محورهاى فعاليت‌ها

به‌منظور استحکام رابطه اتباع ايرانى مقيم خارج با سرزمين مادرى و تقويت بنيان‌هاى فرهنگى و فراهم‌نمودن ادامه تحصيلات ايشان، ”دفتر امور آموزش و پرورش خارج از کشور“ براساس مصوبه هيئت محترم وزيران با تأسيس مدارس متعدد در کشورهاى مختلف، امر آموزش و پرورش عزيز کشور جمهورى‌اسلامى ايران را در خارج به‌عهده دارد.

دفتر سرپرستى مدارس خارج از کشور

سرپرستى کشور شهر مدرسه دانش‌آموز معلمين اعزامى
۷ ۸۹ ۱۱۱ ۱۳۰ ۱۶۱۲۵ ۱۰۰۰


۱. امارات متحده عربى (امارات و عمان)


۲. سوريه (لبنان و اردن)


۳. کويت (کويت)


۴. شبه‌قاره هند (پاکستان، هند و بنگلادش)


۵. (روسيه و کشورهاى مشترک‌المنافع)


۶. اروپا (کشورهاى اروپائي، آمريکاى لاتين و کانادا) (امور آن توسط دفتر امور آموزش و پرورش خارج از کشور اداره مى‌شود)


فرزندان کارگزاران اعزامى از جمهورى‌اسلامى ايران (وزارت امور خارجه، نهادها ...) و فرزندان ساير ايرانيان مقيم خارج از کشور - و در برخى از مدارس فرزندان اتباع ساير کشورهاى دانش‌آموزان اين مدارس هستند.


براى تأمين نيروهاى مورد نياز مدارس جمهورى‌اسلامى ايران در خارج از کشور، پس از ثبت‌نام از فرهنگيان داوطلب، ابتدا آزمون کتبى توسط اداره کل سنجش و ارزشيابى تحصيلى برگزار مى‌گردد. از بين پذيرفته‌شدگان اين آزمون، و انجام مصاحبه حضوري، نسبت به انتخاب و اعزام پذيرفته‌شدگان اقدام مى‌گردد. در اعزام فرهنگيان به خارج از کشور اولويت با زوج‌هاى فرهنگى است. قبل از اعزام در يک دوره فشرده - به‌مدت يک‌ماه - شرکت مى‌کنند.


اين دفتر از طريق ”پروژه از راه دور“ و ايجاد ”مدرسه مجازي“ درصدد است پايگاه اطلاعاتى قابل استفاده‌اى براى شبکه اينترنت راه‌اندازى نمايد تا دانش‌آموزان مقيم خارج، اطلاعات مورد نياز را مستقيما از اينترنت دريافت کنند.