تندترین و گرانترین ادویه

نوعی گیاه به نام جینسنگ (ginseng) عنوان گرانترین ادویه موجود در جهان را بخود اختصاص داده است زیرا در سال ۱۹۷۷ یک اونس آن یعنی کمی بیشتر از ۳۱ گرم ، به قیمت ۲۳۰۰۰ دلار بفروش رفته است. جنسینگ …

نوعی گیاه به نام جینسنگ (ginseng) عنوان گرانترین ادویه موجود در جهان را بخود اختصاص داده است زیرا در سال ۱۹۷۷ یک اونس آن یعنی کمی بیشتر از ۳۱ گرم ، به قیمت ۲۳۰۰۰ دلار بفروش رفته است.
جنسینگ گیاه بومی منچوری، چین و کره است و در چین برای مصارف پزشکی از آن سود می برند. مجموع صادرات این گیاه در طول یک سال از ۴ کیلوگرم بیشتر نمی شود و همین دلیل گرانی فوق العاده آن است. به عقیده کارشناسان بهداشتی غذایی، اثر این گیاه با مسمومیت های هورمونی مرتبط است. این گیاه برخلاف دیگر گیاهان، در سایه بهتر و بیشتر رشد می کند.
در میان ادویه های تند، گرانترین آنها «کاکوانک» نام دارد که از مقدار بسیار کم ترشحات نوعی سوسک در ویتنام بدست می آید و قیمت هر گرم آن ۵/۳ دلار است.
تندترین ادویه جهان از گیاهی بنام «هابانرو» (Habanero) که خود از گونه کاپسیکوم است و بومی مکزیک و مناطق واقع در دریای کارائیب می باشد، بدست می آید. یک گرم از این ادویه به ۲۰۰ کیلو سس، تندی خاص و قابل تشخیص می بخشد.