با شناخت ساختمان و کار دستگاه تناسلى مرد به‌جا است که با رعايت اصول زير، در بهداشت اين دستگاه که نتيجهٔ مستقيم در حفظ سلامت شخص و خانواده و تثبيت پيمان زناشويى دارد حداکثر سعى به‌عمل آيد.


۱. رعايت نظافت شخصى


۲. خوددارى از آميزش با افراد مشکوک و ناسالم


۳. رژيم غذايى کافي، مناسب و سالم


۴. استراحت کامل


۵. خوددارى از ازدواج در سنين خيلى کم. بهتر است تا سن ۲۰ سالگى از زناشويى پرهيز نموده و از سنين بالا روابط جنسى طبق اصول صحيح انجام گيرد.


۶. رعايت حد اعتدال در عمل زناشويي


۷. اشخاصى که قدرت يا هوس رابطه جنسى ندارند، نبايد به‌وسيلهٔ دارو خود را تحريک نمايند که عوارض سختى در بردارد. در اين موارد بهتر است با پزشک مشورت شود تا با کشف علت اصلي، نسبت به درمان آن اقدام نمود.


۸. ترديدى نيست اشخاصى که بدن خود را به‌وسيلهٔ ورزش قوى نگه‌ مى‌دارند، جوانى خود را بهتر حفظ نموده و قادر هستند شرايط زناشويى را کامل‌تر انجام دهند.


۹. مراجعه فورى به پزشک متخصص به محض مشاهده هر گونه ناراحتى در دستگاه تناسلى و جلوگيرى از مصرف خودسرانه هر نوع دارو قبل از تجويز پزشک.


۱۰. صداقت، بردباري، فداکاري، درمان و هم‌فکرى در زندگى مشترک، مى‌تواند بسيارى از مشکلات زناشويى نظير ناتوانى‌هاى جنسي، سردمزاجى و غيره را حل نموده و از بروز اختلافاتى که اغلب منجر به جدايى مى‌گردد جلوگيرى نمايد.