بلژیک با یک تازه وارد می جنگد، انگلیس با عقاب های کارتاژ

در واپسین بازی شنبه شب جام جهانی فوتبال 2018، کرواسی در حالی در شهر کالی نینگراد تیم نیجریه را 0-2 شکست داد که ساعاتی پیش تر آرژانتین در بازی نخست گروه چهارم به تساوی 1-1 با ایسلند اکتفا کرده بود.

در واپسین بازی شنبه شب جام جهانی فوتبال 2018، کرواسی در حالی در شهر کالی نینگراد تیم نیجریه را 0-2 شکست داد که ساعاتی پیش تر آرژانتین در بازی نخست گروه چهارم به تساوی 1-1 با ایسلند اکتفا کرده بود. فایده سریع و مستقیم بردی که با گل های اتبو (مدافع نیجریه به اشتباه به دروازه خودی) و لوکا مودریچ هافبک سرشناس رئال مادرید به دست آمد، این بود که کروات ها فعلاً به صدر جدول گروه صعود کردند و مدعی نخست صعود شدند و در چنین راهی نامداران دیگری هم مثل مانژوکیچ، راکی تیچ، پریشیچ و لوورن نیز در ترکیب کروات ها مشاهده شدند. عقاب های برتر آفریقا (لقب نیجریه) در این بازی پایین تر از سطح همیشگی خود ظاهر شدند و حضور امثال جان اوبی میکل و ویکتور موزس هم مشکلات این تیم را حل نکرد. با این اوصاف، نگاه ها از حالا به دور دوم مسابقات این گروه و پیکار مستقیم آرژانتین با کرواسی دوخته شده است که پنجشنبه شب این هفته در نیژنی نووگراد روسیه برگزار خواهد شد و از یک روز پس از آن نیجریه و ایسلند نیز در وولگوگراد با هم مصاف خواهند داد.
پیروزی خفیف صربستان با کاشته کولاروف
تیم ملی فوتبال صربستان در نخستین دیدارش در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه توانست با یک گل کاستاریکا را شکست دهد. در این دیدار که از گروه E در ورزشگاه کاسموس آره نا برگزار شد، صرب ها با ستاره های خود مثل ایوانوویچ و کولاروف از سمت راست حملات زیادی انجام دادند اما با وجود فشارهای پیاپی صربستان به دروازه کاستاریکا، کیلور ناواس، گلر رئال مادرید خیلی خوب دوام آورد و موفق ظاهر شد تا بازی در نیمه اول با نتیجه تساوی بدون گل به پایان رسید. فشارها و مالکیت توپ بیشتر صرب ها در نیمه دوم بازی جواب داد و در نهایت کولاروف از روی ضربه کاشته در دقیقه 56 دروازه ناواس را به زیبایی تمام باز کرد تا صربستان از حریف خود پیش بیفتد. در ادامه مسابقه کاستاریکا نتوانست کاری از پیش ببرد تا صربستان برنده این دیدار شود.
نگاهی به سه بازی امشب جام بیست و یکم
در ادامه مرحله نهایی جام جهانی فوتبال 2018 که در 12 ورزشگاه در سطح 11 شهر روسیه جریان دارد، امشب سه بازی دیگر را شاهد خواهیم بود. مسابقاتی که به گروه های ششم و هفتم تعلق دارد و معیار دقیق تری از وضعیت مدعیان این گروه ها به دست می دهد و چون انگلیس و بلژیک هم جزو 6 تیمی هستند که در این شب پا به میدان می گذارند، نمی توان مسابقات دوشنبه شب را فاقد اهمیت فراوان تلقی نکرد.
سوئد با جانشین زلاتان می آید
البته نخستین بازی دوشنبه شب جام بیست و یکم مربوط به گروه ششم می شود و سوئد را در شرایطی روبه روی کره جنوبی قرار می دهد که موضوع دور ماندن زلاتان ابراهیموویچ از تیم اعزامی سوئد و البته فرم بد تیم کره جنوبی در هفته های منتهی به جام جهانی، از مسائل مهم مرتبط با این دیدار بوده است. در حالی که آلمان و مکزیک نخستین دیدار این گروه را دیشب (یکشنبه شب) مقابل یکدیگر برگزار کردند، سوئد که در مرحله پلی آف ایتالیای نامدار را حذف کرد، امیدوار است با هدایت یان اندرسون 55 ساله و گلزنی های امیل فورسبرگ که جانشین زلاتان شده، درس تلخی به کره ای بدهد که به ارمغان آورنده بالاترین رتبه آسیایی ها (چهارمی) در جام های جهانی به سال 2002 بوده است. در تیم کره جنوبی که سرمربی آن یک بومی به نام شین تائویونگ است، هیونگ مین سون تاتنهامی، ستاره ای غیرقابل انکار است که البته بارها متهم به کم فروشی در سطح ملی به قصد حفظ جایگاه اروپایی اش شده است.
بال های کوتاه پاناما
بازی امشب بلژیک با پاناما در شروع رقابت های گروه هفتم مشخص می کند تیمی که معمولاً در مسابقات مقدماتی جام های بزرگ درخشیده و در مراحل نهایی کم آورده، از کدام سلاح ها برای عوض کردن این معادله برخوردار است. در تیم بلژیک ستاره ها اصلاً کم شمار نیستند اما ادین آزار که عضو چلسی است و کوین دی بروین که برای منچسترسیتی به میدان می آید، چیز دیگری هستند و فقط این تردید و سؤال وجود دارد که خاوی مارتینس، سرمربی 44 ساله و اسپانیایی شیاطین سرخ (لقب بلژیک) آیا برای آنها گزینه درخور و مناسبی هست یا خیر. در آن سوی میدان پانامایی می ایستد که برای نخستین بار مزه حضور در مرحله نهایی جام های جهانی را می چشد و حتی مربیگری هرنان داریو گومز کلمبیایی و سرد و گرم چشیده تضمینی بر توفیق تیمی نیست که بال های پرواز کوتاهی دارد و بهترین هایش بلاس پرس مسن و کریستین مارتینز جوانی هستند که هیچ یک کلاس و شرایط حضوری درخشان در جام جهانی را ندارند.
ایرادهای یک تیم جوان
انگلیس که 7-6 سالی است بیش از حد جوان شده، امشب روبه روی تونسی می ایستد که فروردین ماه در مسابقه ای دوستانه، ایران را 0-1 شکست داد اما ادعای چندانی در مورد صعود از این گروه ندارد. در تیم انگلیس، دله الی، رحیم استرلینگ، مارکوس راشفورد، اریک دایر، جان استونز و البته هری کین یکی از دیگری بهتر و نفراتی امیدسازند اما ناپختگی این تیم برای میدان های کلاسیک و نخستین مرتبه حضور گرت ساوت گیت (سرمربی انگلیس) در چنین میدانی، امکان توفیق سه شیرها را کم کرده است و حتی اگر این عامل منفی هم در کار نبود، نرسیدن آنها به نیمه نهایی جام های جهانی به مدت 28 سال می تواند خبر از عادی شدن ناکامی در اردوی آنها می دهد و بعید است که گلزنی های مکرر احتمالی هری کین نیز این سنت را بشکند. در اردوی تونس که سرمربیگری آن با نبیل معلول 55 ساله است، وهبی خزری یک هافبک خلاق است و تولد و رشد او در فرانسه و آکادمی باشگاه باستیا از او مردی سرنوشت ساز ساخته است. با این حال انگلیسی ها امشب با تیمی طرفند که در کل دفعات کم شمار شرکت خود در مرحله نهایی جام های جهانی بیشتر از یک برد کسب نکرده است و لقب «عقاب های کارتاژ» هم وسیله ای کافی برای بزرگ شمرده شدن آن به حساب نمی آید.