لاغر شدن با حلقه های رنگی

هولاهوپ واقعا تاثیر دارد

به روایت مجله‌های آمریکایی، میشل اوباما (همسر رییس‌جمهور کنونی ایالات متحده) هر روز همراه با دخترش هولاهوپ بازی می‌کند! هولاهوپ، همان حلقه‌‌های رنگی است که شما را به یاد دوران کودکی‌تان می‌اندازد؛ یعنی ورزشی نیست که تازگی‌ها به دنیا معرفی شده باشد. این ورزش سال‌ها پیش در یونان وجود داشته و حتی در المپیک‌های دوران باستان هم طرفدارانی داشته است. در آن زمان از چوب درختان، فلز و بامبو برای ساختن حلقه‌های هولاهوپ استفاده می‌کردند. در واقع، کارخانه‌های تولید لوازم ورزشی، این ورزش را در سال‌های اخیر دوباره به دنیا معرفی کرده‌اند. هولاهوپ‌های جدید از جنس پلاستیک و سایر مواد مصنوعی ساخته می‌شوند...

هولاهوپ در واقع همان حلقه‌های رنگی است که در تمام دنیا میان کوچک‌ترها و البته برخی بزرگ‌ترها طرفداران زیادی دارد. در سال‌های اخیر پای هولاهوپ به سالن‌های ورزشی هم باز شده و بخشی از کلاس ایروبیک به این ورزش اختصاص می‌یابد. هولاهوپ‌هایی که برای کودکان ساخته می‌شوند، ۷۰سانتی‌متر قطر دارند و هولاهوپ‌های بزرگسالان باید ۱متر قطر داشته باشد ولی هولاهوپ‌های جدید از قطعات جداگانه‌ایی ساخته شده‌اند که مانند پازل در هم می‌روند و هرکس به تناسب دور کمرش می‌تواند قطر این حلقه را زیاد و کم کند. تغییر دیگری که در هولاهوپ‌های جدید داده شده است، این است که سطح داخلی آن عاج‌دار شده است. این عاج‌ها کمک می‌کنند که حین چرخاندن آن به دور بدن ضربه‌های متوالی به چربی‌ها وارد شود و باعث بهتر سوختن این چربی‌ها می‌شود.

● چربی‌سوزی در کو‌تاه‌ترین زمان

اگر شما پای صحبت مربیان باشگاه‌های ورزشی بنشینید، هولاهوپ را راهی سریع برای سوزاندن کالری و خوش‌اندام شدن می‌دانند و بخشی از کلاس‌های ورزش ایروبیک به این کار و ورزش با هولاهوپ اختصاص داده می‌شود. به گزارش ریدرز دایجست، استفاده از حلقه هولاهوپ برای افرادی که می‌خواهند در کمترین زمان نتیجه بهتری به دست بیاورند، بسیار موثر است. این فعالیت بدنی بچه‌مدرسه‌ای‌ها که به ورزش بزرگسالان تبدیل شده است، در تقویت ماهیچه و سوزاندن چربی به‌طور چشم‌گیری موثر است. به گفته یک کارشناس، در عرض دو ماه با انجام این ورزش افراد موفق شده‌اند به میزان دو سایز چربی کم کنند! فواید ورزش با هولاهوپ عبارت است از: تقویت و فرم دادن به پایین تنه، دست و ران - افزایش انعطاف بدن - تقویت ماهیچه‌‌های بدن - خارج کردن سموم بدن تقویت سلامت قلب.

هولاهوپ ورزشی است که شما برای انجام آن نیاز به زمان و مکان خاصی ندارید و می‌توانید آن را حتی در خانه در بین کارهای منزل انجام دهید. بیشتر افراد عادت دارند که حلقه هولاهوپ را دور کمر خودشان بچرخانند که این کار باعث تقویت عضلات شکم، ران، پشت و پاها می‌شود و در عین حال به سوختن چربی در اطراف شکم و پهلوها کمک می‌کند ولی بعضی‌ها هم آن را دور بازوی‌شان می‌چرخانند که این کار به تقویت عضلات شانه، سرشانه و بازوها کمک می‌کند.

● راه و رسم ورزش با هولاهوپ

برای ورزش کردن با هولاهوپ باید جلوی آینه قرار بگیرید و هولاهوپ را دور کمرتان بیندازید. نکته اصلی در این ورزش این است که شما باید تمرکز خود را برای نگه‌داشتن حلقه دور کمرتان به کار بگیرید و حین چرخاندن آن دور کمرتان از سقوط آن جلوگیری کنید. برای این کار باید حرکات موزونی به کمر و باسن خودتان بدهید تا از افتادن آن حین چرخش پیشگیری کنید که این کار باعث تقویت عضلات شما و سوزاندن کالری می‌شود شما با هریک ساعت ورزش با هولاهوپ حدود ۴۰۰ کالری می‌سوزانید که دقیقا مشابه همین میزان انجام حرکات ایروبیک خواهد بود. شما می‌توانید در ابتدا ورزش کردن با هو لاهوپ را با انداختن آن دور کمرتان و چرخاند آن آغاز کنید ولی بعد از آن اجازه دهید که همه بدن شما در این ورزش سهیم شوند و چرخاندن آن را دور گردن و بازوهایتان نیز تجربه کنید. نکته اصلی این است که شما کشش زیادی به عضلات‌تان وارد نکنید. وقتی شما در چرخاندن یک حلقه هولاهوپ دور کمرتان استاد شدید، بد نیست چرخاند چند حلقه را تجربه کنید این کار به تمرکز شما کمک می‌کند و در عین حال موجب می‌شود کالری بیشتری بسوزانید.

به عنوان پیشنهاد دیگر، می‌توانید حلقه‌های دیگر هولاهوپ را روی زمین بگذارید و در حین چرخاندن یک حلقه دور کمرتان از روی دیگر حلقه‌ها بپرید. اگر به فروشگاه‌های عرضه لوازم ورزشی بروید، حتما ویدیو‌هایی را خواهید یافت که انواع حرکات ورزشی با هولاهوپ را به شما آموزشی می‌دهند. وقتی حرفه‌ای‌تر شدید می‌توانید با این فیلم‌ها ورزش کنید. در دنیای غرب حتی رقص‌های ویژه‌ای با هولاهوپ وجود دارد که به‌خصوص در ‌هاوایی رایج است و انواع حرکات نمایشی با آن مانند گرداندن هولاهوپ‌های آتشین در برخی از نمایش‌ها و سیرک‌ها به دور بدن رایج است.

دکتر گلرخ ثریا