از مد افتادگی درد قهرمان های بزرگ

تیم ملی آلمان در حالی برابر مکزیک در گام نخست رقابت های جام جهانی 2018 روسیه شکست خورد که به عنوان قهرمان 2014 به عنوان مدعی اول این رقابت ها شناخته می شد

تاریخ می گوید روی قهرمان جام جهانی گذشته خیلی حساب باز نکنید! چرا که در جام جهانی تکرار موفقیت چیزی شبیه به یک غیر ممکن است؛ قانون نانوشته فوتبال می گوید: هرگاه توانستید از مرگ بازگردید و سر از خاک به بیرون آورید، خواهید توانست برای دومین بار پیاپی قهرمان جام جهانی شوید!

چه کسی این حس را به خوبی درک خواهد کرد؟ سوال همینجاست! بله برزیل! مردگان متحرکی که حتی مرگ هم از آنان هراس دارد! برزیل وحشتناکی که هر حریفی بیم مقابله با آن را دارد، به سادگی ساخته نشده است! آنها مرگ را هم دور زده اند تا امروز برایمان حرف های جدیدی از دنیایی که با آن بیگانه ایم به میان بیاورند! سلسائو فقط یک تیم نیست.. یک زندگی پر رمز و راز از تمام ندانسته هایمان است.

جز برزیل اما چه مصداقی خواهیم داشت؟ هیچکس و هیچ چیز! یگانه های خالق دبل در جهان گشایی، تنها ترین و برترین های افتخارات اند؛ کافیست به سوابق قهرمان های ادوار گذشته جام جهانی نگاهی کوتاه بیاندازیم تا دقیقا متوجه شوید از چه حرف می زنیم!

جام جهانی 1998 فرانسه

خروس های فرانسوی که طلایی ترین نسل تاریخ خود را در اختیار داشتند در جام جهانی 1998 و در کشور خود توانستند عنوان قهرمانی را به دست بیاورند؛ اما فرانسه 2002 هیچ شباهتی به آن قهرمان قدرتمند نداشت، آنها در اولین گام خود شکستی عجیب را برابر سنگال متحمل شدند تا به عنوان ضعیف ترین تیم جام شناخته شوند.

برزیل 2002-2006

فرزندان سلسائو با تمام توانمندی خود در جام جهانی 2002 توانستند بر قله افتخارات بایستند تا به عنوان مدعی قهرمانی پای به آلمان بگذارند و تجربه ای ناموفق را در 2006 از خود به جای بگذارند تا آنها نیز سنت یگانه قهرمانی را حفظ کنند و نتوانند در نسل خود برای بار دوم افتخار دست نیافتنی شان را تکرار کنند!

ایتالیا 2006 - 2010

لاجوردی هایی که فرانسه سرسخت را در فینال برلین پشت سر گذاشته بودند و عنوان دار جام جهانی 2006 آلمان شوند، با حالتی بیمار گونه در آفریقا حاضر شدند و نتوانستند از عنوان قبلی خود اندکی دفاع کنند تا آنان نیز راه دیگر قهرمانان را دنبال کرده باشند.

اسپانیا 2010 - 2014

لاروخا که یکی از زیباترین فوتبال های ممکن را در آفریقا ارائه می داد، توانست هلند را در یک بازی فراموش نشدنی از پیش رو بردارد و قهرمانی جام جهانی را تجربه کند، اما آنها در جام جهانی 2014 برزیل نیز همانند دیگر قهرمان های ادوار گذشته چیزی جز ناکامی را حاصل نکردند!

آلمان 2014 - 2018 ؟

تیم ملی آلمان در دیداری که ماریو گوتزه برایشان قهرمانی را پدید آورد، توانستند از سد آرژانتین عبور کنند و قهرمان جدید جام جهانی لقب بگیرند، ژرمن ها اما در جام جهانی جاری، یعنی در 2018 در نخستین گام ساعاتی پیش برابر مکزیک مغلوب شدند تا نشان دهند راه قهرمانان ناکام همچنان ادامه دارد.. هرچند که برای قضاوت هنوز خیلی زود است، اما روند ژرمن ها چیزی جز این را نشان نمی دهد!