جودو ایران در بازی های المپیک

برای نخستین بار جودو کاران ایران در بازیهای المپیک ۲۰۰۰ حضور یافتند در تیم جودو ایران سه نفر حضور داشتند آرش میراسماعیلی در وزن منهای ۶۰ کیلوگرم, کاظم ساریخانی در وزن منهای ۸۱ کیلوگرم و میرمحمود میران در سنگین وزن

برای نخستین بار جودو کاران ایران در بازیهای المپیک ۲۰۰۰ حضور یافتند. در تیم جودو ایران سه نفر حضور داشتند : آرش میراسماعیلی در وزن منهای ۶۰ کیلوگرم، کاظم ساریخانی در وزن منهای ۸۱ کیلوگرم و میرمحمود میران در سنگین وزن.

آرش میراسماعیلی در نخستین پیکار خود در برابر حسین اورگن از ترکیه قرر گرفت و با نتیجه ۳ بر یک شکست خورد. حسین اوزگن در این وزن قهرمان المپیک شد. میراسماعیلی در دومین مبارزه خود گئورگی گئورگیف از بلغارستان را با ضربه فنی شکست داد. در دور سوم نیز بر ژانگ گوانگ جون از چین غلبه کرد ودر دور بعد به مصاف حریفی از ژاپن به نام ناکامورا رفت وبا ضربه فنی برنده شد. میراسماعیلی برای کسب مدال برنز در برابر جیروجیونیازو از ایتالیا قرار گرفت و پس از شکست از او به مقام پنجم المپیک دست یافت.

کاظم ساریخانی نماینده ایران در وزن منهای ۸۱ کیلوگرم بود که در دور اول گواندر از کشور مالی را با تسلط کامل شکست داد ودر دور دوم به مصاف رندل از انگلیس رفت واین حریف قدرتمند را هم مغلوب کرد. حریف سوم ساریخانی، بلگادو ازپرتقال بود که موفق شد ساریخانی را ضربه فنی کند. با این باخت ساریخانی به گروه بازنده ها رفت و موفق شد چکی از استرالیا راعلی رغم حمایت تماشاگران شکست دهد. ساریخانی در پیکار بعدی خود به مصاف بودنی از استونی رفت و با قبول شکست در مکان هفتم المپیک قرار گرفت.

میرمحمود میران کاپیتان تیم ملی جودو در دسته سنگین وزن یکی از امیدهای کاروان ایران برای کسب مدال بود که در مسابقه اول خود مغلوب فرانک مولراز آلمان شد واز ادامه رقابت ها باز ماند.

چهارسال بعد، ایران با ۷ جودو کار در بازیهای المپیک حضور یافت. در حد فاصل دو المپیک تیم ایران در مسابقات جهانی ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ حضور نسبتا موفقی داشت و بنابراین ازجودوکاران ایران انتظار دریافت مدال وجود داشت. مسعود حاجی آخوندزاده قهرمان بازیهای آسیایی بوسان نماینده ایران در وزن منهای ۶۰ کیلوگرم بود که مکانی بهتر از پنجم به دست نیاورد. امید اصلی ایران برای کسب مدال، آرش میراسماعیلی بود که در سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ به مقام قهرمانی جهان در وزن منهای ۶۶ کیلوگرم رسیده بود ولی با بد اقبالی تمام در دور اول به قید قرعه می بایست در برابر حریفی از رژیم صهیونیستی قرار می گرفت که از انجام مبارزه با وی خودداری کرد و حذف شد.

در وزن منهای ۷۳ کیلوگرم حامد ملک محمدی نماینده ایران بود که در مکان هفتم المپیک قرار گرفت. رضا چاه خندق در وزن منهای ۸۱ کیلوگرم با یک برد ودو باخت حذف شد. عباس فلاح جودو کار وزن منهای ۹۰ کیلوگرم تیم ایران بود که با قبول شکست در برابر مورگان از کانادا در دور اول حذف شد. مسعود خسروی نژاد در وزن منهای ۱۰۰ کیلوگرم در دور اول به دیمیتری ماکسیموف از روسیه باخت و حذف شد. در دسته بالای ۱۰۰ کیلوگرم میرمحمود میران کاپیتان تیم ملی جودو حضور داشت که پس از غلبه بر حریفانی از هائیتی، ترکیه واسترالیا در دور چهارم و پنجم به مبارزانی از روسیه وهلند با ضربه فنی باخت وحذف شد. به این ترتیب جودوی ایران در دومین حضور المپیکی خود هم موفق به دریافت هیچ مدالی نشد.