نوشته شده توسط & ثبت شده در ورزشی.

عادل فردوسی پور روزنامه نگار، مترجم، تهیه کننده، مجری تلویزیونی و گزارشگر فوتبال، دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف است.

عادل فردوسی پور در مهرماه ۱۳۵۳ در محله شهر آرا تهران متولد شد. وی فرزند نخست خانواده است و یک خواهر و یک برادر نیز دارد. پدرش از اهالی رفسنجان و کرمانی الاصل است. وی دوران دبستان را در مدرسه “ذوقی” گذراند. از همان زمان علاقه اش به فوتبال نیز نمود پیدا کرد، علاقه ای که بعدها خانواده را نگران کرد. عادل دوره راهنمایی را در مدرسه طالقانی گذراند و چهارسال دبیرستان را به مدرسه البرز رفت و با معدل ۱۸ دیپلم گرفت.

وی علاقه زیادی به نشریات ورزشی داشت؛ تمام امید و آرزویم مجله “دنیای ورزش” یا “کیهان ورزشی” بود که هر هفته برای بدست آوردنش کلی تلاش می کردم. خانواده اش اهل فوتبال نیستند، وی در این باره گفته است که “هضم این موضوع که من فوتبال را دوست دارم برای خانواده ام بسیار دشوار بود، با التماس پدرم چند باری مرا به استادیوم برد، اما موضوع آن بود که آنها اصلا به فوتبال علاقه ای نداشتند.”

همزمان با آغاز دوره دبیرستان به دلیل علاقه فراوانی که به زبان انگلیسی داشت به یادگیری زبان پرداخت. با ورود به دانشگاه شریف در رشته مهندسی صنایع، توانست یادگیری زبان انگلیسی را نیز ادامه دهد و در سال سوم دانشگاه انگلیسی را بخوبی فرا بگیرد. او تحصیل را در دانشگاه شریف تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته صنایع ادامه داد و در همان دانشگاه به تدریس زبان تخصصی مشغول شد.

فردوسی پور فوتبال را دوست دارد و خوب نیز بازی می کند. شعر دوست نیز هست و با سپهری میانه ای دارد.

“راستی اگر سهراب سپهری زنده بود، می توانست در برنامه “نود” به عنوان یک کارشناس حاضر باشد. حیف شد!” او در سال ۱۳۸۴ با گروه اجرایی نمایش “فنز” به نویسندگی و کارگردانی محمد رحمانیان همکاری کرد. نمایش “فنز” درباره یک خانواده انگلیسی بود که همگی از طرفداران متعصب تیم منچستر یونایتد بوده و پرویز پرستویی در این نمایش نقش برادر بزرگ‌تر را ایفا می‌کرد که گزارشگر رادیو بود و عادل نیز به جای او گزارش انگلیسی می کرد.

در سال ۲۰۰۹ هفته نامه نیوزویک او را در فهرست پرقدرت ترین افراد در ایران در رده نوزدهم جای داد. مجله ورلدساکر به او لقب جان ماتسن ایران داده است.

وی فعالیت رسانه‌ای خود را در سال ۱۳۷۲، با روزنامه‌نگاری در اولین روزنامه ورزشی کشور، روزنامهٔ ابرار ورزشی به سردبیری اردشیر لارودی آغاز کرد. در آن زمان، سال سوم مهندسی بود.

خود وی در این باره می‌گوید:
“اردشیر لارودی در رابطه با حیطه کاری ام پرسید و پاسخ دادم ترجمه. متنی به دستم داد. صبح فردای آن روز کارم را تحویل دادم و از چند روز بعد کار را شروع کردم.” بزرگترین علاقه مندی اش حضور در صدا و سیما بود، وی در این باره می گوید: “n بار تست دادم تا در نهایت قبول شدم.

آخرین باری که تست دادم اواخر سال ۱۳۷۳ بود. اوایل هم پاسخ مثبت بود، اما می گفتند صدایت جوان است و پخته نیست.”

پس از چندین آزمون به صدا و سیما راه یافت اولین بار در سال ۱۳۷۴ در جریان بازی فوتسال جام رمضان صدایش از صدا و سیما پخش شد.

در ابتدا به گزارش برنامه منتخب ورزشی پرداخت و با گزارش بازی ها در جام جهانی ۹۸ به شهرت رسید. آن زمان کسی اسم فردوسی پور را نمی دانست، درباره اش می گفتند “همان مجری که می داند شب قبل بازیکنان لیورپول چه خورده اند!” فردوسی پور به روز بود و اطلاعات تازه ای داشت، اسامی بازیکنان خارجی را درست تلفظ می کرد و در شیوه گزارشگری و خواندن اسامی، در صدا و سیما تحولی ایجاد کرد.

هوشنگ نصیرزاده درباره وی می نویسد:
“جوانی است قد بلند، عاشق فوتبال، بسیار کم رو و خجالتی، سر به زیر، کم حرف، طرفدار انتقاد، نوگرا و دارای خانواده اصیل و معتقد به اصول.”

مازیار ناظمی در باره حضور عادل فردوسی پور در صدا و سیما می نویسد: “اگر اشتباه نکنم سال ۱۳۷۵ بود که به عنوان گوینده و تهیه کننده در گروه ورزش شبکه سه سیما فعالیت داشتم یادم می اید جوان قد بلند و موفرفری آمده بود که تست گزارشگری فوتبال بدهد. کلی مجلات “ورد ساکر” هم زیر بغلش بود و قرار شد روی یکی از فوتبالهای اروپائی صدا بگذارد وقتی کارش را شروع کرد به حدی صدایش بد و اجرایش مشکل داشت که همه می خندیدند.

کمتر کسی از بچه های حاضر در آن زمان فکر می کردند عادل بتواند با جواد خیابانی که برای خودش اسم و رسمی بهم زده بود، رقابت کند و در نهایت هم او را کنار بزند. گزارشگری تنیس، مسابقات اتومبیلرانی، نوشتن اطلاعات لازم برای برخی گزارشگران قدیمی تر و کم کم وارد شدن به عرصه گزارشگری فوتبال مسیری بود که عادل در سیما طی کرد.”

درباره همکارانش می گوید: “سعی کرده ام از همه آنها چیز یاد بگیرم؛ از وارث، شفیع، کوتی و بهروان گرفته تا جواد خیابانی که خیلی به من کمک کرد. و حتی همکاران نسل جدید مثل آقای علیفر، مزدک[میرزایی]، پیمان[یوسفی] و بقیه.” اگر برنامه های ورزشی صدا و سیما را در خاطر مرور کنیم، از جام جهانی ۹۸، عادل فردوسی پور مهمترین بازی های ایران را به همراه جواد خیابانی گزارش کرده، هرچند که این روزها، حرفه ای گری اولی موجب کسادی کار دومی شده است.

او می گوید طرفدار هیچ تیمی نیستم، با جوی که ایران دارد نمی شود طرفدار تیمی بود. اما به لیورپول انگلیس از قدیم علاقه داشته است.

وقتی برنامه “نود” کلید خورد

فردوسی پور در سال ۷۸، طرحی را از روی یک برنامه پر مخاطب ایتالیایی ارائه داد که در خرداد همان سال در قالب برنامه ۹۰ ارائه شد، برنامه ای که شهرتی برای او به ارمغان آورد.

وی درباره برنامه “نود” می گوید: “ماهیت برنامه “نود” نقد و بررسی بازی های لیگ و اتفاقات پیرامون فوتبال است. نمی توان اصل آن را تغییر داد.” فردوسی پور متاهل است و از نظرات همسرش در خصوص برنامه بهره می گیرد. او از نظرات دیگران استقبال می کند، اما برای برنامه اش اسلوبی دارد.

داور پیشکسوت فوتبال ایران در این باره می گوید: “عادل سعی می کند برنامه نود را به هیچ کس و هیچ چیز نفروشد و از بهترین دوستش هم انتقاد می کند. او مهارت دارد که وارد ماجراهایی شود که برای افکار عمومی جالب است و متخصص کشیدن مو از ماست است.”

وی همزمان با برنامه نود بزرگ شد و با آغاز دوره لیگ برتر فوتبال و برنامه های هفتگی اش که به تحلیل رویدادهای ورزش فوتبال کشور می پرداخت، چهره شد. آنچنان که برنامه هایش تاثیر مستقیمی در تیم های مطرح کشور، فدراسیون و تربیت بدنی داشت.

وی در این سال ها همیشه یک روند رو به رشد را طی کرده و سعی کرده به خطوط قرمز احترام بگذارد. به قول خودش هرگاه که کسی نیز به این خطوط احترامی نگذارد، پرچم می زنم و بالا و پایین می پرم.

در این سال ها که برنامه “نود” را ارائه می دهد، در استودیوی شماره ۱۴ به اجرای برنامه می پردازد، استودیوی کوچکی که به یمن دستگاه های دیجیتالی بسیار بزرگ به نظر می رسد.

معمولا در زمان تعطیلی لیگ، برنامه نود نیز تعطیل است. سرقفلی “نود” نیز به نام عادل زده شده، هرچند که تاکنون چهار بار مزدک میرزایی و رضا جاودانی به جای او ایفای نقش کرده اند، اما کسی آن ها را به یاد نمی آورد، همه نود را به نام فردوسی پور می شناسند.

 

۲۲۴ نظرات در مورد “عادل فردوسی‌پور”

 1. نظام

  سلام جناب آقای فردوسی پور ممنون از برنامه هایی که اجرا می کنید لطفا در مورد داوری برنامه نود مثل سالهای قبل بیشتر توجه کن ،

  پاسخ دادن
 2. محبوبه

  سلام.
  دبیرستان که بودم شما رو دیدم تو تی وی..همون موقع بود که با شما عاشق فوتبال شدم.زبان انگلیسیم تقویت شد و الان کارشناس ارشد تربیت بدنی هستم..من عاشق شما هستم..چون میدونم با هوشید

  پاسخ دادن
 3. نیکخواه

  باور کنید داور بازی دربی ۷۴ اوایل بازی بانگرفتن خطاهای شدید و کارت دادن های بی مورد باعث ترس و احتیاط بیش از حد بازیکنان استقلال شد و همین اثر ناخوشایندی در بازی گذاشت و عاقبت همان شد که نباید میشد . خطاهای مازیار زارع و کریمی و یا اخراج مربی استقلال مغرضانه بود و متاسفانه در برنامه جمعه شب آقای افشاری قاتل همیشگی استقلال از ایشان حمایت کرد خواهش میکنم در برنامه دوشنبه یک کارشناس نترس و مطمئن دعوت کنید ( عادل . عادل باش )

  پاسخ دادن
 4. محمد علی

  سلام خدمت جناب آقای عادل فردوسی پور عزیز میخواستم از برنامه خوب و تاثیر گذارت تشکر کنم . معلوم نیست اگه برنامه و تاثیر شما در فوتبال ایران نبود فوتبال ایران به کجا کشیده شده بود. شجاعت و رک گویی شما بی نظیر و مثال زدنی میباشد. بعد از ناصر حجازی عزیزمان فقط به عادل عزیزمان دل خوش کردهایم. امیدوارم همیشه سلامت و تندرست باشد

  پاسخ دادن
 5. سپهر

  به نام خدا
  سلام اقای فردوسی پور من سپهر ۱۹ازساری هستم من خودم فوتسال بازی میکنم وعضو تیمه شهرداری سورک در لیگ یک مازندران هستم ازتون خواهش میکنم اسمئ ازاین تیم تو برنامتون ببرید بلکه به این تیم توجهی کنن .اقای فردوسی پور تیمی در مازندران نبوده چه فوتبالش وچه فوتسالش که دو یا سه سال پشته هم قهرمان بشه اما تیمه جوونه ما بدونه حمایت مسولین توانس .ازتون خواهش میکنم یک چند ثانیم شده این موضوع رو توبرنامه نود بیان کنید ما جوانا داریم از دس میریم.من یکی از طرفدارانه پروپاقرصه شمام که شماروخیلی دوس دارم.متشکرم

  پاسخ دادن
 6. صابر انصاری

  با سلام خدمت آقای فردوسی پور عزیزمجری توانمند برنامه نود. واقعا برنامه شما جای خود را در میان طرفداران فوتبال و هر ایرانی پیدا کرده است. خوب اهالی روستای ما(معزآباد جابری -از توابع خرامه شیراز) هم طرفدار واقعی شما و برنامه خوب و مثال زدنی شما هستند چرا که شما مو را از ماست می کشید و با هیچ کس و هیچ چیز تعارف ندارید. به امید سلامتی شما و دیدار شما در برنامه نود

  پاسخ دادن
 7. احمد بداغی قشقایی از تخت جمشید

  سلام جناب فردوسی پور .. بقول بریتانیاییها{{{ knowdelge is power}}}اقا ای ول ولی حیفه شما سوادتون فوق لیسانس باشه من بهتون پیشنهاد میکنم ادامه تحصیل بدید.اقا خواهش میکنم نام پرسپولیس عوض نشه ..ما به تمدنمان افتخار میکنیم..فقط خوشم میاد که فوتبال را بیطرف گزارش می کنید

  پاسخ دادن
 8. فهیمه

  به نام خدا

  سلام آقای فردوسی پور!من فهی هستم از آغ شهرستان خوی خودم والیبال بازی

  میکنم ولی فوتبالو خیلی دوست دارم به جنابعالیم که ارادت خاصی دارم برنامه ۹۰ رو هم

  صرفا به خاطر شما نگاه میکنم تا حالا چندین بار تو مسابقه پیامکی ۹۰ شرکت کردم ولی

  یه بارم برنده نشدم!خیلی دوستون دارم خداحافظ

  پاسخ دادن
 9. ابوالحسن عبدی

  سلام آقای فردوسی پور
  من هم مانند همه ایرانیان به وجود شما افتخار میکنیم . من نیز مانند شما دوره دبیرستان را با نمرات عالی پشت سر گذاشته ام اکثر برنامه آزاد اندیش وبی طرف نود را نگاه کرده ام ای کاش در صدا سیما تمامی مشکلات به همینآزادی فوتبالی کنکاش میشد دوستدار شما ابوالحسن عبدی پرستار شاغل در تویسرکان

  پاسخ دادن
 10. حسین نبی گل

  اقا عادل سلام
  من بزرگ شده روستاهای قم هستم
  در حال حاضر هم به عنوان خبرنگار صدا وسیمای استان در حال فعالیبت عستم
  دانشحوی رشته کارشناسی جامعه شناسی (پژوهشگری) هستم
  تمابل دارم به عنوان یکی از خبرنگاراتون در استان قم فعالیت کنم
  البته قول میدم با گزارشام نشون بدم خبرنگار حرفه ای هستم
  تابه حال هم چندنی نمره ب ذر بحث تولید گزارش های خبری در ارزشیابی های تهران اوردم
  میشه به وبم بیاید
  من منتظر نظراتتون هستم

  پاسخ دادن
 11. مبین

  سلام اقا عادل من به برنامه هایتان نگاه می کنم و از نترس بودنتان خوشم میاید. لطفا یک راهنمایی برای سایت ۹۰ بگزارید.از ارومیه

  پاسخ دادن
 12. مجمد حسین

  باسلام خدمت آقای فردوسی پور عزیز.
  من علاقه ی زیادی به فوتبال دارموو عاشق فوتبال هستم.
  اطلاعات بالایی در این زمینه دارم و این ورزش را به صورت حرفه ای دنبال میکنم.
  خیلی علاقه دارم در این زمینه فعالیت داشته باشم(در هر زمینه ای که مرتبط با فوتبال باشه)،باتوجه به مرتبط نبودن رشته ی تحصیلی به ورزش،خواستار راهنمایی از جانب شما میباشم.
  -سردر گمم که باید از کجا شروع کنم؟!!!
  باتشکر.

  پاسخ دادن
 13. احمد حدیدی

  ای کاش عکس پدر و مادرتان را هم در سایت میگذاشتید.تعداد کاراکتر باقیمانده همین جا هم باید باشد که نیست.فونت قسمت تو ضیحات برنامه ی نود ریز است و باید چاق تر شود.همچنین فونت نتیجه و زمان بازی های لیگ برتر در گو شه ی تلویزیون و شبکه ی ۳ریز و نازیبا است و همان پارسالی بهتر است دوباره گذاشته شود.هر چند خیلی ها از توپ انتقاد می کنند ولی اگر اشتباه نکنم امسال خوب به تور می چسبد و خوشحا ل کننده می باشد.حالا ببینم آیا به اندازه ی یک اس ام اس اسم و فامیلتان با گوشی اصلی به فکر ما هستید یا فقط به جیب خود فکر می کنید. ۰۹۱۹۱۴۷۳۴۲۱

  پاسخ دادن
 14. ali abdolalipor

  من برنامه نود رو خیلی دوست دارم وهر هفته روزهای دوشنبه میشینم پای تلویزیون نگاه می کنم من از آقای عادل فردوسی پور خواهشی دارم که آخه چرا تو نظر سنجیها اسم من در نمیاد فکر مکنم حدودا بالای ۲۰۰هزار تا به نظر سنجیهایتون شرکت کردم خدا نگهدار

  پاسخ دادن
 15. مسعود

  من عادل را دوست دارم به خاطر صداقت وعدالتش در فوتبال او گزارشگری توانا و مجری وتهیه کننده ای بی نظیر است امید وارم همیشه در زندگی اش موفق باشد

  پاسخ دادن

نظر شما چیست؟

 • (منتشر نخواهد شد)