۱۰ نکته برای صحبت با کودکان درباره ی کرونا

از آن جا که این روز ها اخبار کرونا همه جا به گوش می رسد، فرزند شما هم ممکن است از دوستانش یا از طریق رسانه ها خبر هایی شنیده باشد.

از آن جا که این روز ها اخبار کرونا همه جا به گوش می رسد، فرزند شما هم ممکن است از دوستانش یا از طریق رسانه ها خبر هایی شنیده باشد. پیشنهاد ما این است که با رعایت این نکات با او گفتگو کنید:

۱. اضطراب تان را مدیریت و سعی کنید از سوالات کودکان دستپاچه نشوید. اگر کودک تان هنگام گفتگو متوجه اضطراب شما شود ممکن است تصور کند دنیا چقدر ترسناک است و این موضوع جلوی کنجکاوی و درگیر شدنش با متغیر های جدید را می گیرد.

۲. توجه داشته باشید اگر فرزندتان زیر شش سال دارد و از این بحران مطلع نشده، بهتر است موضوع را برایش توضیح ندهید، چون باعث اضطراب بی مورد در کودک می شود.

۳. به هیچ وجه ترس کودک تان را نادیده نگیرید، شاید فرزندتان از دوستان یا اعضای خانواده شنیده باشد که ممکن است بمیرد. این یک ترس واقعی برای کودک است و باید احساساتش را جدی بگیرید. جملاتی مثل «هیچ مشکلی پیش نمی آید» یا «شوخی می کنند» را هرگز به کار نبرید، زیرا کودک تان فکر می کند شنیده نشده است.

۴. هنگام صحبت از ترس هایش جملاتی مثل «به نظر خیلی وحشتناک می رسد» یا «من می توانم نگرانی را در صورتت ببینم» را به او بگویید.

۵. خاطره ای از دوران کودکی خودتان و زمانی را که ترسیده بودید برایش تعریف کنید. سن و سطح اطلاعات کودک تان را حتما در نظر بگیرید.

۶. برای دادن اطلاعات می توانید از این جملات استفاده کنید: «ویروس های مختلفی وجود دارند، مثل ویروس هایی که باعث دل درد یا سرماخوردگی می شوند. کرونا هم یک ویروس است با این تفاوت که تازه به دنیا آمده و همه متخصصان تلاش می کنند تا انسان های بیشتری درگیر این بیماری نشوند.

۷. بعد از دادن هر اطلاعاتی به کودک تان اضافه کنید: «اگر سوالی داری بگو».

۸. مسائل بهداشتی را به بازی تبدیل کنید، می توانید بگویید آهنگ تولدت مبارک را دو بار بخواند تا ۲۰ ثانیه تمام شود یا با هم مسابقه دهید که چه کسی طولانی تر دست هایش را می شوید یا کف صابون بیشتری درست می کند.

۹. سعی کنید در خانه ماندن را اتفاقی مثبت و فرصتی برای وقت گذرانی با هم نشان دهید، نه یک اجبار یا زندانی شدن. مثلا بگویید: بیرون از خانه اشکالاتی پیش آمده که دارند برطرف می کنند، بهتر است جایی نرویم تا بتوانند کارشان را انجام دهند.

۱۰. به کمک فرزندتان یک دفتر با عنوان «مجله تعطیلات» درست کنید و در آن از فعالیت های روزانه تان بنویسید یا ترسیم کنید.

منبع: نیویورک تایمز