو می کنند کاش دستانی کشیده تر داشتند تا بتوانند نوشته ها را باز هم دورتر نگه دارند.

خوب است همین‌جا یادآوری کنیم که «پیر چشمی» برخلاف نام آن در زبان فارسی از حوالی 40 سالگی آغاز می شود و به نظر می رسد که بتوانیم آن را به عنوان شایعترین بیماری بشر قلمداد کنیم. چرا که هر فرد بالای 40 سال دیر یا زود به درجاتی از مشکلات دید نزدیک دچار خواهد شد. تعریف پیرچشمی در یک جمله این چنین است: «کاهش پیشرونده قدرت دید اجسام نزدیک، پیرو افزایش سن».

این مهم در بازه‌ای از زندگی‌مان اتفاق می افتد که اغلب هنوز نشانه های واضحی از افزایش سن را تجربه نکرده ایم و از این رو گروه زیادی از افراد در پی چاره جویی برای رفع مشکل بینایی خود، به دنبال راه های گوناگون درمان خواهند بود. باید بدانیم پیرچشمی بخشی از روند طبیعی افزایش سن می باشد که وقتی عدسی چشم قابلیت انعطاف خود را به تدریج از دست می دهد اتفاق می‌افتد. به سخن دیگر، دلیل عمده پیرچشمی سخت شدن و کاهش انعطاف عدسی چشم است و دلیل دیگرش، کاهش قدرت عضلات جسم مژگانی است که در این حالت عضلات مژگانی قادر نیستند که انحنای لازم را برای عدسی به وجود بیاورند در نتیجه چشم در تمرکز بر روی اشیاء مشکل دارد.

جلوگیری از پیرچشمی یا تعویق آن تا زمان حاضر امکان پذیر نبوده، هر چند که زندگی کم استرس و دوری از تابش های مضر و عوامل تهدید کننده سلامتی از پایه‌های به تعویق انداختن علایم محسوب می شوند.


روش های رایج درمان پیرچشمی عبارتند از :

1. عینک

در سنین بالاتر از 40 تا 45 سال افرادی با دید طبیعی احتیاج به عینک مطالعه پیدا می کنند و افرادی که قبلاً از عینک استفاده می کرده و نزدیک بین یا دوربین بوده اند احتیاج به دو عینک یکی برای دور و یکی برای نزدیک خواهند داشت.

از زمان شروع پیرچشمی هر 2 تا 3 سال، 5/0 تا 1 نمره به نمره عینک افزوده می شود. فراموش نکنید که استفاده از عینک جهت پیشگیری از افزایش نمره عینک نیست بلکه تنها به دید بهتر شما در زمان انجام کارهایی مانند مطالعه کمک می کند. شماره مثبت عدسی عینک مطالعه از لحاظ ظاهری دل نشین نبوده، عوارض سطحی و چروک های اطراف چشم را دو چندان می کند. عینک مطالعه دید دور را تار می کند و با پیشرفت پیرچشمی، بارها نیاز به تعوض دارد. نکته دیگر اینکه عینک، در همه جا و در همه شرایط همراه‌تان نیست (فراموش کردن، اماکنی مانند استخر و..) و همچنین به راحتی گم می‌شود.

2. لنزهای تماسی

به دنبال مطرح شدن معایب عینک دید نزدیک، عدسی های چشمی 2 کانونی و لنزهای تماسی مخصوصی ساخته شد که برای آن دسته از افرادی که مشکل نزدیک بینی و دوربینی را همزمان دارند، کاربرد یافت. این لنزها دارای 2 کانون هستند که بخش فوقانی لنز برای مشاهده اجسام دور و بخش تحتانی برای مشاهده اجسام نزدیک است.

در صورت استفاده از لنزهای تماسی باید دقت و حوصله کافی برای رعایت نکات بهداشتی و رعایت اصول گذاشتن و برداشتن آن را در چشم داشته باشید. مراقبت دائمی و عدم توانایی بهره بردن از لنز (مانند عینک) در همه شرایط، سبب شده رضایت بیماران آنگونه که باید تأمین نشود.

3. تکنیک‌های جراحی و لیزر

در سال های اخیر پیرو نیاز به درمان پیرچشمی، روش‌های متعددی برای اصلاح آن با بهره گیری از لنزهای درون چشمی و تکنیک های لیزری پدید آمدند و گسترش یافتند و یکی پس از دیگری به اصلاح مطلوب پیرچشمی نزدیک‌تر شدند.

اصلاح پیر چشمی با کمرا

تکنیک اصلاح با لیزر به همراه بهره‌گیری از لیزر فمتوسکند و وسیله‌ای به نام «کَمرا» که درون قرنیه قرار داده می‌شود، جدیدترین تکنیک اصلاح پیرچشمی می باشد که طی چند سال اخیر پیشرفت چشم گیری داشته است. کمرا یک درون کاشت مؤثر و ایمن است که کمتر از یک دهه پیش به عرصه چشم پزشکی وارد شد و پس از نتایج مثبت و کارا و سربلند بیرون آمدن از آزمون های دقیق و سخت گیرانه مختلف، هم اکنون در اتحادیه اروپا (CE) و برخی کشورهای آمریکای شمالی و شرق آسیا وارد مرحله درمانی شده؛ بیمارستان چشم پزشکی نور مفتخر است که نخستین عرضه کننده این خدمت در خاورمیانه باشد.

هزاران فرد در سراسر دنیا کمرا را به عنوان راه درمان پیرچشمی برگزیده اند به نحوی که در دوسال گذشته تعدادی از چشم پزشکان نیز خود از کمرا برای درمان پیرچشمی بهره برده اند.

کمرا چگونه دید را تصحیح می کند

تکنیک کمرا مشابه همان روشی است که در دیافراگم دوربین عکاسی به کار گرفته می شود. روزنه‌ای کوچک و مرکزی که تصاویر واضح و کانونی شده از اشیاء دور و نزدیک ایجاد می کند و همزمان دید دور، میانی و نزدیک را واضح و شفاف می سازد. با پیشرفت تکنولوژی، امکان به کارگیری این تکنیک در بدن انسان و دقتی در حد میکرون برای کنترل و اصلاح پیر چشمی فراهم آمده است.

کمرا ساختاری حلقه‌ای است با بدنه ای به ضخامت 5 میکرون (حدود یک دهم نازک تر از کاغذ)، با اندازه ای به مراتب کوچک تر از لنز تماسی. حدود 8400 روزنه کوچک توسط لیزر در بدنه آن ایجاد شده تا امکان رد و بدل شدن مولکول های مغذی چشم از خلال آن، برای سالم و سرحال نگاه داشتن قرنیه فراهم شود. لازم به ذکر است که این ساختار از مدرن ترین مواد پلیمری سازگار با بدن انسان ساخته شده است.
نحوه قرار گیری کمرا

کمرا توسط جراح متخصص چشم، درون ضخامت قرنیه قرار داده می شود. طول زمان عمل جراحی کمتر از 15 دقیقه است. در این تکنیک نیازی به بیهوشی عمومی وجود ندارد و جراحی فقط با یک قطره بی حسی انجام می گیرد.

بخش اصلی این عمل، با بهره گیری از دستگاه لیزر فمتوسکند که از پیشرفته ترین نوآوری های لیزر در دنیای چشم پزشکی است انجام می شود و مراحل انجام آن شباهت زیادی با عمل فمتولیزیک دارد.


مزایای کمرا

• با پیشرفت پیرچشمی دید نزدیک خوب باقی می ماند.

• هم دید نزدیک (نظیر صفحه موبایل) و هم دید میانی (نظیر صفحه کامپیوتر) را بهبود می بخشد.

• هم زمان دید دور هم شفاف و واضح می شود.

• بسیار کوچک و همرنگ مرکز چشم است و تقریبا توسط خودتان و دیگران قابل دیدن نیست.


چه کسانی می توانند از کمرا بهره مند شوند

• مبتلایان به پیرچشمی ( تفاوتی ندارد که امروز نیازمند عینک مطالعه شده اید یا چندین سال است عینک برای دید نزدیک می زنید.)

• مبتلایان به پیرچشمی همراه با مشکلات چشمی دیگر نظیر نزدیک بینی، آستیگماتیسم و نامنظمی‎های قرنیه.

• افرادی که سابقاً لیزیک یا PRK کرده اند و هم اکنون به پیرچشمی مبتلا شده‌اند.


برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت بیمارستان/ به نشانی http://www.noorvision.com/  مراجعه نمایید / یا با شماره تلفن 82400 - 021 تماس بگیرید.

جهت پذیرش اینترنتی اینجا کلیک نمائید

برای استفاده از خدمات کلینیک نور مطهری می‌توانید به نشانی  motahhari.noorvision.com   مراجعه یا با شماره 42313 - 021 تماس بگیرید.

اگر ساکن استان البرز یا استان‌های همجوار مانند زنجان و قزوین هستید، نیازی به طی مسیر تا تهران ندارید. متخصصان کلینیک نور البرز در خدمت شما هستند.

نشانی سایت کلینیک نور البرز alborz.noorvision.com است و شماره تماس آن 35800 - 026


کد N433484