خانمى که قصد دارد در بيمارستان يا زايشگاه فارغ شود، لازم نيست در منزل تدارک ببيند. اما چون وقتى خانم‌ها عازم زايشگاه مى‌شوند غالباً وقتى است که درد شروع مى‌شود، و در آن حين و هيجان بعضى چيزهاى لازم براى بردن به زايشگاه ممکن است فراموش گردد، بهتر است که وقت را تلف نکرد، و وسائلى را که شرح داده مى‌شود از قبل آماده نمائيم:


۱. صابون و مسواک و غیره.


۲. شش عدد یا کمتر پیراهن خواب که آنها دارای آستین مرتبی بوده و دور گردن را به خوبی احاطه نمانید ، و پوشیدن و کندن آنها و همچنین شیردادن به نوزاد به راحتی انجام پذیرید.


۳. سه عدد یا بیشتر کرست (پسنان‌بند) که مناسب شیر دادن باشد.


۴. دم‌پائی منزل و ربدشامبر و جوراب و لباس‌های زیر معمولی.


۵. لباس و کفش برای روز بازگشت به منزل.


۶. لباس‌های بچه.


۷. مقداری کاغذ پستی و چیزی مناسب برای خواندن (امّا نه کتاب‌های که مهیج‌ و تأثرآور است).


۸. مبلغی پول هم باید خانم همراه داشته باشد ، شاید بیمارستان مطالبهٔ پیش پرداخت نماید. خانم وقتی به بیمارستان معرفی شد بایست جویا شود که چه چیزهائی باید با خود به بیمارستان ببرد. از حالا باید به روزی که از بیمارستان می‌خواهد خارج شود بیندیشد ، و یک دست هم پیراهن ، ژاکت به اضافهٔ کهنه‌های بچه با خود داشته باشد. در فصل سرد ژاکت کانوائی و پتوی پشمی فراموش نشود.


سپس اشياء آماده شده را به موقع و با خيال آسوده بدون عجله در چمدان جا داده و آمادهٔ انتقال به بيمارستان کند. حالا بايست براى انتقال به بيمارستان هم فکر کرد. وسائط عمومى مناسب نيستند. از همه بهتر اتومبيل بيمارستان به همراهى يک پرستار مجرب است، يا وسيلهٔ شخصى و يا کرايه که قبلاً آماده شده باشد.