واکنش‌هاى داروئى نسبت به خورشيد و گرما

تعدادى از داروها مى‌توانند مقاومت بدن را نسبت به گرما و اشعهٔ ماوراى بنفش تغيير دهند و خطر گرمازدگى در هواى گرم و آفتاب‌سوختگى را افزايش دهند. اگر شما يکى از داروهاى جدول زير را مصرف مى‌کنيد، بايد از گرماى زياد و بى‌آبى بپرهيزيد و خود را با استفاده از آفتابگير، کلاه محافظ و لباس در مقابل آفتاب محافظت کنيد.

داروهائى که خطر آفتاب‌سوختگى و گرمازدگى را افزايش مى‌دهد

داروهائى که خطر آفتاب‌سوختگى را افزايش مى‌دهد داروهائى که خطر گرمازدگى را افزايش مى‌دهد
داروهاى خوراکى پيشگيرى از حاملگى (استروژن و پروژستين) آتروپين
(يک آنتى‌کلى‌نرژيک است)
آملى تريپتيلن (Elavil) ديازپام (Valium)
پرومتازين (phenergan) فوروزمايد (Lasix)
سولفامتوکسازول (Bactrim، Cantanol، Septra) هيدروکلروتيازيد (Esidrix)
تتراسيکلين، داکسى سيکلين
تريامترن

قفسهٔ داروئى خانه

هر خانواده (شامل يک نفر يا بيشتر) بايد داراى يک قفسهٔ داروئى باشد. شما بايد قفسهٔ داروئى نسبتاً ساده‌اى داشته باشيد و متناوباً به آن سرکشى کنيد و داروهاى تجويزشدهٔ کهنه و هر داروى تغيير شکل يافته را دور بريزيد. اصول مهم از اين قرار است:


- براى درد و تب بايد استامينوفن و آسپيرين داشته باشيد. استامينوفن براى افراد مستعد ناراحتى معده و کودکان - به‌علت ارتباط بين آسپيرين و نشانگاه رِى مناسبت‌تر است. افرادى که الکل مى‌نوشند نبايد استامينوفن مصرف کنند زيرا مستعد آسيب‌هاى کبدى هستند.


- ايبوپروفن براى دردهاى حين قاعدگى و به‌عنوان يک داروى ضدالتهاب (مثلاً براى درد مفصلي) توصيه مى‌شود.


- براى خارش لوسيون کالامين مناسب است.


- polysporin (حاوى پلى ميکسين و باسيتراسين) به‌عنوان پماد آنتى‌بيوتيک مناسب است.


- براى بثورات جلدى کرم هيدروکورتيزون مثل cortaid (هيدروکورتيزون ۲/۱%) مناسب است.


- براى سرماخوردگى و تب يونجه يک آنتى‌هيستامين مثل کلرترى متون (کلرفنيرامين مالئات) و يک ضداحتقان مثل Actifed (مخلوطى از پزودوافدرين و ترى پروليدين) يا Dimetapp (برم فينر آمين، فنيل افرين، فنيل پروپانولامين) مناسب است.


- به‌عنوان آنتى‌اسيد، Maalox يا Gelucil مناسب است.


- براى پيوست Metamucil يا colace مناسب است و براى سالخوردگان شير منيزيم ممکن است ملايم‌تر باشد.


- براى اسهال کائولن و پکتين يا Bismol - pepto مناسب است.


- يک تب‌سنج دهانى و در صورتى‌که کودک زير سه سال داريد يک تب‌سنج مقعدى مورد نياز است.


- يک جعبه کمک‌هاى اوليه حاوى چسب زخم، نوارچسب ، گاز استريل چهارگوش، باند دو و چهار اينچي، قيچي، پنبه، تورنيکه (هر وسيله‌اى که با بستن آن به دور اندام‌ها از خونريزى رگ‌هاى آن جلوگيرى کند - م.) پماد سوختگي، مايع شستشوى چشم، وازلين يا پترولاتوم (مادهٔ روغنى شبيه وازلين که به‌عنوان (مادهٔ زمينه‌اى براى ساختن پمادها از آن استفاده مى‌شود - م.) و يک ماده ضدعفونى‌کننده مثل بتادين مورد نياز است.


- يک سرنگ با مخزن لاستيکى (مانند وسيله‌اى که با آن تنقيه مى‌کنند - م.) که براى شستشوى گوش‌ها و برخى زخم‌ها مفيد است.


- در صورتى‌که داراى کودکان خردسال هستيد، شربت‌هاى Ipecac و زغال فعال‌شده در موارد مسموميت اهميت دارند، ولى همواره قبل از مصرف با مرکز محلى کنترل مسمويت‌ها تماس بگيريد.


قفسهٔ داروئى شما بايد دور از دسترس کودکان باشد و بسيارى از متخصصان معتقد هستند که محيط خنک و خشک براى نگهدارى دارو بهتر است.


نشانگانى که با آنفلوانزا و برخى عفونت‌هاى ويروسى ديگر همراه است و مشخصه آن گرفتارى مغز و کبد است و با استفراغ شديد و نهايتاً اغما مشخص مى‌شود. در اطفال ۴ تا ۱۲ سال مشاهده مى‌شود و مصرف آسپيرين فرد را به آن مستعد مى‌کند . م.

توصيه‌هاى لازم درباره دارو

مطالبى که ذکر شد اگر هيچ سودى نداشته باشد، بايد شما را متقاعد کرده باشد که مصرف دارو به آن سادگى که به‌نظر مى‌رسد، نيست. شما به‌عنوان بيمار (و نسبت به شرايط موردنظر والدين يا پرستار) بايد از مشکلات بالقوه آگاه باشيد. اينها مواردى است که همواره بايد انجام شود.


به پزشک خود بگوئيد که:


- چه داروهائى را به‌طور منظم مصرف مى‌کنيد.


- آيا نسبت به داروئى واکنش حساسيتى داريد.


- آيا تحت درمان پزشک ديگرى هستيد.


- آيا حامله يا در حال شيير دادن هستيد.


- آيا مبتلا به بيمارى قند يا بيمارى‌هاى کبد و کليه هستيد.


- آيا تحت رژيم غذائى خاصى هستيد.


- آيا الکل يا توتون مصرف مى‌کنيد.


از پزشک خود سؤال کنيد:


- سم داروئى را که تجويز مى‌کند چيست؟ قبل از فراموش کردن آن را يادداشت کنيد.


- چه انتظارى از اين دارو مى‌رود و چه زمانى تغيير در علائم و حال مزاجى شما پيش‌بينى مى‌شود؟ بسيارى از بررسى‌ها نشان داده است که برخى از پزشکان آن قدر دقيق نيستند که در مورد داروهاى تجويزشده به بيماران توضيح دهند. ولى همه آنها در صورت پافشارى شما اين‌کار را خواهند کرد.


- چه عوارض جانبى‌اى ممکن است ايجاد شود؟ (به مباحث مربوط به واکنش داروئى رجوع کنيد.)


- دارو بايد چگونه مصرف شود؟ آيا ”چهار بار در روز“ به معنى ”همراه هر وعده غذا و هنگام خواب است“ يا منظور هر شش ساعت يک بار است؟ آيا دارو بايد همراه غذا و يا قبل از آن مصرف شود؟


- چه مدت بايد دارو مصرف شود؟ آيا مى‌توانيد هنگام احساس بهبودى آن را قطع کنيد؟


- آيا غذاها يا نوشيدنى‌هائى هستند که بايد از آنها پرهيز کنيد؟


- آيا داروهائى هستند که بايد از مصرف آنها خوددارى ورزيد؟


- آيا مى‌توانيد نسخه را تجديد کنيد يا مراجعهٔ مجدد ضرورى است؟ قبل از تجديد نسخه يا پزشک در مورد ضرورت ادامهٔ مصرف دارو مشورت کنيد.


از داروساز خواهش کنيد:


- به شما در مورد برچسب مصرف داروئى که متوجه نمى‌شويد توضيح دهد. اکثر مردم قبل از مطالعهٔ برچسب مصرف دارو از داروخانه خارج مى‌شوند. موقع سؤال کردن هنگامى است که داروساز در مقابل شما است.


- دارو را در ظرف مناسب به شما ارائه کند. اگر در خانه کودک خردسال نداريد و باز کردن بسته‌بندى‌هاى ويژهٔ جلوگيرى از دسترسى اطفال براى شما مشکل است، نوع ديگر بسته‌بندى را تقاضا کنيد.