تصدى براى انجام بعضى از امور

امورى مانند تسهيل معاملات ملکى

اين امور نيز تا حدودى مبهم است چرا که اگر منظور، تسهيل در امر خريد و فروش خانه و آپارتمان و زمين يا باغ باشد نمى‌تواند در شمار معاملات تجارى قرار گيرد زيرا بند ۱ ماده ۲ قانون تجارت به‌طور صريح، خريد و تحصيل مال منقول را تجويز نموده است و ماده ۴ قانون تجارت هم معاملات غيرمنقول را تجارتى نمى‌شناسد. بنابراين به تصريح مواد مذکور تسهيل در امر خريد و فروش املاک يا معاملات غيرمنقول نمى‌تواند جزو عمليات تجارتى باشد. مگر اينکه بگوئيم منظور از تسهيل معاملات ملکي، اقداماتى در جهت اجاره دادن يا رهن املاک مانند خانه، مغازه، زمين، باغ يا آپارتمان مى‌باشد.


به‌ هر حال با اين سبک انشاء، منظور مقنن روشن نيست و اين بند مبهم مى‌باشد.

تسهيل در امور مربوط به پيدا کردن خدمه

خدمه به اشخاصى مانند سرايدار، باغبان، راننده، نظافتچي، آشپز و کسانى که براى مراقبت و نگهدارى اطفال در غياب والدين آنها استخدام مى‌شوند اطلاق مى‌گردد.


بنابراين اگر دز زمينه امور مزبور کسانى برابر ضوابط قانون تجارت بتوانند تسهيلاتى براى مردم فراهم نمايند و اين کار شغل معمولى آنها باشد. اعمال آنها جزو عمليات تجارتى محسوب مى‌شود. گرچه در کشور ما چنين بنگاه‌هائى رسماً تأسيس نگرديده است و در پاره‌اى موارد اشخاص به‌طور رابطه‌اى و با معرفى آشنايان و بستگان ممکن است به اين قبيل امور گمارده شوند.

تهيه ملزومات

منظور از تهيه ملزومات لوازم و اشيائى است که مورد لزوم مردم مى‌باشد مثل برنج، روغن، مرغ، گوشت، وسايل پاک‌کننده، حبوبات، دستمال کاغذى و امثال اينها که معمولاً به‌وسيله خانم‌هاى خانه‌دار از مغازه‌ها و يا فروشگاه‌ها تهيه مى‌گردد زيرا در بعضى از موارد افرادى به‌علت گرفتارى و کثرت مشغله، شخصاً قادر به تهيه و خريد آنها نمى‌باشند. به اين جهت ممکن است از مسؤولين و مديران فروشگاه‌ها تلفنى درخواست نمايند که چند قلم از لوازم و چيزهاى مورد نياز آنها را تهيه و به درب منزل ارسال دارند و وجه آن را دريافت کنند. چنين اقداماتى اگر به‌طور مداوم و مستمر وسيله خدمه فروشگاه‌ها به سفارش‌کنندگان رسانيده شود جزو مشاغل تجارتى به‌حساب مى‌آيد البته ملزومات منحصر به مواد غذائى نيست بلکه شامل تمام لوازم مورد لزوم مانند لامپ، ظروف پلاستيکي، وسايل شستشو، حوله، دمپائي، جوراب، انجام شستشوى لباس در خشک‌شوئى‌ها، و ساير وسايل و لوازم زندگى از قبيل صابون، خمير دندان، مسواک، واکس و غيره نيز مى‌شود.