اگر فرزند شما سالم است پس حتماً خيلى شيطان است. او در تمام روز سرحال و خوشحال و در جنب و جوش است. به‌طورى که غروب و گاه هنگام ظهر سر تا پا کثيف و آلوده مى‌شود. شما آموخته‌ايد که بايد طفل را از کثافت و باکترى‌ها که در همه‌جا پراکنده هستند دور نگهداشت. به اين تربيت تکليف چيست؟ اين سؤال شايد شما را به‌خود مشغول داشته است. جواب اين است که غصهٔ بيهوده نخوريد اگر شما فرزندتان را در طول اولين سال زندگى درست و صحيح پرستارى کرده و خوب شير داده باشيد اکنون مى‌توانيد خاطر جمع باشيد که او سالم باقى خواهد ماند. بدن او بايد با اشياء مختلف تماس حاصل نمايد و راه سلامت ماندن را بيابد، البته بايد کثافات و نجاسات را از طفل دور کرد؛ اما لازم نيست که وسواس بى‌مورد نشان بدهيد. هرگونه زياده روى در امر بهداشت نتيجهٔ معکوس مى‌دهد. طبيبى تعريف مى‌کرد که او براى کودکان در مقابل بيمارى‌هاى واگيردار بسيار کم مقاومت هستند و هرگونه اپيدمى که در شهر پيدا مى‌شود اول همان کودکان مبتلا مى‌شوند. البته اين طبيب در کثافات لوليدن را توصيه نمى‌کند بلکه به مادران گوشزد مى‌نمايد که راه ميانه‌اى انتخاب کنند.


در غروب وقتى طفل خود را خوب تميز مى‌کنيد و يا او را استحمام مى‌کنيد و وقتى از تميزى خوشبو مى‌شود جا دارد که او را در رختخواب تميزى بخوابانيد. ملافه و روکش پتو و لحاف را زود به زود بايد شست. اگر از لباس خواب استفاده کنيد بهتر است زيرا با اين کار ملافه ديرتر کثيف مى‌شود.


چون بچه‌ها غالباً دوست دارند روى زمين بازى کنند و بلولند پس نظافت کف اطاق داراى اهميت است. آن را با پارچه‌اى که در آب محتوى پودر شستشو قرار داده و خوب فشار داده‌ايم تميز مى‌کنيم. کف اطاق چه موزائيک و چه پارکت و مکالئوم بايد لااقل هفته‌اى يک‌بار حتماً تميز شود، سطح آپارتمان تميز خواهد ماند اگر هرکس کمى از بيرون مى‌آيد کفش خود را در بياورد و دم‌پائى بپوشد، با اين کار جلوى ورود بسيارى از آلودگى‌ها و ميکروب و باکترى به داخل خانه گرفته خواهد شد. قالى و موکت به اطاق هم زيبائى و راحتى مى‌دهند و هم از سرماى کف اطاق براى بچه‌هاى مى‌کاهند. امروزه خوشبختانه فرش و موکت‌هاى قابل شستشو بافته مى‌شوند که مى‌توان آنها را گاه‌بگاه شست. مبل‌هاى خانه البته همه قابل شستشو نيستند ولى مى‌شود آنهائى که بسيار مورد استفاده هستند از جنس قابل شستشو انتخاب کرد. از دو سالگى بايد براى طفل مبل اختصاصى تهيه نمود و يک صندلى کوچک و ميز متناسب با آن، يک رگال و يا کمدى که بتواند اسباب‌بازى و وسايل شخصى خود را در آن جاى دهد. اين کار حسنى نيز دارد و آن اينکه طفل از کوچکى ياد مى‌گيرد که کشوهاى کمد و طبقات رگال خود را مرتب و منظم نگاه دارد و به نظم و ترتيب عادت کند، و بالاخره از نظر بهداشت اگر نگاه کنيم بايد کليهٔ اسباب‌بازى‌هاى طفل نيز از جنس قابل شستشو باشد. خوشبختانه اکثر اسباب‌بازى‌هاى امروز قابل نظافت هستند؛ البته چند تائى را نمى‌شود شست مثل عروسک پارچه‌اى و غيره که معمولاً همين‌ها سخت مورد علاقهٔ طفل مى‌باشند. در اين صورت فقط مى‌توانيم آروز کنيم که طفل شما از اين طريق بيمار نشود.

لباس و کفش

هر تکه از لباس بچه‌ بايد به آسانى قابل شستشو باشد شايد خود شما دوست داريد که لباس بچه شما خيلى شيک باشد و به‌خصوص براى دختران به تزئينات روى لباس اهميت مى‌دهيد اما يادتان باشد که براى بچه اين تزئينات معناى چندانى ندارد بلکه او لباس ساده‌تر را ترجيح مى‌دهد تا در آن راحت باشد و اگر يک‌بار هم کثيف شد مورد شماتت قرار نگيرد. به بچه‌هاى خود زياد لباس نپوشانيد. غالباً ديده مى‌شود که در روزهاى گرم بهار، بچه‌ها را با کلاه کاموائى در کالسکه نشانده‌اند! از طرف ديگر طفل را نبايد در هواى سرد کم پوشاند تا از سرما بلرزد. مثلاً اشتباه است اگر در روزهاى سرد و بادى پائيز به بچه جوراب زير زانو و شلوار کوتاه يا دامن کوتاه بپوشانيد. شکم و ران پا را بايد گرم نگهداشت زيرا در غير اين صورت مثانه و کليه‌ها بيمار خواهند شد. گردن را فقط در روزهاى بسيار سرد زمستان با يک شال کاموائى مى‌پوشانيم زيرا اگر بچه را با شال کاموائى بد عادت کنيم زمينه را براى سرماخوردگى و گريپ مساعد کرده‌ايم چيزى که چندان بدان راغب نيستيم. در آپارتمان‌هاى جديد که با شوفاژ گرم مى‌شوند احتياجى نيست که به طفل ژاکت کاموائى بپوشانيم بلکه يک بلوز پنبه‌اى و شلوار بلند کفايت مى‌کند.


- چه پارچه‌اى براى لباس طفل مناسب است؟

الياف طبيعى هنوز هم رجحان دارد: پنبه براى لباس‌هاى زير و لباس‌ تابستانى، پشم و کاموا براى لباس‌‌هاى زمستاني. در مقابل اينها امروزه پارچه‌هاى زيادى بافته مى‌شوند که از الياف مصنوعى و يا نصف مصنوعى هستند. معروف‌ترين آنها پرلون و نايلون هستند. ضرر اين پارچه‌ها در آن است که هوا به‌قدر کافى از آن عبور نمى‌کند. بدين جهت آنها را توصيه نمى‌کنيم. بهترين پارچه‌اى که توصيه مى‌شود ”ترويرا“ است زيرا چروک نمى‌شود، پليسه و خط شلوار از بين نمى‌رود و به اطو نيز احتياج ندارد.


براى لباس زير از جنس تريکو انتخاب مى‌کنيم که قابل جوشاندن باشد. شش زير پيراهن و شش شورت حتماً لازم است تا فرصت براى شستن و جوشاندن و تعويض باشد.


- شلوار:

شلوار آنقدر مورد استفاده است که ما به دختران خود نيز شلوار مى‌پوشانيم. دامن و پيراهن ديگر فقط در تابستان و روزهاى مهمانى پوشيده مى‌شود. در زمستان سرد يک دختر بچه در شلوار گرم‌تر است تا در لباس و از طرفى شلوار با آتوراک (نيم کت‌هاى بادگير که در زمستان خيلى ايده‌آل است) متناسب‌تر است. اگر شلوار از خود رکاب نداشته باشد ما مى‌توانيم از رکاب‌هاى کشى آماده استفاده کنيم.


کش‌هاى کمر شلوار و دامن به هيچ عنوان نبايد سفت باشد زيرا مانع جريان خون مى‌شود و همچنين دقت کنيد که طفل شما در دور کمر چند چيز کش‌دار نپوشد زيرا به سلامت او ضرر مى‌رساند.


- کفش:

وقتى براى خريد مى‌رويد به اين نکات توجه کنيد: طول آن حتماً به اندازهٔ طول پاى طفل باشد. انگشتان او تحت فشار قرار نگيرد، تخت کفش حالت الاستيته داشته باشد يعنى وقتى کفش را در دست مى‌گيرد بايد آن را به راحتى خم کنيد نه آنکه تخت آن سفت باشد و خم نشود.