۱۹۵۹ م. کابل تلفن زير دريا

کابل بين (فرانسه - نيوفاندلند کانادا - سيدني، کانادا) به طول ۸۱۵۴ کيلومتر با ظرفيت KHZ ۱۴۴ کيلو هرتز در اقيانوس اطس شمالى قرار داده شد و در سال ۱۹۸۲ از سرويس خارج گشت.

۱۹۵۹ م. نخستين روش انتقال عکس صفحات مطبوعات از راه دور

انتقال عکس صفحات مطبوعات براى نخستين بار در سال ۱۹۵۹ به‌وسيله روزنامه پُرتيراژ آساهى شيمبون (Asahi Shimbun) ژاپن آغاز گرديد. روزنامه هرالدتريبون (Herald Tribune) آمريکا از اولين روزنامه‌هائى بود که در سال ۱۹۶۰ با استفاده از اين روش يک چاپ اروپائى در پاريس منتشر کرد و تا مدت‌ها به انتشار آن ادامه داد. روزنامه هرالدتريبون که با همکارى روزنامه‌هاى آمريکائى نيويورک تايمز و واشگنتن پست در پاريس منتشر مى‌شود. عکس صفحات خود را به همين شيوه به لندن منتقل مى‌کند. روزنامه ديلى ميل (Daily Mail) صفحات خود را به همين شيوه از لندن به منچستر ادينبورگ انتقال مى‌دهد و در سه شهر انگلستان روزنامه‌ها با صفحات يکنواخت به چاپ مى‌رسد. روزنامه سوئدى آفتون بلادت (Aftonbladet) به همين طريق در شهرهاى استکهلم، گوتبورگ و مالمو صفحات خود را منتشر مى‌کند.

۱۹۶۰ م. دايرةالمعارف يونان

دايرةالمعارف يونانى در سال ۱۹۶۰ در بيست و چهار جلد با چهار تکمله دانش‌نامه‌اى عمومى به زبان يونانى جديد منتشر شد.

۱۹۶۰ م. دايرةالمعارف پرتغال

دايرةالمعارف کشور پرتغال و برزيل در طى سال‌هاى ۱۹۶۰ - ۱۹۳۵ در چهل جلد منتشر شد.

۱۹۶۰ م. زبان برنامه‌نويسى LOGO براى امور هنرى

اين زبان توسط سيمور پاپرت (Seymour Papert) در دهه ۱۹۶۰ در دانشگاه MIT آمريکا عرضه شد. اين زبان براى کارهاى علمى - هنرى طراحى گرديد، کار اين برنامه ترسيم خطوط گرافيکي، کارورى رنگ‌ها بود. ايجاد تصاوير متحرک توسط اين زبان به سادگى انجام مى‌شود.

۱۹۶۰ م. زبان برنامه‌نويسى کوبول

کلمه کوبول (Common Busimess Oriented Language-COBOL) از ترکيب ابتداء کلمات که معنى تقريبى ”زبان عمومى مناسب براى امور تجاري“ را مى‌دهد، تشکيل شده است. زبان کوبول به زبان انگليسى بسيار نزديک است و جملات آن براى کسانى که برنامه‌نويسى نيز نمى‌دانند به آسانى قابل فهم است و داراى حدود ۳۰۰ کلمه و خلاصه کلمه انگليسى است. برنامه مترجم اين زبان تقريباً روى تمام رايانه‌ها داراى کاربرد ادارى و تجارى است. برنامه‌هاى نوشته شده با اين زبان با اندک تفاوتى برروى هر رايانه‌اى قابل اجراء است. اين زبان برنامه مترجم بسيار پيشرفته‌اى دارد و مى‌تواند به سهولت انواع اشتباهات را مشخص نمايد و به برنامه‌نويس براى رفع آن پيام دهد. يک برنامه کوبول مى‌تواند برنامه‌هاى ديگر را در حال اجراء برنامه به کمک بگيرد. اين‌گونه برنامه‌ها اصطلاحاً برنامه فرعى (SUB PROGRAM) ناميده مى‌شوند که مى‌توانند به زبان‌ها ديگرى غير از کوبول (مانند اسمبلى و فورترن) نيز باشند و اين امکان سهولت زيادى براى يک برنامه ايجاد مى‌کند و به عبارت ديگر اين زبان از امکانات ساير زبان‌ها نيز مى‌تواند استفاده کند. سازمان (ANSI) استانداردى براى زبان کوبول در سال ۱۹۶۸ تهيه کرد و در سال ۱۹۷۴ نسخه جديدى از آن نيز عرضه شد.

۱۹۶۰ م. اولين ماهواره مخابراتى کورير

کورير اولين ماهواره مخابراتى با تکرارکننده فعال بود که پيام‌ها را به‌طور فعال تکرار مى‌کرد. اين ماهواره حامل يک دستگاه فرستنده و گيرنده بود و با موفقيت در اکتبر ۱۹۶۰ به فضا فرستاده شد. اما فقط بعد از ۱۸ روز از کار افتاد. يک فکر تازه و يک سيستم پيشنهاد شده به‌وسيله آمريکائى‌ها انجام و اين طرح توسط وست فورد (W. Ford) انجام يافت، و آن پخش ميليون‌ها سوزن مسى براى تشکيل يک کمربند دائمى به دور زمين و ايجاد بازتاب‌دهنده بر روى امواج بود که در اکتبر ۱۹۶۱ انجام پذيرفت. اين طرح با عدم موفقيت روبرو شد چون سوزن‌ها در فضا پخش نشدند و از طرف اخترشناسان دِيتا مورد انتقاد قرار گرفت زيرا تصور مى‌کردند که در امر مشاهده تحقيقى و تجسسى ستاره‌شناسى ايجاد اختلال مى‌نمايد. اما آمريکائى‌ها اين سيستم را براى زمان جنگ مى‌خواستند که هيچ دشمنى نتواند آن را از آسمان پاک کند. اين سيستم غيرفعال احتياج به نيروى تابش زيادى داشت که از ايستگاه‌هاى زمين فرستاده مى‌شد تا بازتاب‌هاى آشکارشدنى ايجاد شود.

۱۹۶۰ م. زبان برنامه‌نويسى رايانه ليسپ

زبان برنامه‌نويسى (List Processing-LISP) در سال ۱۹۶۰ - ۱۹۵۹ به‌وسيله جان مک کارتى John Mc Carthy و همکاران او در ايالت ماساچوست آمريکا انستيتوى تکنولوژى (MIT) طراحى و نوشته شده است که يکى از قديمى‌ترين برنامه‌هاى زبان‌هاى رايانه‌اى است.

۱۹۶۰ م. ماهواره مخابراتى اِکو (يک)

کشورهاى آمريکا و شوروى به‌طور مشترک پروژه اِکو ECHO را به انجام رساندند، و در تاريخ ۱۲ ولت ۱۹۶۰ اکو يک (ECHO - 1) با وزن ۵/۷۵ کيلوگرم پرتاب شد. اين ماهواره يک بالون بود که پوشش ساختمانى آن از جنس پلاستيک مخصوص به‌نام ميلار پلاستيک ساخته شده و روى اين پوشش لايه‌اى نازک از جنس آلومينيوم روکش شده است. اين بالون پس از قرار گرفتن در مدار، خودبه‌خود باد مى‌شد و به شکل يک توپ بزرگ درمى‌آمد. ماهواره مذکور يک بازتاب‌دهنده غيرفعال بازتاب‌هاى راديوئى قوى مورد استفاده را منعکس مى‌کرد، و مدارهاى تلفنى را با امواج راديوئى با کيفيت عالى بين دو سوى اقيانوس اطلس برقرار مى‌کرد. اين ماهواره به علت تغييرات هواى داخل آن تغيير شکل مى‌داد، و اين تغيير شکل باعث قطع شدن ارسال امواج و تضعيف آن شد.


ماهواره اکوEcho شماره يک در سال ۱۹۶۰
ماهواره اکوEcho شماره يک در سال ۱۹۶۰

۱۹۶۰ م. تأسيس ايستگاه تلويزيون

تأسيس ايستگاه تلويزيون در نروژ