کرواسی، قاتل خونسرد و حرفه ای!

به سال ٢٠١٣ می رویم. کار رئال مورینیو مقابل منچستریونایتد حسابی گره خورده است. اخراج مشکوک نانی هم تاثیر چندانی روی روند بازی نداشته و کهکشانی ها روزنه ای برای نفوذ به سمت دروازه داوید دخه آ پیدا نمی کنند.

به سال ٢٠١٣ می رویم. کار رئال مورینیو مقابل منچستریونایتد حسابی گره خورده است. اخراج مشکوک نانی هم تاثیر چندانی روی روند بازی نداشته و کهکشانی ها روزنه ای برای نفوذ به سمت دروازه داوید دخه آ پیدا نمی کنند. آقای خاص سراغ بازیکنی می رود که این فصل کم تر به او اعتماد کرده و نیمکت نشین بوده. پسر لاغر و موطلایی کروات، فرشته نجات لوس بلانکوس شد؛ با یک شوت دقیق، با کات توی پا، که از میان مدافعان و دور از دستان دخه آ حرکت کرد و به سمت تیرک رفت و با سایشی میلیمتری به تیر وارد دروازه شد. کار تمام شد و رئال به نیمه نهایی رسید.

پنج سال بعد، تابستان ٢٠١٨ است و کرواسی در یک بازی سنگین، با یـک گـل اتفاقی از آرژانتین پیش است. هر آن امــکـان دارد نتیجه برگردد. آن سوی میدان نوابغی در زمین هستند که در یک لحظه می توانند تکلیف یک فصل فوتبال را روشن کنند. اما نابغه کروات ها، عزمش را جزم کرده بود به آرژانتین شلیک کند. توپ پشت محوطه روی پایش آمده. یکی دو باری پشیمان می شود و در نهایت توپ همان شکلی که می خواست روی پایش نشست. با کات توی پا، توپ از میان مدافعان عبور کرد، از بیرون چارچوب و دور از دستان کابایرو حرکت کرد و به سمت تیرک رفت و با سایشی میلی متری به تیر وارد دروازه شد. مودریچ این بار کرواسی را به یک هشتم نهایی جام جهانی رساند و فرشته نجات کشورش شد. با گل او کار آرژانتین تمام شد. البته که نقش این شماره ١٠ موطلایی، خیلی بیشتر از این گل هاست. کافی است نگاهی به آمار او در مادرید بیندازید. در هر فصل حداقل ٣٣ پاس کلیدی داده. میانگین طول پاس هایش ١٨متر است و با این وجود ٩١درصد پاس ها به مقصد رسیده است. آماری شگفت انگیز که شاید تنها تونی کروس آلمانی کارنامه ای بهتر از او داشته باشد. در دوران حکمرانی هافبک وسط ها در فوتبال و تعیین کنندگی شدید آنها، مودریچ یک گل سرسبد است. او نماد یک هافبک وسط خوب است. بازیکنی در خدمت تیم که هرجا لازم بوده شخصا وارد عمل شــده و تیم حریف را نقره داغ کرده. لوکیتا، می تواند مدعی عنوان بهترین بازیکن تاریخ فوتبال کرواسی باشد. یکی از بهترین های تاریخ بالکان است و در این جام رهبر تیمی شده که به قصد شگفتی سازی آمده است. کرواسی با عبور از آرژانتین به تیمی بدل شده که هر مدعی بزرگی از آنها می ترسد. مودریچ، یک قاتل خونسرد حرفه ای است و می تواند تیمش را تا خلق یک قهرمان جدید برای جام جهانی رهبری کند. در صورتی که مودریچ و یارانش بتوانند کرواسی را قهرمان جهان کنند، کرواسی نیز به جمع انگلیس، فرانسه و اسپانیا می پیوندد که هر کدام یک بار قهرمان جام جهانی شده اند. اما آیا لوکا مودریچ می تواند تا این حد بزرگی کند و پا جای پای زیدان بگذارد.