بحث و گفتگو دارو و درمان

تمام شاخه‌ها
دارو و درمان

پیشنهاد موضوع جدید
اعتیاد
افکار عمومی
اقتصاد
انتخابات
انجمن‌ها
ایده‌های جدید
باشگاه‌های ورزشی
بهداشت و سلامت
بیمه
تاریخ
خودرو
دارو و درمان
دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی
درخواست اطلاعات
دولتمردان و سیاستمداران
دین ، روح و روان
زندگی
سایتهای اینترنتی
سیاست
سینما
صدا و سیمای ملی ایران
فرهنگ و ادب
قوه قضاییه
قوه مجریه (دولت)
قوه مقننه
کامپیوتر و اینترنت
کتاب
کنکور
گردشگری
گردهمایی، نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها
ماهواره
مدارس
مدیریت شهری
مسابقات ورزشی
مطبوعات
موبایل
موسیقی
مهاجرت
نجوم
نوجوانان و جوانان
نوروز
نیروی انتظامی
ورزشکاران و مربیان
هجویات
هنرمندان و هنرپیشگان
بحث و گفتگوهای من
پرسش و پاسخ
مشاوره
انواع بیماری و راه درمان آن
نظر شما چیست؟
۱۸ مهر ۱۳۸۷   |  فرستنده موضوع : u6941  
نمایش تصویر
تغيير وضعيت تايپ از فارسى به انگليسى با کليد F9 امکان پذير است.‌‌‌‌
تصویر می تواند حداکثر ۱۱cm X ۱۱cm باشد. در غیر این صورت عکس به این ابعاد تغییر خواهد یافت. قالب عکس انتخابی شما باید به یکی از فرمتهای "bmp" ، "gif" ، "jpg" ، "jpeg"و یا "png" باشد.حجم عکس آن حداکثر ۳۰ کیلوبایت می‌تواند باشد.
ارسال به شبکه‌های اجتماعی
 Facebook  Twitter  Friend Feed  Delicious  Google Reader
نظر شما چیست؟
صفحه آخر بعدى ۳ ۲۱
 ◊ mah722
۴۰۴۴۹  ◊
عامل بعضی بیماریها چاقی است که باید با یافتن علل مختلف چاقی اون رو برطرف کرد
چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۳   ۵۲ : ۲۹ : ۰۰ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر mah722 ارسال پیغام به mah722
 ◊ masourmansour
۳۷۱۹۵  ◊
بیماری شقاق یکی از بدترین بیماریهای جهان است که عده زیادی از آن رنج میبرند. مسلما رژیم غذایی مناسب برای تخفیف این بیماری بسیار خوب است . خوردن میوه و سبزیجات ، غذاهای فیبر دار مثل بادمجان ،‌ داروهای گیاهی مثل شربت خاکشیر و پر هلوی خیس خورده برای جلوگیری از یبوست که منجر به شقاق میشود خیلی موثر است . ولی برای اشخاصی که از درد این عارضه واقعا شاکی هستند یک روش خوب و کم هزینه پیشنهاد میکنم. یک عدد پماد هیدروکورتیزون و یک پماد کروتریمازول از داروخانه بخرید ،‌ پس از هر بار اجابت مزاج و همچنین شب قبل از خواب مقداری از هر دو پماد را در یک ظرف کوچک تمیز مخلوط کرده و به ناحیه شقاق مقعد بمالید. این معالجه واقعا موثر بوده و معجزه می کند. البته پماد انتی فیشر شرکت باریج هم که از بابونه تولید میشود خوبه ،‌ولی یک مقدار قیمت آن بالا است . در ضمن سعی کنید در رژیم غذایی خود از سیر هم استفاده کنید. اگر احساس میکنید شقاق شما عفونت پیدا کرده ،‌ قرص مترونیدازول بصورت 8 ساعت یک بار برای حدودا یک هفته خیلی موثر است . در ضمن اعصاب راحت و استرس کم خیلی به بهبود این بیماری کمک میکند . ورزش یوگا و گوش دادن به موسیقی ارام بخش را توصیه می کنم ........خدانگهدار
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۸۹   ۳۹ : ۰۹ : ۲۱ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر masourmansour ارسال پیغام به masourmansour
 ◊ begrezen
۳۶۱۳۱  ◊
هم اکنون بیماران ام اس با داروهای اینترفرون درمان می شوند که به خاطر هزینه های سنگین آن بسیاری از بیماران دررنج هستند بنابراین سعی داریم از گیاه کندر درقالب کپسول ممرال برای این بیماران استفاده کنیم.
دکتر حسینی_داروساز
شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۸۹   ۵۸ : ۲۵ : ۱۳ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر begrezen ارسال پیغام به begrezen
 ◊ tandise_abi_2008
۳۵۵۴۰  ◊
parsak123 جان... برای افزایش وزن به هیچ وجه از داروهای کورتن مانند دگزامتازون و سیپروهپتادین استفاده نکنید. این داروها علاوه بر عوارض بدی که دارند مانند پوکی استخوان... فقط موقتا به افزایش اشتهای شما کمک میکنند.بهتره از داروهای صددرصد گیاهی جنسینگ استفاده کنید.البته نمونه های فراوانی از این دارو در بازار یافت میشوند.اما بهترین و اصلی ترین مارک ..جینسینگ ساخت کارخانه مشهور فارماتون سویس هست که با نام تجاری جینسانا دربازار موجود هستش.البته اونهایی که برچسب وزارت بهداشت ایران رو دارند مصرف کنید.و صدالبته با نظر پزشک.
سه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۸۹   ۱۷ : ۴۷ : ۰۹ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر tandise_abi_2008 ارسال پیغام به tandise_abi_2008
 ◊ parsak123
۳۵۵۱۹  ◊
با سلام و خسته نباشید
مدتیه که من برای افزایش اشتها قرص سیپروهپتادین مصرف میکنم ... به خاطر عوارض خواب آلودگی ابتدا چند روز ربع قرص یکبار ظهر یکبار شب مصرف می کردم و بعد از چند روز نصف ظهر یا صبح و نصف عصر یا شب ... و الان که خواب آلودگی رفع شده و دچارش نمیشم 1 عدد کامل در روز میخورم که معمولا ضهر هستش ...
مشکلی که من الان دارم اینه که گاهی اوقات تنگیه نفس دارم ... درست نمیدونم این تنگیه نفس به خاطر زیاد خوردنه یا علت دیگه ای داره .. اول اینکه می خوام بدونم قبلا همچین موردی در مورد عوارض قرص سیپروهپتادین گزارش شده یا نه ... و دوم اینکه خوب من چم شده !!؟
احساس می کنم نفس کم میارم .. مخصوصا وقتی حرف میزنم با تلفن یا پشت هم مساله ای رو توضیح میدم (مدرس هم هستم یه زیاد پیش میاد یه ریز حرف بزنم) نفس کم میارم و احساس می کنم نیاز به نفس عمیق دارم .. وقتی می خوام نفس عمیق و محکمی بکشم احساس میکنم به اندازه کافی بازم نفس ندارم ... خودم حدسم اینه که چون اخیرا بیشتر غذا میخورم و معده ام جا باز کرده وقتی زیاد می خورم (البته زیاده من برای ورزشکارا یک میزان خیلی نرمال محسوب میشه ! یعنی خیلی هم نیست) جا برای باز شدن ریه هام کم میشه واسه همینه نفس کم میارم .... نمیدونم درست حدس زدم یا نه چون دقیقا نمیدونم چه مواقعی دچارش میشم زیاد دقت نکردم ... یعنی مسائلی باعث شک میشه .. یعنی مثلا من 2 ساعت پیش شام مفصلی خوردم ولی تا 1 ساعت از ان تنگیه نفس خبری نبود !!! ولی الان نزدیکه یه ساعته خیلی حسش می کنم .. این باعث میشه شک کنم که علت زیاد خوردنه ..

مساله دیگه اینکه چند وقت پیش مجبور شدم دو دوره لووتیروکسین مصرف کنم .. دوره اول 6 ماه پیش بود که نزدیکه 2-3 هفته تعداد زیادی خوردم که اتفاقا وزنمو خیلی کم کرد ... بعدش حدود 3 ماه پیشم مجبور شدم 7-8 روز بخورم و سریعا قطع کردم ! البته آخرم نتیجه ای که می خواستم بگیرم نشد و کلا بی خیال شدم ... البته هر 2 بار بع از قطع لووتیروکسین خیلی سعی کردم بیشتر آب بخورم و سریعا دفع بشه ... اما میترسم دچار تیروئید پرکار شده باشم جدی جدی !
نگرانیم از این تنگی نفس ها هم از همینه که دوره اول که طولانی تر مصرف کردم اواخرش که عوارض تیروئیدی شدید شده بود این نفس تنگی رو برای اولین بار تو عمرم چند بار تجربه کردم (وقتی با تلفن حرف میزدم و راه میرفتم) اما بعد از قطع قرص ها دیگه پیش نیومد تا الان که نزدیکه 3 ماهه از آخرین بار مصرفم گذشته ولی چند روزه اینجوری شدم .... حالا نمیدونم علت پرخوریه یا سیپروهپتادین .. یا پرکاریه تیروئید !!!!

از عوارض پرکار تیروئید تعریق زیاد و عرق کردن کف دست و خواریدن پشت گوش ها، سرخ شدن چشم ها و بیرون زدنشون و تپش قلب و فشار خون بالا "نــدارم" و این باعث میشه امیدوار باشم که علت تیروئید نباشه چون تا اونجا که میدونم اینها از عوارض برجستهء پرکاریه تیروئیدن !

اما این تنگیه نفس ، خوارش پاها بعد از مدت 1 ماه قطع مصرف لووتیروکین به مدت 10 روز و همزمان شل بودن مدفوع (نمیدونم چی میگن بهش منظورم متضاد یبوسته !)، و پرخاش گری رو داشتم .. که البته از اونجایی که کلا عصبی هستم و سابقه برخورد های تند رو قبل از این هم همیشه داشتم باز شک دارم عوارض تیروئید بوده باشه ... خارش پا و وضعیت مدفوع هم الان حل شده و همون دوره 10 روزه بودن فقط !

ببخشید توضحات رو خیلی کامل دادم چون فکر میکردم همشون برای تشخیص مهمه ...
دوشنبه ۲۸ تیر ۱۳۸۹   ۳۹ : ۳۲ : ۱۰ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر parsak123 ارسال پیغام به parsak123
 ◊ wishes_and_hopes
۳۵۲۸۴  ◊
سلام

دوست عزیز این توده هایی که شما دارین توده های خوش خیمی هستن که از این نظر نگرانی وجود نداره. اما مساله اینجاست که هردو مخصوصا فیبروآدنوم در برابر هورمونهای جنسی حساسند و در زمان بارداری بزرگتر میشن. معمولا در صورتیکه این توده ها قرار باشه بزرگ بشن توصیه به جراحی میشه که همونطور که گفتم یکی از این موارد در بارداریه. اگر نمیخواستین بعدها باردار بشین توصیه به جراحی نمیشد چون اینها با افزایش سن و بطور خودبخور بعد از یائسگی خودشون خوب میشن و کوچیک میشن. به هر صورت این عمل خیلی ساده ایه و خطر خاصی نداره. خیلی راحت یه توده کوچک رو برمیدارن و تموم میشه. گرچه!! احتمال عودش هم بعدها وجود داره ولی خیلی نادره. نگران عملش نباشین و طبق دستور پزشکتون عمل کنید و برش دارین.
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۸۹   ۳۶ : ۲۵ : ۱۴ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر wishes_and_hopes ارسال پیغام به wishes_and_hopes
 ◊ somitala
۳۵۲۷۴  ◊
با سلام
من یک خانم ۲۷ ساله هستم حدود یک ماهه که در سینه سمت چژم توده ای رو پیدا کردم به دکتر زنان که مراجعه کردم طی سونو فیبروآندوم و فیبروکیستیک مطرح شد مامو دادم چیزی نشون نداد به جراح مراجعه کردم جراح گفت اگه قصد بارداری داری برش دار در غیر این صورت با معاینه می شه کنترلش کرد و نیازی به عمل نداره من از عملش می ترسم می خوام بدونم عملش در چه سطحی اصلاً عمل بکنم یانه خواهشاً راهنمائیم کنید
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۸۹   ۴۱ : ۲۶ : ۰۱ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر somitala ارسال پیغام به somitala
 ◊ saeedns
۳۵۲۷۲  ◊
سلام آقا محسن..تا جایی که من می دونم بیماری ام اس فعلا با یه دارویی به نام آوونکس avonex درمان میشه.درمان که نه جلوی حملاتو می شه گرفت و بیماری رو خاموش نگه داشت.هفته ای یکبار تزریقی.ولی این دارو هم خیلی گروونه و کمیاب البته نوع خارجیش.
شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۸۹   ۴۳ : ۱۵ : ۱۴ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر saeedns ارسال پیغام به saeedns
 ◊ mohsen_nasiri
۳۱۶۶۴  ◊
سلام اگه کسی در مورد بیماری ام اس می دونی بگه فقط راه درمان رو بهم بگین چطوری درمان میشه فقط همین ممنونم
سه شنبه ۲۱ مهر ۱۳۸۸   ۰۳ : ۵۶ : ۱۵ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر mohsen_nasiri ارسال پیغام به mohsen_nasiri
 ◊ wishes_and_hopes
۲۹۷۷۵  ◊
انفلوانزای خوکی علایمی شبیه سرماخوردگی داره. یعنی آبریزش بینی/عطسه/سرفه/... فرق همه ی انفلوانزا ها با سرماخوردگی معمولی کوفتگی شدید و درد عضلانی هست.

به شدت با تماس بین فردی منتقل میشه.پس راه مهم پیشگیری امتناع از دست دادن و روبوسی هست. ویروس میتونه تا ۳ـ۲ ساعت در یک محل بمونه. پس اگر فرد مبتلا قبلا اونجا عطسه کرده یا به چیزی دست زده احتمال انتقال خیلی بالا میره. به همین دلیل استفاده از ماسک و دستکش توصیه میشه.

مرگ و میر حدود ۱% داره. معمولا افراد معمولی رو خطری تهدید نمیکنه. اما افرادی با بیماریهای زمینه ای و افراد مسن به شدت تحت خطر مرگ و میر هستن. میتونه باعث مرگ خانمهای حامله و جنین اونها بشه. پس به همین دلیل ارزش پیشگیری همگانی بالا میره.

اگر کسی به فرم خفیفش مبتلا شد باید ایزولاسیون خانگی رو رعایت کنه. یعنی ۷ روز در خانه بمونه تا مانع از انتقال ویروس به جامعه بشه. در موارد خیلی شدید که تهدید کننده حیات است از واکسن استفاده میکنند (نه به عنوان پیشگیری بلکه به عنوان درمان و کاهش علایم). استفاده از واکسن برای افراد معمول جامعه توصیه نمیشه چرا که احتمال مقاومت ویروس رو شدیدا بالا میبره.
چهارشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۸۸   ۴۶ : ۵۰ : ۰۹ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر wishes_and_hopes ارسال پیغام به wishes_and_hopes
 ◊ soraia777
۲۹۳۶۹  ◊
اگر کسی از آنفلانزای خوکی هم چیزی میدونه بگه خوبه...
سه شنبه ۳۰ تیر ۱۳۸۸   ۱۶ : ۰۴ : ۱۶ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر soraia777 ارسال پیغام به soraia777
 ◊ wishes_and_hopes
۲۴۵۷۲  ◊
veros_2007_68 عزیز

سیروز کبدی در اثر علل مختلفی میتونه به وجود بیاد. سیروز در حقیقت آخرین مرحله بیماریهای کبدی هست که خود سیروز قابل درمان نیست. اما میتونیم از پیشرفت اون جلوگیری کنیم. در این مورد باید دلیل خاص بوجود آورنده سیروز در بیمار مورد نظر پیدا بشه و با برداشتن اون دلیل از پیشرفت سیروز جلوگیری کنیم....

مثلا در سیروز الکلی ها بیمار باید الکل رو به طور کامل کنار بذاره. یا در سیروزی که در اثر التهاب مزمن کبد بوجود آمده میشه از کورتون استفاده کرد تا علایم کمتر بشن. و یا ممکنه که سیروز در اثر انسداد مجاری صفراوی بوجود آمده باشه که با عمل جراحی یا اندوسکوپی میشه مجرای صفراوی رو باز کرد.

کبد تا وقتی که حدود ۸۰% از سلولهاش رو از دست نده هنوز میتونه برای انسان کار متعادلش رو انجام بده. اگر بیشتر از اون بشه هم راه نهاییش پیوند کبد هست. پیوند کبد هم از بهترین انواع پیوند هست و اصلا جای نگرانی نداره.

امیدوارم که تونسته باشم کمکتون کنم.
شنبه ۳ اسفند ۱۳۸۷   ۲۸ : ۴۳ : ۲۲ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر wishes_and_hopes ارسال پیغام به wishes_and_hopes
 ◊ veros_2007_68
۲۴۵۶۲  ◊
آیا بیماری سیروز کبدی قابل درمان است یا خیر لطفآ به من کمک کنید
شنبه ۳ اسفند ۱۳۸۷   ۳۶ : ۰۵ : ۱۶ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر veros_2007_68 ارسال پیغام به veros_2007_68
 ◊ moj1369
۲۱۵۱۶  ◊
خون ریزی معده
یکشنبه ۱۵ دی ۱۳۸۷   ۴۲ : ۰۰ : ۱۵ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر moj1369 ارسال پیغام به moj1369
 ◊ narcis37
۲۰۵۸۷  ◊
کلمه آسم از زبان یونانی گرفته شده است که معنی آن تنگی نفس است. آسم یک مریضی مزمنی است که در آن تنگی نفس به علت ورم لوله‌های
تنفسی بوجود می‌آید و اگر این ورم درمان شود تنگی نفس هم از بین می‌رود. یکی از دلایل ورم در افراد مبتلا به آسم ، آلرژی است
درمان این بیمار، دو اصل مهم دارد:

الف) فرد مبتلا باید بداند که آسم، یک بیماری مزمن است و ممکن است در طی زندگی او، به طور متناوب تشدید شود و نیاز به درمان طولانی مدت داشته باشد، ولی خوشبختانه بیماری کاملاً قابل کنترل است.

ب) مساله بعدی این است که این بیماری صد در صد قابل درمان نیست، ولی قابل کنترل است و اگر کنترل نشود و درمان جدی گرفته نشود، می تواند خطرناک و حتی کشنده باشد. اما اگر بیمار به پزشک خود اعتماد کند و دایم با پزشک در ارتباط باشد و بیماری خود را قبول کند و از آن نترسد (با توجه به این بیماری حدود 10 درصد کل افراد جامعه را در برگرفته است)، کاملاً کنترل می شود.

راه های درمان، بر سه اصل استوار می باشد:

اول اینکه آسم و علت های دیگری که باعث تشدید آن می شوند، به درستی توسط پزشک تشخیص داده شوند. چه بسا فردی، سال ها با تشخیص آسم تحت درمان قرار می گیرد و بعداً پزشک متوجه می شود که بیمار داروی نامناسبی مانند پروپروانولول یا ایندرال مصرف می کرده که این داروها، باعث تشدید بیماری آسم می شوند و یا علت دیگری مانند ریفلاکس معده (ترش کردن غذا) وجود دارد.

مساله بعدی سینوزیت می باشد. بیمار باید حتماً از علایم سینوزیت آگاه باشد و در صورت وجود ترشحات پشت حلق، به پزشک خود گزارش دهد تا پزشک نسبت به درمان آن اقدام کند.

سومین مساله تماس با مواد حساسیت زا می باشد، مثل تماس با پرندگان، ادرار و مدفوع حیوانات، گرده های گل ها و گل کاری.

مسایل غیر ریوی هم می توانند باعث تنگی ریوی و بروز علایمی شبیه آسم شوند مانند نارسایی قلبی. حتی کم خونی می تواند باعث تنگی نفس شود که باید با علایم آسم افتراق داده شود.

در درمان های غیر دارویی حذف آلرژن ها در مواقع لازم به نفع بیمار می باشد و اگر بیماران بتوانند از محل آلوده به یک محل سالم نقل مکان کنند، بسیار خوب است.

مساله بعدی تغذیه می باشد، البته توصیه خاصی در مورد هیچ غذایی از طرف پزشک داده نمی شود و فقط عنوان می شود که وقتی با مصرف هر غذایی احساس می شود که مشکل تشدید می گردد باید از برنامه غذایی حذف شود در نتیجه غذاهایی را که ایجاد حساسیت می کنند نباید مصرف کرد مانند انواع فلفل، زعفران، کرفس، انگور و خربزه.
در درمان دارویی، داروها را به دو گروه عمده تقسیم بندی می کند: گروه اول داروهایی هستند که موقع حمله ی آسم باید مصرف شوند، مثل اسپری سالبوتامول که به وسیله آن بایستی سریعاً برونش باز شود.

توصیه می شود که هر بیماری همیشه اسپری سالبوتامول را همراه داشته باشد و بهتر است با وسایل کمک اسپری مصرف شوند و چنانچه مشکل بیمار با اسپری برطرف نشود، حتماً به بیمارستان مراجعه کند.

گروه دوم داروهایی هستند که باعث جلوگیری از حمله آسم می شوند، مانند داروهای کورتون، انوع داروهای خوراکی گشاد کننده برونش و اسپری های ترکیبی که اگر درست مصرف شوند، کم عارضه ترین انواع داروها می باشند.

در مورد اسپری باید گفت که انواع اسپری به هیچ عنوان باعث عادت کردن نمی شود، ولی حتماً باید به صورت صحیح استفاده شوند.

باید سعی کنند که در معرض عفونت های ویروسی قرار نگیرند (یکی از راه های مقابله با عفونت ها، استفاده از واکسن آنفلوآنزاست که بایستی در دوران کودکی تزریق شود). از تماس با آلرژن ها و مواد محرک و آلاینده ها که زمینه حساسیت را ایجاد می کنند پرهیز کنند.

تنگی نفس را جدی بگیرند و از مصرف دخانیات و الکل پرهیز کنند و با توجه به این که اگر درمان آسم جدی گرفته شود، بیماری قابل کنترل است، با مشاهده اولین علایم آسم به پزشک مراجعه کنند و نسبت به درمان مناسب اقدام نمایند.

توصیه می شود که حتماً درمان را به طور مرتب ادامه دهند و چنانچه دارویی توسط پزشک تجویز شد، به موقع آن را مصرف کنند.
پنج شنبه ۲۸ آذر ۱۳۸۷   ۱۲ : ۰۵ : ۱۲ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر narcis37 ارسال پیغام به narcis37
 ◊ soraia777
۲۰۵۷۹  ◊
اگه ممکنه درباره ی آسم هم بنویسید ...
واینکه اگر اسپری به هر دلیلی در دسترسمون نباشه چکار باید کرد؟
ممنون
پنج شنبه ۲۸ آذر ۱۳۸۷   ۴۸ : ۲۶ : ۱۱ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر soraia777 ارسال پیغام به soraia777
 ◊ u6941
۱۵۷۷۵  ◊
ذات الریه ( سینه پهلو ) : علائم، روشهای درمانی

--------------------------------------------------------------------------------

در 24 ژوئیه 2008، برنی مک، هنرپیشه و کمدین معروف در بیمارستان شیکاگو جان سپرد. علت مرگ او، آنطور که روزنامه نگار او عنوان کرده بود، مشکلاتی درمورد ذات الریه یا سینه پهلو بود. بااینکه برنی مک از یک التهاب ریه مزمن به نام سارکوئیدوز رنج می برد، اما مرگ وی هیچ ارتباطی به بیماری سابق او نداشت که اینجا سوالی مهم پیش می آید: آیا واقعاً هنوز هم در سال 2008، سینه پهلو قربانی می گیرد؟

ذات الریه چیست؟

ذات الریه یا سینه پهلو اصطلاح عمومی است که برای توضیح بیماری های التهابی ریه به کار می رود. این بیماری معمولاً به این دلیل ایجاد می شود که حفره های شش، کیسه های هوا در ریه ها، از چرک و مخاط پر می شوند. اما سینه پهلو می تواند به قسمت های مختلفی از ریه ها آسیب بزند. التهاب حفره های شش، توانایی ریه ها در گرفتن اکسیژن از هوا را محدود می کنند و درنتیجه موجب ناتوانی سیستم گردش خون می شود. مشکلات دیگری هم ممکن است اتفاق بیفتد. مثلاً وقتی باکتری وارد خون می شود یا ریه ها به شدت ملتهب شده و بسته می شوند.
علل ذات الریه

سینه پهلو یک بیماری تنها نیست و می تواند 30 علت مختلف داشته باشد، به همین دلیل تشخیص آن بسیار دشوار است. اما معمولاً ذات الریه یا سینه پهلو با عفونت ایجاد می شود. این میکروب ها می تواند شامل باکتری، ویروس، قارچ یا حتی انگل شود. مکانیزم دفاعی طبیعی بدن دربرابر عفونت شامل التهاب می شود و درنتیجه ریه ها در تلاش برای خلاص شدن از شر آن میکروب، پر از ماده مخاطی می شوند. این بیماری ممکن است به خاطر فوت کردن در غذا، مایعات، موادشیمیایی و گردوخاک نیز به وجود آید.علائم و نشانه ها ذات الریه

علائم این بیماری از انواع خفیف تا حاد در نوسان است.

- سرفه

- مخاط زرد-سبز رنگ یا حتی قرمز رنگ که با خون مخلوط است

- تنگی نفس

- احساس خستگی و بیحالی

- درد سینه که در مواقع سرفه کردن یا نفس عمیق بدتر می شود

- تب

- حالت تهوع و استفراغ

- اسهال

- فقدان اشتها

تشخیص ذات الریه

علائم ذات الریه معمولاً شبیه به خیلی از بیماری های تنفسی دیگر است و این یعنی برای تشخیص این بیماری معمولاً آزمایشات مختلفی انجام میگیرد.

کشت بزاق

آزمایش خون

رادیولوژی سینه

درمان ذات الریه

درمان این بیماری به علت بروز آن بستگی دارد. اکثر عوامل سینه پهلو باکتریایی هستند و درنتیجه درمان آن با استفاده از آنتی بیوتیک ها صورت می گیرد. ذات الریه ویروسی نیز به جز استراحت، خوابیدن و نوشیدن زیاد مایعات درمان خاص دیگری ندارد، گرچه می توان در 48 ساعت اول بیماری از داروهای ضد ویروس استفاده کرد. در موارد حاد، شاید نیاز به بستری شدن بیمار نیز باشد. در آن صورت برای بیرون آوردن مایع از ریه ها نیاز به تجهیزات و ابزار خاص است.

چرا ذات الریه هنوز قربانی می گیرد؟

دلیل آن این است که این بیماری یک بیماری تنها نیست و علائم آن بسیار شبیه به خیلی بیماری های دیگر است. اگر تشخیص بیماری اشتباه صورت گیرد، مشکلات آن می مانند و اگر از زمان درمان آن بگذرد این مشکلات رفته رفته حادتر می شوند. احتمال مرگ در بیمارانی که با باکتری های ضد آنتی بیوتیک، دچار سینه پهلو شده باشند، بیشتر است. همچنین افراد سالخورده و آنهایی که از داروهای ضد پادتن و آنتی ژن استفاده می کنند، مقاومت کمتری دربرابر عفونت ها دارند و درنتیجه احتمال به وجود آمدن انواع حاد این بیماری در آنها بیشتر است.

پیشگیری از ذات الریه

راهکارهای زیادی برای جلوگیری از بروز ذات الریه وجود دارد:

- واکسن زدن

- ترک سیگار

- دوری از افراد مبتلا به آنفولانزا، سرماخوردگی، سرخک، آبله مرغان. چون همه این بیماری ها می تواند موجب ذات الریه شوند.
شنبه ۲۰ مهر ۱۳۸۷   ۳۶ : ۴۱ : ۱۴ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر u6941 ارسال پیغام به u6941
 ◊ u6941
۱۵۷۷۲  ◊
میگرن

....................................................

علائم و درمان

--------------------------------------------------------------------------------

http://www.tebyan.net/Ejtemaii/84/10...5_MIGREN_0.JPG
میگرن سردرد عروقی است که در اثر انقباض شدید رگ های خونی مغز عارض می شود. میگرن با دو نوع میگرن معمولی و کلاسیک شناخته می شود. میگرن معمولاً به آرامی رخ می دهد و با دردهای تپنده ممکن است مدت 2 تا 72 ساعت به طول بیانجامد. درد بسیار شدید و اغلب در شقیقه یا پشت یک گوش متمرکز است که متناوباً از پشت سر شروع و به یک قسمت کامل سر پخش شود. میگرن معمولی با تهوع، استفراغ، تاری یا اختلال در دید، سوزش و بی حسی در دست ها و پاها همراه بوده و ممکن است تا 18 ساعت ادامه یابد.
شایع ترین علائم در میگرن کلاسیک، اختلال در دید است و ممکن است از چند ثانیه تا چند ساعت ادامه یابد و سپس ناپدید شود.

میگرن ممکن است برای هر فرد یک بار در هفته و یک یا دو بار در سال اتفاق بیفتد و اغلب به صورت مورثی به افراد دیگر انتقال می یابد.
مهمترین عامل بروز میگرن در زنان ممکن است تغییر یا نوسان در میزان هورمون استروژن باشد که عموماً در سیکل عادات ماهانه، وقتی مقدار آن پایین می آید سردرد شروع می شود. میگرن معمولاً بین سنین 20 تا 30 سال اتفاق می افتد که به مرور زمان و با بالا رفتن سن بهبود می یابد.

http://www.tebyan.net/Ejtemaii/84/10...5_MIGREN_1.JPG
کودکان نیز دچار میگرن می شوند با این تفاوت که در آنها درد کانون مشخصی ندارد و پخش می شود. میگرن در کودکان ممکن است به صورت سردرد ظاهر نشود و با علائمی چون قولنج یا گاز معده، دردهای شکمی دوره ای، استفراغ و گیجی همراه باشد.
عوامل متعددی در بروز میگرن در افراد مستعد دخیل هستند از جمله:آلرژیها ها، یبوست، استرس اختلال کارکرد کبد، بی خوابی مفرط و خواب زیاد، تغییرات احساسی، تغییرات هورمونی، نور شدید، نورهای برق آسا، بی حرکتی بدن، تغییر فشار هوا، مشکلات دهان و دندان و لثه.
کم شدن قندخون در میگرن نقش بسزایی دارد. تحقیقات نشان داده است که میزان قندخون در طول حملات میگرنی در سطح پایین قرارداد که باعث شدت درد می شود. استعمال دخانیات به سبب داشتن نیکوتین و مونو اکسیدکربن موجود در دود سیگار در ایجاد سردرد مؤثر است.
غذاهای گوناگونی نیز ممکن است به افزایش درد منجر شوند مانند: شکلات، مرکبات، نوشابه های الکلی، غذاهای مانده و نمک اندود شده، ترشی ها و مواد مخمر.
گیاهانی که خواص دارویی دارند می توانند برای مبارزه با این درد مفید باشند. از جمله:
1- عصارهشیرین بیان که موجب بالا رفتن انرژی شده و با کمک به از بین رفتن علائم آلرژی، باعث کاهش درد می شود.
هشدار: روزانه و به طور مرتب بیش از 7 روز مصرف نشود. افراد دارایفشار خون مطلقاً مصرف نکنند.
2-گل گاو زبان باعث تخفیف درد می شود.

http://www.tebyan.net/Ejtemaii/84/10...5_MIGREN_2.JPG
3- مواد مفید دیگر در معالجه میگرن از قبیل بابونه نعناکوهی،اکلیل کوهی سنبل الطیب پوست درخت بید، هستند.
توصیه ها
1- رژیم غذایی را انتخاب کنید که کم حجم و از نظر کربوهیدراتها ساده و با پروتئین بالا باشد.

2- مغز بادام، شیره بادام، آب تره، شاهی، جعفری، رازیانه، سیر، گیلاس، آناناس تازه را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

3- غذاهای حاوی آمینواسیدتیرامین را که شامل گوشت های مانده (کهنه ـ نمک اندود شده) انبه، موز، کلم، کنسرو ماهی، مواد لبنی، بادمجان، گوجه فرنگی، سیب زمینی، تمشک، آلو قرمز، مخمرها هستند و همین طور نوشابه های الکلی، شکلات، آسپرین و غذاهای چاشنی دار (ادویه جات) را از رژیم غذایی حذف کنید.

4- از خوردن نمک، غلات، گوشت زیاد، نان، حبوبات، غذاهای چرب و سرخ شده بپرهیزید.

5- غذا را به مقدار کم و با کیفیت بالا مصرف کنید. بین وعده های غذا اگر ضرورت دارد غذای مختصر مغذی برای کمک به تثبیت قندخون استفاده نمایید و هیچ وعده غذایی را حذف نکنید.

6- با دندان پزشک خود برای معالجه هرگونه مشکل دهان و دندان لثه، عفونت یا هر مسئله دیگر مشورت کنید.

7- نوشیدن قهوه را برای معالجه میگرن امتحان کنید. هنگام بروز هر علامت برای شروع حمله میگرنی 1 یا 2 فنجان قهوه غلیظ نوشیده، سپس به یک اتاق تاریک بروید و در سکوت مطلق استراحت کنید. برای این که این نوع معالجه مؤثر واقع شود هیچگاه موادی که حاوی کافئین است مصرف نکنید.اگر دارویی برای این کار مصرف می کنید حتماً با تجویز دکتر باشد.

8- از کشیدن سیگار و نشستن در محیط آلوده به دود سیگار جداً خودداری کنید.
ملاحظات
1- استفاده مکرر از مسکن های موجود ممکن است احتمال حملات میگرن را افزایش دهد.

2- طبق مطالعات گزارش شده وقتی غذاهای آلرژی زا از برنامه غذایی مبتلایان به میگرن حذف شد، 93 درصد آنها تسکین یافتند.

3- دردهای میگرنی در زنان ممکن است به علت تغییرات هورمونی در طول سیکل عادت ماهانه باشد و بعد از اتمام دوره معمولاً به تدریج کاهش می یابد.

4ـ سرد شدن دست ها و کم شدن درجه حرارت قبل از حمله میگرنی علامت هشدار انقباض رگ های خونی و شروع درد است.بالا بردن درجه حرارت دست ها می تواند از سردرد جلوگیری کرده و حمله را متوقف سازد. یک حمام آب داغ هم می تواند مفید باشد.

5ـ موسیقی می تواند کمک مؤثری در کاهش درد میگرنی باشد.

6ـ بسیاری از مبتلایان به میگرن به این نتیجه رسیدند که به طور مرتب و دائمی از مسکن های موجود استفاده کنند. ابتدا درد به دارو جواب می دهد ولی پس از مدتی دوباره برمی گردد و شخص را وادار به مصرف بیشتر دارو می کند. هرچه مقدار دارو بیشتر می شود درد شدیدتر می گردد. اگر فکر می کنید سردرد شما نیاز به دارو دارد حتماً با تجویز این کار را انجام دهید.

7- طبق یک مطالعه در یکی از دانشگاه های انگلیس بر روی افرادی که از گل گاوزبان استفاده کردند مشخص شد که آنها به طور متوسط 24درصد کمتر از افرادی که از این گیاه استفاده نکردند دچار حملات میگرنی شدند و استفراغ آنها نیز- بدون هیچ گونه عوارض جانبی- کاهش پیدا کرد.

8ـ دارویی که به طور معمول توسط پزشکان تجویز می شود آرگوتامین است که می تواند اعتیادآور باشد و نباید بیشتر از 2 روز در هفته مصرف شود. داروی دیگر سوماتریپ تان (IMITREN) که برای حمله های میگرنی شدید استفاده می شود که باعث بالا بردن سروتونین در مغز می شود. طبق مطالعات کلینیکی 82 درصد افرادی که از این دارو استفاده می کنند در طول 2 ساعت وضعیت بهتری پیدا می کنند. این دارو به صورت تزریقی مصرف شده و دارای عوارض جانبی گیجی، خواب آلودگی، بی قراری و نگرانی است که برای همه افراد مناسب نیست زیرا باعث انقباض شریانی می شود. افرادی که ناراحتی های قلبی دارند باید از مصرف این دارو خودداری کنند و همین طور ممکن است باعث بالا رفتن فشارخون شود و برای افرادی که از فشارخون رنج می برند تجویز نمی شود.

9ـ از داروهای دیگری که گاهی تجویز می شود آمی تریپ تیلین، دیازپام، و پروپرانولول است که بیشتر برای پیشگیری استفاده می شود تا درمان.
تازه‌ ترین توصیه‌های پزشکان در مورد میگرن

http://www.tebyan.net/Ejtemaii/82/07..._pezeshki1.jpg
دو گروه پزشکی که بزرگترین انجمن‌های مراقبتهای اولیه در آمریکا به شمار می‌روند، برای نخستین بار توصیه‌هایی در مورد پیشگیری و درمان میگرن ارائه کردند. به گزارش سایت اینترنتی هلث اسکات نیوز Health Scot News) )، در این رهنمودها که توسط کالج پزشکان داخلی آمریکا و فرهنگستان پزشکان خانواده آمریکا تهیه شده و در اختیار پزشکان قرار گرفته است، آسپرین یا ایبوپروفن به عنوان درمان های مرحله نخست میگرن توصیه شده است.

رهنمودهای جدید، براساس بررسی تمامی مطالب منتشر شده در رشته‌های فوریتهای پزشکی، پزشک داخلی، اعصاب و دیگر زمینه‌های مربوطه تهیه شده است.

این رهنمودها ممکن است از دید بسیاری از مردم محافظه‌کارانه باشد، اما واقعیت این است که این توصیه‌ها نشان دهنده تمامی اطلاعات علمی هستند که در زمینه میگرن منتشر شده است.

در هر حال، توصیه پزشکان رشته‌های مختلف در مورد میگرن از این قرار است:
در نخستین گام باید از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) استفاده شود که مطمئن‌ترین آنها آسپرین و ایبوپروفن است که بدون نسخه به فروش می‌رسد.

در تحقیقات انجام شده، شواهدی که از تأثیر استامینوفن بر رفع میگرن دلالت کند، دیده نشده است.

تهیه کنندگان این توصیه‌ها می‌گویند مردم باید بدانند که همه مسکن ها برای رفع میگرن مفید نیستند.

اگر آسپرین و ایبوپروفن روی بیماری تأثیر نکرد، پزشکان باید به سراغ داروهای مخصوص میگرن مانند تریپتان‌ها و یا افشانه بینی (دی. اچ. ای) بروند.

اگر بیماران دچار حالت تهوع یا استفراغ باشند، باید داروهای غیرخوراکی در این مورد به کار گرفته شود. حالت تهوع و استفراغ را نیز باید به طور مستقیم درمان کرد.

افرادی که میگرن های مکرر دارند، باید برای درمان های پیشگیرانه مورد ارزیابی قرار گیرند. معمولاً بیمارانی که دو مورد یا بیشتر سردرد میگرنی دارند، که در ماه سه روز یا بیشتر به طول می‌انجامد؛ کسانی که بیش از دو بار درهفته دارو مصرف می‌کنند و یا حالتهای غیرمعمول میگرنی مانند پیش علامتهای دیداری (ئورا) دارند، مناسبترین افراد برای درمان های پیشگیرانه هستند.

افراد مبتلا به میگرن باید به طور فعال در تهیه برنامه درمانی خود شرکت داشته باشند. این افراد باید سردردهایشان را ثبت کنند و عواملی را که باعث تحریک سردرد آنان می شود، شناسایی و از آنها پرهیز کنند.

در رهنمودهای مربوط به میگرن، الکل، شکلات، غذاهای محتوی مواد افزودنی (ام. اس. جی، تیرامین یا نیترات ها)، کمبود خواب، اضطراب، فشار روحی و عطر به عنوان شایع ترین محرک‌های میگرن معرفی شده است.

درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید
http://www.parsdating.co.uk/uk/pic/684432.jpgاستاد ایرانی دانشگاه هاروارد در تحقیقاتش برای نخستین بار موفق به کشف تفاوت ساختاری در ناحیه حسی کورتکس مغز بیماران مبتلا به میگرن با افراد عادی شد که این یافته می‌تواند افقی تازه در شناخت این بیماری مرموز باشد.
دکتر نوشین حاجیخانی، استادیار ایرانی رادیولوژی دانشکده پزشکی هاروارد درباره تحقیقات خود که بازتاب وسیعی در محافل علمی و رسانه‌یی جهان داشته است به ایسنا گفت: در این مطالعه ما بر روی کورتکس حسی مغز بیماران مطالعه انجام دادیم. در این بررسی که در بیمارستان عمومی ماساچوست انجام شد، اسکن‌های مغزی از 24 نفر با سابقه طولانی ابتلا به میگرن - که به طور معمول چهار نوبت در ماه در طول 20 سال دچار میگرن شده ‌بودند - و 12 نفر که میگرن نداشتند تهیه شد. نتایج مطالعات نشان داد که در بیماران میگرنی بخشی از کورتکس مغز که مسوول پردازش اطلاعات حسی از سر و صورت است در مقایسه با مغز افراد سالم، 21 درصد ضخیم‌تر است.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا این کشف می‌تواند به درمان یا پیشگیری از میگرن کمکی کند، گفت: این کشف هنوز کاربرد مشخصی در درمان بیماری میگرن ندارد ولی روشن است که هرچه بیشتر در باره پاتوفیزیولوژی میگرن بدانیم بهتر خواهیم توانست برای این بیماری داروهای موثر ومفید تهیه کنیم. این یافته در عین حال نشان می‌دهد که افراد مبتلا به میگرن به محض پی بردن به بیماری‌شان باید سریعتر برای درمان اقدام کنند چرا که ممکن است بیماری به مرور زمان به مغز آسیب وارد کرده و خطرناک باشد.
دکتر حاجیخانی در این خصوص که آیا حساسیت بیشتر بیماران میگرنی به نور و صدا در مقایسه با افراد سالم به دلیل همین ضخیم‌تر بودن کورتکس حسی مغز آنها می‌تواند باشد، تصریح کرد: چنین رابطه مستقیمی در تحقیقات مشاهده نشده اما کاملا بدیهی است که عواملی چون نور، صدا و دود برای این بیماران تحریک کننده است و سردردهای آنها را تشدید می‌کند.
وی با اذعان به این که هنوز معلوم نیست که این تفاوت‌های مغزی د اثر ابتلا به میگرن است یا این تفاوت‌ها عامل بروز میگرن می‌شوند گفت: یک احتمال این است که تحریک طولانی مدت و مکرر نواحی حسی در کورتکس باعث ضخیم شدن این بخش شود و احتمال دیگر این است که افراد به دلیل قرار گرفتن در معرض سردردهای میگرنی دچار این تغییرات در کورتکس مغزشان شده باشند.
حاجیخانی در پاسخ به این سؤال که با توجه به این یافته، آیا میگرن عارضه‌ای مادرزادی است یا این تفاوت در کورتکس مغز در اثر عوامل محیطی بروز می کند، خاطر نشان کرد: ژنها عامل بروز این بیماری هستند و بیماران میگرنی در واقع ژن این بیماری را با خود دارند اما عوامل بیرونی و محیط زیستی همانطور که گفته شد می‌توانند تشدید کننده میگرن باشند.
به گزارش ایسنا، دکتر نوشین حاجیخانی از پدری ایرانی و مادری سوییسی در لوزان سوئیس به دنیا آمده و تحصیلات خود را تا مقطع دکتری پزشکی در آن کشور پشت سرگذاشته و پس از آن به مدت یک سال برای کار و تحصیل به سوئد عزیمت کرده است.
وی در سال 1996 راهی آمریکا شده و در تمام این سالها در بوستون مشغول به فعالیت است.
دکتر حاجیخانی که استادیار رادیولوژی دانشکده پزشکی هاروارد است، همچنین در دسامبر سال گذشته آزمایشگاهی را در شهر لوزان افتتاح کرده و فعالیت‌هایش را در آنجا نیز ادامه می‌دهد.
روغن ماهی سردرد را کاهش می‌دهد

روغن ماهی می‌تواند، سردردهایی از نوع میگرن و همچنین بیماریهای کلیوی را کاهش دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دانشمندان ثابت کرده‌اند؛ سردرد 60 درصد از بیمارانی که به مدت شش هفته از کپسول روغن ماهی استفاده کرده‌اند، کاهش یافته است.

در این پژوهش همچنین آمده است: روغن ماهی از شدت سردردها نیز می‌کاهد و به علاوه کسانی که به تازگی دچار بیماری کلیوی شده‌اند، خوردن روغن ماهی می‌تواند بیماری را ضعیف کند.

ماهی سرشار از پروتئین، ویتامین‌های گروه مواد معدنی مورد نیاز بدن از قبیل آهن، منیزیم، روی و پتاسیم است.
مصرف ماهی برای سلامت قلب نیز بسیار مفید است؛ چرا که میزان چربی‌های اشباع شده در اکثر غذاهای دریایی کم است و حتی گاهی اوقات چربی آنها نصف یا دو سوم چربی گوشت‌های بدون چرب است.
شنبه ۲۰ مهر ۱۳۸۷   ۴۳ : ۳۹ : ۱۴ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر u6941 ارسال پیغام به u6941
 ◊ u6941
۱۵۷۷۱  ◊
تغذیه و رژیم درمانی

6ـ با توجه به موارد فوق بهترین و سالمترین راه حل ارائه‌شده در مورد درمان لاغری این موارد می‌باشد:
الف) رژیم غذایی صحیح
ب) ورزش مناسب و کافی

7ـ در هر رژیم غذایی صحیح باید این گروههای غذایی وجود داشته باشد:
شیر و لبنیات، حبوبات و غلات، میوه و سبزیجات، گوشت

12ـ رژیم غذایی باید:
ـ تأمین کنندهٔ انرژی مورد نیاز روزانه باشد.
ـ تأمین کنندهٔ ریزمغزیها باشد (موادی که به مقدار بسیار کم باید در غذا وجود داشته باشد)
ـ بر اساس فرهنگ غذایی ایرانی باشد.
ـ تنوع لازم را داشته باشد.

13ـ در یک رژیم غذایی اصولی افزایش وزن تدریجی است. بطوریکه حداکثر یک کیلوگرم در ماه می‌توانید افزایش وزن داشته باشید. به همین دلیل باید حوصله داشته و با دقت برنامهٔ خود را اجرا کنید. ضمناً اگر قبل از رژیم عکسی از خود داشته باشید بهتر خواهد بود.

منبع پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران
شنبه ۲۰ مهر ۱۳۸۷   ۵۷ : ۱۳ : ۱۳ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر u6941 ارسال پیغام به u6941
 ◊ u6941
۱۵۷۷۰  ◊
تغذیه و رژیم درمانی

5ـ درمان‌های لاغری به دو دستهٔ دارویی و رژیم‌درمانی تقسیم می‌شوند.
الف) درمان دارویی:
ـ داروهای اشتهاآور: این داروها با افزایش اشتها سبب بیشتر خوردن شده، دریافت انرژی توسط بدن را افزایش می‌دهند. سردستهٔ این داروها که در ایران بسیار استفاده می‌شود، سیپروهپتادین می‌باشد. علاوه بر این داروهای تقویتی مثل ویتامین‌ها همچنین عناصر کمیاب مثل روی نیز کاربرد دارند. تمامی این داروها زمانی مؤثرند که شخص از هر نظر سالم باشد.
ـ داروهایی که با احتباس نمک و بدنبال آن آب باعث افزایش وزن می‌شوند: از این گروه دارو می‌توان از کورتون‌ها نام برد. این داروها با احتباس آب و نمک باعث عوارض زیادی برای بدن شده علاوه بر این عوارض گوارشی، استخوانی و دیگری نیز دارند.
ـ داروهایی که با کاهش متابولیسم بدن باعث افزایش وزن می‌شوند: این داروها به صورت کاذب کم‌کاری تیرویید ایجاد کرده، با کاهش متابولیسم بدن سبب افزایش وزن می‌شوند. این گروه نیز با توجه به برهم‌زدن نظم طبیعی بدن باعث ایجاد عوارض می‌شوند.
ب) رژیم‌درمانی :
ـ ارائهٔ برنامهٔ کامل و علمی از نظر علم تغذیه: اگر شخص کاملاً از نظر بیماری‌های عامل لاغری بررسی شده و در حال سلامت باشد، با استفاده از یک رژیم استاندارد که تمام مسائل تغذیه‌ای در آن رعایت شده باشد قادر به افزایش وزن خواهد بود.
شنبه ۲۰ مهر ۱۳۸۷   ۵۲ : ۱۳ : ۱۳ | لینک ثابت بحث و گفتگوهای دیگر u6941 ارسال پیغام به u6941
صفحه آخر بعدى ۳ ۲۱
چاپ  |  بازگشت