با توجه به ضايعه‌هاى جبران‌ناپذير توکسوپلاسموز مادرزادي، زنان باردار که خون آنها فاقد پادتن‌هاى توکسوپلاسما است، بايد به دو منشاء شناخته‌شده و اصلى انتقال توکسوپلاسموز (کيست‌هاى نسجى موجود در گوشت و اواوسيست‌هائى که با مدفوع گربه پخش مى‌شوند) توجه کافى مبذول دارند. کيست نسجى موجود در گوشت در حرارت ۶۰ درجه سانتى‌گراد و برودت منفى ۲۰ درجه ازبين مى‌رود، ولى چون برودت اکثر فريزرهاى معمولى در منازل به ۲۰- درجه نمى‌رسد، مصرف گوشت يخ‌زدهٔ خام يا کم‌پخته هم خطر آلوده‌کنندگى دارد.


گربه‌ها به‌طور معمول زمانى آلوده مى‌شوند که با شکار موش و پرندگان آشنا مى‌گردند و يا با گوشت خام تغذيه مى‌شوند. بنابراين، براى جلوگيرى از آلودگى‌ گربه‌هاى خانگي، بايد آنها را با غذاهاى کنسروشده يا گوشت پخته تغذيه کرد و آنها را از شکار پرندگان يا جوندگان بازداشت. مدفوع گربه‌هاى خانگى بايد در چاه توالت ريخته يا سوزانده شود و اين کار به‌طور مرتب و روزانه انجام گيرد تا چنانچه اواوسيست دفع نمايند، فرصت‌ هاک‌گذارى پيدا نکنند. ظرف مدفوع حيوان نيز بايد با آب‌جوش شسته شود يا با آمونياک ۱۰% يا تنتوريد ۷% ضدعفونى گردد.


زنان باردار که سرم خون آنها فاقد پادتن‌هاى توکسوپلاسما است بايد نکته‌هاى زير را رعايت نمايند:


۱. از خوردن گوشت خام، استيک و همبرگر کم‌پخته و ساير فرآورده‌هاى گوشتى که حرارت کافى نديده است خوددارى نمايند.


۲. درموقع تهيه غذاهاى گوشتى از چشيدن آنها در حالت خام بپرهيزند و پس از اتمام کار دست‌هاى خود را با صابون بشويند.


۳. از نگهدارى گربه و تماس با آن تا جاى ممکن اجتناب ورزند.


اگرچه نتايج پژوهش‌هاى پيشين اعلام کرده‌اند که توکسوپلاسموز در بيماران دچار نقص ايمني، بويژه مبتلايان به ايدز، در اکثر موارد در نتيجهٔ فعال شدن عفونت‌هاى مخفى است، ولى پيشگيرى درمورد آنهائى که از نظر توکسوپلاسموز سرم منفى هستند، حايز اهميت بيش از اندازه است.