تحلیل بازی فرانسه ـ استرالیا | تقابل خروس و کانگورو!

تحلیل بازی فرانسه ـ استرالیا | در اولین بازی از گروه c جام جهانی، دو تیم فرانسه و استرالیا درورزشگاه کازان آرنا به مصاف یکدیگر رفتند.

در اولین بازی از گروه c جام جهانی، دو تیم فرانسه و استرالیا درورزشگاه کازان آرنا به مصاف یکدیگر رفتند. همگان انتظار بازی راحتی برای فینالیست یورو ۲۰۱۶ داشتند، اما بازی بر وفق مراد فرانسه پیش نرفت و این بازی سخت را به کمک گلزنی در ۱۰ دقیقه ی پایانی و تکنولوژی کمک داور ویدیوئی با پیروزی پشت سر گذاشتند.
تیم ملی استرالیا به سرمربیگری برت فن مارویک هلندی -که سابقه ی نایب قهرمانی جام جهانی با تیم ملی هلند را دارد- چهارمین جام جهانی متوالی خود را تجربه می کرد. آن ها بدون ترس از نام تیم ملی فرانسه پا به میدان گذاشتند و به دنبال کنترل بازی و استفاده از تک موقعیت های خود بودند. به همین دلیل از بازی احساسی دوری کردند و سعی در نگه داشتن بازی در وسط زمین و دور از دروازه ی خودی داشتند. شاگردان فن مارویک با سیستم ۱-۳-۲-۴ بازی را آغاز کردند و با علم بر قدرت زیاد خط هافبک فرانسه، سعی در فشرده کردن بازی و کشاندن بازی به کناره ها داشتند. فرانسه که راه های نفوذ از وسط را بسته می دید، به دنبال استفاده از کناره ها بود، اما به دلیل تمایل نداشتن مدافعان کناری خود به نفوذ، از انجام حرکات ترکیبی در گوشه ها ناتوان بود و اغلب حرکات آن ها از گوشه ها سرانجامی نداشت. بازیکنان استرالیا برای گلزنی عجله نداشتند و سعی داشتند با مالکیت توپ و پاس کاری های محتاطانه، از رسیدن توپ به خط هافبک فرانسه و پخش توپ به وسیله ی آن ها جلوگیری کنند؛ به همین دلیل نیمه ی اول با تساوی بدون گل و مالکیت ۵۱ به ۴۹ برای فرانسه به پایان رسید که نشان از موفقیت استرالیا در حفظ توپ داشت.
خط هافبک فرانسه در نیمه ی اول سردرگم بود و از خلاقیت لازم برای تغذیه ی مهاجمان خود برخوردار نبود. دیدیه دشان که از این موضوع آگاه بود و تیم خود را فاقد تکنیک لازم برای پیروزی در نبرد های خط میانی در مقابل هافبک های قلدر استرالیا می دید، بین دو نیمه دست به تغییر تاکتیک زد و با نزدیک کردن گریزمان به خط هافبک، سعی در افزایش خلاقیت و مالکیت توپ در یک سوم دفاعی حریف داشت. تقریبا در اوایل نیمه ی دوم بود که صحنه ای مشکوک در محوطه جریمه ی استرالیا بر روی گریزمان پدید آمد که داور اعتقادی به پنالتی نداشت، اما سیستم کمک داور ویدیوئی به کمک فرانسه آمد و داور نظر خود را عوض کرد و پنالتی به سود فرانسه اعلام کرد. این پنالتی را گریزمان به گل تبدیل کرد تا اولین گل فرانسه در این جام را به ثمر برساند . خوشحالی فرانسه زیاد طول نکشید و استرالیا با ارسال یک ضربه ی آزاد و اشتباه ناشیانه ی اومتیتی، صاحب پنالتی شد و با ضربه ی یدیناک به گل تساوی رسید. دشان که پیروزی در بازی ای تقریبا آسان را از دست رفته می دید، دست به دو تغییر زد و دو ستاره ی خط حمله ی خود یعنی گریزمان و دمبله را بیرون کشید و نبیل فکیر و ژیرو را جایگزین آن ها کرد. توانایی ژیرو در فضاسازی برای بازیکنان کناری خود مثال زدنی است و دشان با آگاهی از این موضوع و برای ایجاد فضای بیشتر برای امباپه و پوگبا، ژیرو را به میدان آورد. از طرفی فکیر نیز با وجود خلاقیت، از قدرت بدنی بالایی نیز برخوردار است که برای مقابله با هافبک های قدرتمند استرالیا از گریزمان مناسب تر است. این دو تعویض دشان تغییرات مثبتی را در سبک بازی فرانسه به وجود آورد تا جایی که در ۱۰ دقیقه ی پایانی و با استفاده از پاس کاری های متوالی پوگبا با خط حمله و با چاشنی شانس توسط پوگبا به گل دوم رسیدند تا پوگبا بعد از میشل پلاتینی، دومین بازیکنی باشد که در دو دوره ی متوالی برای فرانسه گلزنی می کند. بدون شک با یک بازی نمی توان عیار تیم ها را مشخص کرد به خصوص اینکه اولین بازی در تورنمنتی مانند جام جهانی همواره سختی های بسیاری را دارد، اما فرانسه که با این بازیکنان توانایی غلبه بر هر تیمی را می تواند داشته باشد، با این نوع بازی حتی نمی تواند خود را به عنوان مدعی جام مطرح کند و نمی تواند شانسی در برابر تیم های مدعی دیگر داشته باشد.