نکاتی از دیدار اسپانیا و ایران

روز گذشته تیم ملی اسپانیا در دومین مسابقه خود از مرحله گروهی جام جهانی تیم ملی ایران را با نتیجه یک بر صفر شکست داد.

5- جنگ ایران با انتظارات

قبل از جام جهانی کمتر کسی انتظار داشت ایران در جام جهانی از گروهش صعود کند.

ایران مجموعا پنج بار موفق به حضور در رقابت های جام جهانی شده و در دو دوره اخیر, به این دیدارها راه پیدا کرده است. حضور ایران در گروهی که قهرمان سابق جهان یعنی اسپانیا و قهرمان اروپا یعنی پرتغال هم در آن بودند، شانس ایران را برای صعود باز هم کمتر می کرد.

با توجه به حضور بازیکنان تیم ملی مراکش در تیم های اروپایی، قبل از اولین دیدار ایران در مرحله گروهی تصور می شد ایران به مشکل برخورد کند. این باور وجود داشت که ایران نه تنها برای کسب نتیجه تساوی کار سختی داشته باشد، بلکه حتی نتواند بازیکنان حریف را مهار نماید.

با این حال ایران بعد از پیروزی بر مراکش, در دیدار با اسپانیا به خوبی از دروازه اش محافظت کرد و موفق شد نیمه اول را با نتیجه تساوی بدون گل به پایان ببرد. قبل از گل اسپانیا، ایران تنها تیمی در بین تیم های آسیایی بود که گلی را دریافت نکرده بود.


4- درخشش لوکاس واسکز و دنی کارواخال بعد از ورود به ترکیب اصلی

در حالی که همه درگیر مصدومیت محمد صلاح بودند، مصدومیت دنی کارواخال در آستانه جام جهانی توجهات را به سوی این بازیکن برد.

دنی کارواخال بعد از یک فصل فوق العاده با رئال مادرید که به قهرمانی چمپیونزلیگ ختم شد، موقعیتش را به عنوان یکی از بهترین مدافعان جهان تثبیت کرد.

دنی کارواخال در دیدار اول پرتغال در مرحله گروهی با اسپانیا در ترکیب تیم ملی کشورش حضور نداشت و ناچو به عنوان مدافع راست برای پرتغالی ها ایفای نقش کرد، در حالی که ایسکو و سیلوا در جناحین بازی می کردند. اما کارواخال برای دیدار با ایران به همراه لوکاس واسکز به ترکیب اصلی تیمش بازگشت.

کارواخال و واسکز در دیدار روز گذشته از سمت راست بارها به سمت دروازه ایران حرکت کردند و خط دفاع حریف را باز نمودند. کارواخال و واسکز در جریان این دیدار ارتباط خوبی با یکدیگر برقرار کرده و برنامه دقیقی را برای باز کردن خط دفاعی حریف و پیدا کردن راهی به سوی دروازه آن طراحی کردند. این دو بارها از سمت راست حرکت کرده و فشار زیادی را بر روی مدافع چپ ایران وارد نمودند. ایرانی ها در پاسخ به این حرکت، تعداد بازیکنانشان را در سمت راست افزایش دادند که این کار باعث ایجاد فضای خالی زیادی در سمت چپ شد. تا اینیستا و سیلوا با پاس های زیاد خود نهایتا دیه گو کاستا را به گل اول مسابقه برسانند.


3- ایران صد و چهل و نه دقیقه در جام جهانی گل نخورد

ایران در دیدار با مراکش تا اواخر بازی مقاومت کرد و نهایتا در دقایق آخر بازی، دروازه تیم حریف را باز کرد. اگر چه پیروزی ایران بر مراکش با چاشنی شانس بود، اما ایرانی ها با تلاش و سخت کوشی مانع باز شدن دروازه شان شدند.

مراکش در این دیدار نتوانست خطری جدی روی دروازه ایران ایجاد کند به همین دلیل همه مهاجمان خود را وارد زمین کرد. اما عملکرد دفاعی ایران در مقابل اسپانیا از دیدار اول هم بهتر بود. ایرانی ها توانستند با مهار آندرس اینیستا، سیلوا و ایسکو، از خطر آفرینی دیه گو کاستا روی دروازه شان جلوگیری کنند. این ماجرا تا نه دقیقه بعد از آغاز نیمه دوم هم ادامه داشت اما بلاخره در حالی که حسینی سعی کرد خطر را از دروازه تیمش دور کند؛ ضربه کاستا با برخورد به رامین رضاییان وارد دروازه ایران شد.


2- داور به کمک اسپانیا آمد

ایران با وجود فشار شدیدی که برای جبران گل بر خود احساس می کرد، با همان انگیزه و اراده ای که این تیم را از رقابت های مقدماتی به جام جهانی رسانده بود، به دنبال جبران گل خورده بود. تنها 6 دقیقه بعد از گل اسپانیا؛ یک ضربه کاشته آزاد در زمین لاروخا به سود ایران اعلام شد. تعداد زیادی از ایرانی ها محوطه جریمه اسپانیا را اشغال کرده بودند. اما سعید عزت اللهی در هیجان زدن ضربه به توپ برای گلزنی؛ فراموش کرد که در آفساید قرار دارد. اما وقتی ایرانی ها به خاطر باز شدن دروازه اسپانیا در حال شادی بودند, داور مسابقه از طریق گوشی پیامی را از تیم ویدئو چکِ بازی گرفت که داور ویدئویی در حال بررسی دوباره صحنه است. اما در حالی که بازیکنان ایران ایستاده بودند و از داور می خواستند که گل را صحیح اعلام کند، تیم ویدئویی مسابقه اعلام کرد که این گل در شرایط آفساید به ثمر رسیده است.

البته ویدئو چک صحنه گل مردود ایران کمکی به این تیم نمی کند، اما نام ایران به عنوان اولین تیمی که گلش در مسابقات جام جهانی به دلیل استفاده از تکنولوژی ویدئو چک مردود شد، ثبت می شود.


1- آسیب پذیری دفاع اسپانیاتیم ملی اسپانیا بعد از شکست دادن ایران به صدر جدول گروهش رسید. ایرانی ها بد شانس بودند که در مقابل یکی از قدرتمندترین تیم های دنیا قرار گرفتند و نهایتا نتیجه ای نگرفتند.

اسپانیا 77 درصد مالکیت توپ و زمین را در این دیدار داشت اما نتوانست برتری محسوسی بر حریف داشته باشد و موقعیت های خوب اندکی داشت. بعد از گل اسپانیا، ایران سعی کرد به دروازه اسپانیا نزدیک شود و چندین بار هم در مصاف با خط دفاعی لاروخا موفق بود. اسپانیا باید راهی برای تقویت خط دفاعش به خصوص در زمان ضد حملات حریف پیدا کند.

اسپانیا در سه دیدار خود از چهار مسابقه آخرش در جام جهانی ده بار گل خورده است و خوش شانس بود که دو موقعیت خطرناک ایران از روی ضربه سر، در جریان این مسابقه به گل تبدیل نشد و یک گل ایران هم مردود اعلام شد.

مسلما فرناندو هیِرو باید برای مراحل بعدی فکری برای خط دفاع نه چندان محکم تیمش کند.