چه طور بنشینیم که زود خسته نشویم

بهترین حالت برای درس خواندن، نشستن پشت میز مطالعه است که البته باید اصولی باشد. کارشناسان بهداشت معتقدند بهتر است زمان مطالعه، راحت پشت میز مطالعه بنشینید و بدنتان را سفت نکنید و کمی بدن را به عقب متمایل کرده و قوز نکنید. بهترین حالت نشستن پشت یک میز، نزدیک نشستن به میز است، به طوری که ناحیه پشت بدن، محکم به پشتی صندلی چسبیده باشد و پاها نیز روی زمین یا زیرپایی قرار گرفته باشند. میز و صندلی باید به نحوی تنظیم شود که آرنج ها روی میز قرار داشته باشند. هم چنین لازم است که سر را به سمت کتاب خم نکنید، بلکه کتاب را در سطحی مقابل چشمتان قرار دهید با فاصله ی30 سانتی متر.

راه می روی؟ دراز می کشی؟ لم می دهی یا می ایستی؟

موقع درس خواندن و هنگام مطالعه بیش تر در کدام حالت قرار داری؟
می دانستی وقتی قرار است درس بخوانی، قرار گرفتن در هیچ کدام از این حالت ها درست نیست؟ چون هرکدام به نوعی کیفیت یادگیری را پایین می آورند. احتمالاً خودت می توانی حدس بزنی که درازکشیدن، حالت خواب آلودگی می آورد و لم دادن و راه رفتن، هرکدام به نوعی می توانند تمرکز را به هم بزنند.

بله، این جواب ها هم هست: «چند سال است همین طوری درس می خوانیم» و یا «من اصلاً اگر راه نروم درس را متوجه نمی شوم و...» اما همه ی این ها در اثر عادت به وجود آمده و اگر این عادت ها عوض شوند، سرعت یادگیری تان بالا می رود و روزهای امتحان ساده تر می گذرد.

اغلب کارشناسان بهداشت و پزشکان متخصص ارتوپد و استخوان معتقدند که اگر هنگام مطالعه و به خصوص درس خواندن در مدت طولانی، اصول صحیح نشستن را رعایت نکنید و به حالت و وضعیت بدنتان توجه نکنید، در طولانی مدت، به بیماری های اسکلتی و عضلانی، کمردرد و تغییر شکل ستون مهره ها، گوژپشتی و... مشکلات ساختاری قامتی بسیاری دچار می شوید.

پس حالا، درست همین روزها که موقع درس خواندن است به روش های درست نشستن در زمان مطالعه توجه داشته باشید. این روش ها از سوی پزشکان متخصص ارتوپد و ستون فقرات و هم چنین کارشناسان بهداشت توصیه شده است:

1. بهترین حالت برای درس خواندن، نشستن پشت میز مطالعه است که البته باید اصولی باشد. کارشناسان بهداشت معتقدند بهتر است زمان مطالعه، راحت پشت میز مطالعه بنشینید و بدنتان را سفت نکنید و کمی بدن را به عقب متمایل کرده و قوز نکنید.

بهترین حالت نشستن پشت یک میز، نزدیک نشستن به میز است، به طوری که ناحیه پشت بدن، محکم به پشتی صندلی چسبیده باشد و پاها نیز روی زمین یا زیرپایی قرار گرفته باشند.

میز و صندلی باید به نحوی تنظیم شود که آرنج ها روی میز قرار داشته باشند. هم چنین لازم است که سر را به سمت کتاب خم نکنید، بلکه کتاب را در سطحی مقابل چشمتان قرار دهید با فاصله ی30 سانتی متر.

2. این را خودم تجربه کرده ام، وقتی برای مطالعه روی مبل می نشینیم، سرمان را باید زیاد خم کنیم. برای همین، چنین روشی برای درس خواندن، آن هم در زمان طولانی مناسب نیست. پس بهتر است یک بالش زیر دستمان بگذاریم و کتاب را تا نزدیکی صورت بالا بیاوریم و بدون نیاز به خم شدن سر و گردن، مطالعه کنیم.

3. متخصصان ارتوپد معتقدند که اگر روی زمین می نشینید و یا به حالت چهارزانو درس می خوانید، مراقب وضعیت گردن و کتاب باشید. برای این نوع مطالعه، در گذشته از رحل استفاده می شد تا کتاب در زاویه ی 45 درجه ای از زمین و روبه روی چشمان قرار بگیرد و گردن زیاد خم نشود.

یادتان باشد که نشستن به این شکل در طولانی مدت، جریان خون در پاها را مختل می کند و مانع از گردش خون می شود و یادگیری را کم می کند.

4. به هرحال برای سلامتی خودتان هم که شده بهتر است در هرحالتی که درس می خوانید، از نشستن طولانی پرهیز کنید، چون انسان نیاز به تحرک دارد. پس حرکت کنید تا گردش خون در مغزتان بهبود پیدا کند و روند یادگیری تان بالا برود.

می توانید برای خودتان برنامه بگذارید و بعد از مدتی نشستن، تغییر وضعیت بدهید، راه بروید و یا بایستید. می توانید بعد از هر نیم ساعت تا یک ساعت مطالعه، بدن و دست ها را از سمت چپ و راست گردش بدهید تا خون در اندام هایی که مدتی بی حرکت مانده اند گردش کند.

5. درست نشستن را تمرین کنید. شاید در ابتدا برایتان سخت باشد اما وقتی عادت کردید در زمان امتحان ها و در هنگام هر مطالعه ای تمرکزتان بالا می رود و قدرت یادگیری زیاد می شود و البته به زیبایی اندام و سلامتی استخوان هایتان هم کمک می کنید.

نفیسه مجیدی زاده
همشهری آنلاین