تنها روش صحیح استفاده از ماسک

یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که مردم انجام می دهند این است که زمانی که ماسک به آن ها احساس ناراحتی می دهد، آن را زیر بینی خود می کشند یا کاملاً از صورت خود پایین آورده و زیر چانه هایشان قرار می دهند تا کمی راحت نفس کشیده و استراحت کنند.

با شیوع کروناویروس جدید و توصیه بسیاری از کشور ها مبنی بر استفاده از ماسک، بسیاری از افراد در محیط های خارج از خانه از ماسک استفاده می کنند، اما روش پوشیدن این ماسک ها در برخی از افراد اشتباه است و آن ها را بی اثر می کند.

متخصصان می گویند ممکن است افراد برای عادت کردن به استفاده صحیح از ماسک به زمان نیاز داشته باشند، اما بهتر است بدانند در روش صحیح استفاده از ماسک ها فرد کمی احساس خفگی می کند که طبیعی است.

یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که مردم انجام می دهند این است که زمانی که ماسک به آن ها احساس ناراحتی می دهد، آن را زیر بینی خود می کشند یا کاملاً از صورت خود پایین آورده و زیر چانه هایشان قرار می دهند تا کمی راحت نفس کشیده و استراحت کنند.

متخصصان می گویند پس از پوشیدن ماسک و خروج از خانه به هیچ وجه نباید به ماسک خود دست بزنید و آن را جابه جا کنید. اگر فکر می کنید استفاده از ماسک شما را با مشکل مواجه کرده و اذیت تان می کند، بهتر است از ابتدا از ماسک استفاده نکنیم.

در ادامه چند اشتباه رایج در استفاده از ماسک و در آخر روش درست پوشیدن آن به نقل از "نیویورک تایمز" آورده شده است:

۱. ماسک خود را زیر بینی تان قرار ندهید. �

۲. چانه خود را خارج از ماسک قرار ندهید. �

۳. از ماسک های گشاد که لبه هایش با صورت تان فاصله دارد استفاده نکنید. �

۴. ماسک را تنها تا نوک بینی قرار ندهید و آن را به گونه ای قرار دهید که تا بالای بینی تان را پوشش دهد. �

۵. ماسک را زیر چانه خود و روی گردن تان قرار ندهید. �

۶. ماسک را به گونه ای بپوشید که تمام صورت از زیر چانه تا بالای بینی و زیر چشم ها را بپوشاند. سعی کنید لبه های کناریِ ماسک با صورت تان شکافی ایجاد نکند و تا حد ممکن روی پوست صورتتان بچسبد. ✔️

پس از این که ماسک خود را به روش صحیحِ بالا پوشیدید، نکات زیر را نیز برای ایمنی بیشتر رعایت کنید:

همیشه قبل و بعد از پوشیدن ماسک، دستان خود را با آب و صابون بشویید یا با مایع مخصوص ضدعفونی کنید.
هنگام پوشیدن و در آوردن ماسک به قسمت پوشش پارچه ای جلوی ماسک دست نزنید و بند ها یا کش آن را گرفته و از صورت خود بردارید.
ماسک را زمانی که داخل خانه هستید بپوشید و در بیاورید، چرا که محیط آسانسور ها و راه پله ها می توانند مناطقی با آلودگی بالا باشند.
ماسک های پارچه ای خود را به طور روزانه شسته و تمیز کنید و سپس آن ها را در محیط خشک قرار دهید.
در صورت استفاده از ماسک نیز احساس اشتباه امنیت کامل نداشته باشید و موارد لازم از جمله فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنید.
ماسک ها محافظت محدودی دارند و با وجود استفاده از آن ها باید فاصله خود را با دیگران حفظ کرده و دست های خود را مرتب بشویید.
فراموش نکنید در صورتی که حتی خودتان از ماسک استفاده کنید، نمی توانید تاثیرات دیگران بر شیوع را خنثی کنید و از همین رو رعایت تمامی نکات ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار است.