معمولاً احتياجى نيست که براى طفل کوچک خود جداگانه آشپزى کنيد. شما برنامهٔ غذائى خانواده را بريزيد و سپس ببينيد آيا مى‌توانيد از آن غذاها به طفل کوچک بدهيد يا نه و يا اگر روزى از غذاهاى خانواده نمى‌تواند بخورد در آن صورت فکر مى‌کنيد که براى او چه بپزيد. اگر داراى چند فرزند هستيد در آن صورت طفل دو سالهٔ شما مى‌تواند يک‌بار در غذاى طفل کوچک‌تر از خود و يک‌بار در غذاى شما شريک شود. بدين ترتيب مى‌بينيد که همه به حق خود مى‌رسند.


”شير و نان“ براى صبحانهٔ کودک شما: در دو سالگى صبح‌ها در حدود ۲۰۰ گرم شير به طفل بدهيد. از چهارسالگى مى‌توان ليوان شير يا شيرکاکائو را با يک ليوان شير و قهوهٔ کمرنگ عوض کرد. شير را مى‌توان در تابستان سرد و در زمستان گرم مصرف نمود و همچنين مى‌توان داخل آن آب ميوه ريخت و يا کاکائو داخل نمود. اگر طفل لاغر و ضعيف است و يا اگر طفلى پس از يک بيمارى احتياج به تقويت دارد در اين صورت مى‌توان به او در صبح يک حريره از شير و جو داد.


به بچه‌هاى نيرومند و خوش اشتهاء همراه با شير، نان سياه و کره و عسل و يا مرباى خوب مى‌دهيم. از دادن نان شيرينى و کيک و نانک خوددارى مى‌کنيم مگر گاهگاهى. اگر ناهار دير صرف مى‌شود، قبل از ناهار يک وعده غذاى کوچک نيز به طفل مى‌دهيم از قبيل ميوهم، هويج، يک موز، و همراه با آن يک قطعهٔ کوچک نان با کره و يا يک سوخارى. اگر بچه کم اشتهاء و بدغذا است از دادن نان و يا سوخارى صرف‌نظر کنيد تا براى ناهار کم‌‌اشتهاء بهترى داشته باشد. اگر تمام افراد خانواده ناهار با هم مى‌خورند پس طفل کوچک شما نيز که يکسالگى را پشت سر گذاشته است مى‌تواند از غذاى خانواده استفاده کند. بعضى اطفال پس از صرف يک غذاى جديد که تاکنون بدان عادت نداشته‌اند دچار ناراحتى روده مى‌شوند (اسهال يا يبوست) اين امر تا سه سالگى بيشتر ادامه پيدا نمى‌کند.


مادامى که دندان‌هاى آسياى طفل در نيامده است بايد غذا را براى وى خرد کنيد. سبزيجات را از صافى سيمى عبور دهيد يا آسياب کنيد و گوشت‌ را چرخ کنيد. اما از ادامهٔ اين کار اجتناب کنيد به محض اينکه دندان‌هاى تکميل شد آسياب کردن و خرد کردن را کنار بگذاريد در غير اين صورت طفل در جويدن تنبل خواهد شد و مار کوچکى مى‌شود که هر چه در دهان دارد بدون جويدن قورت مى‌دهد و اين براى معده و دندان‌ها زيان دارد.


اگر شوهر شما ظهر به منزل نمى‌آيد، مى‌توانيد براى ناهار طفل غذاى اختصاصى درست کنيد. در اينجا بهتر است در شب غذاى نمک‌دار بپزيد که همهٔ افراد خانواده از آن استفاده کنند و ناهار به طفل غذاى شيرينى بدهيد. از دوسالگى طفل مى‌تواند گوشت بخورد. بسيارى از اطفال گوشت را دوست دارند. حال چه گوشتى بايد انتخاب کنيم فقط گوساله يا مرغ؟ کودک مى‌تواند از همهٔ انواع گوشت، جگر، دل و مغز بخورد. فقط از دادن قلوه (کليه) به طفل خوددارى مى‌کنيم چون اين عضو هميشه داراى مقدارى ادرار است. کالباس و سوسيس نوع خوب را نيز کلاً از برنامه حذف نمى‌کنيم بلکه آن را مى‌گذاريم براى روزى که نمى‌دانيم چه درست کنيم. مثلاً سوسيس سرخ کرده با سيب‌زمينى پخته و پياز داغ فراوان غذاى خوشمزه و اشتهاآور خوبى خواهد شد، غذاى بعدازظهر را مى‌توان مانند صبحانه (شير و نان و کره و مربا) و يا مانند دومين غذاى قبل از ظهر به طفل داد. شام معمولاً در تغذيهٔ طفل زياد مورد توجه قرار نمى‌گيرد، اگر طفل قبل از ديگران شام مى‌خورد مادران معمولاً به آنان نان مى‌دهند و يا غذاى باقيماندهٔ ظهر را گرم مى‌کنند و به طفل مى‌دهند که هر دو اشتباه است. از آنجائى که شما نيز زياد تمايل نداريد که در شب جداگانه براى کودک پخت کنيد پس چند پيشنهاد مى‌دهيم: حريره (پودينگ، انواع کرم‌، فلامرى در تابستان، سرد و در زمستان، گرم) که اطفال معمولاً آنها را خيل دوست دارند اما نبايد بيش از يکى دوبار در هفته به طفل داده شود. يکى دو روز نيز نان و کره همراه با گوجه‌فرنگى، پنير، يک تخم‌مرغ آب پز (نيم پخته) تربچه و يک ليوان شير به طفل بدهيد. و ديگر غذاى مناسب براى شام غذاهاى تهيه شده از کوارک و ماست مى‌باشد. بنابراين مى‌بينيد که شب نيز مى‌توان به غذاى کودک تنوع داد.


اطفال چه نوع نوشيدنى و چه مقدار، مى‌توانند بنوشند؟: کودکان معمولاً خيلى اظهار تشنگى مى‌کنند و اگر توجه داشته نکنيد مايعات به مقدار زيادى مى‌نوشند که در نتيجه براى غذاهاى ديگر بى‌اشتهاء مى‌شوند. اگر طفلى هنوز تميز نيست (ادرار خود را خبر نمى‌دهد) اين نوشيدنى زياد باعث مى‌شود که خود را کراراً خيس کند، پس در نوشيدن نيز بايد اندازه نگهداشت. اگر تابستان است و هوا گرم مى‌باشد و يا اگر طفل خيلى بازى کرده و تشنه است مى‌تواند قبل از غذا کمى آب بنوشد و الاقاعدتاً بايد بعد از صرف غذا آب بنوشد و آن هم نه زياد. مسالهٔ آب خوردن را زياد جدى نگيريد چون در اينجا نيز به‌نظر مى‌رسد که اگر اطفال را از آب منع کنيد حريص مى‌شوند و بهتر است پس از تقاضاء آب به او يک ليوان کوچک آب بدهيد.


شير را به‌عنوان نوشيدنى همراه با غذاى اصلى فقط به اطفالى مى‌دهيم که کاهش وزن دارند و ضعيف مى‌باشند چون در حقيقت خود يک غذاى مايع است.