درباره شمشیربازی

ورزش شمشیربازی که قدمتی طولانی دارد, به صورت دو نفره برای مردان و زنان انجام می شود مسابقات شمشیربازی, هم بصورت انفرادی و هم بصورت تیمی صورت می گیرد شمشیربازها در موقع مسابقه می بایست لباس های مخصوصی بپوشند و از دستکش, زیرپوشهایی از پارچه ضخیم و یک ماسک با تور فلزی استفاده نمایند تا صورت و بدن از ضربه های احتمالی حریف محفوظ بماند

ورزش شمشیربازی که قدمتی طولانی دارد، به صورت دو نفره برای مردان و زنان انجام می شود. مسابقات شمشیربازی، هم بصورت انفرادی و هم بصورت تیمی صورت می گیرد. شمشیربازها در موقع مسابقه می بایست لباس های مخصوصی بپوشند و از دستکش، زیرپوشهایی از پارچه ضخیم و یک ماسک با تور فلزی استفاده نمایند تا صورت و بدن از ضربه های احتمالی حریف محفوظ بماند. به لباس شمشیربازها یک کابل سیم متصل است، این سیم به دستگاه مخصوصی ارتباط پیدا می کند که می تواند ضربه های وارد را ضبط و محاسبه کند. محوطه مسابقه شمشیربازی که به آن پیست می گویند، چهارده متر طول و ۸/۱ تا دو متر پهنا دارد. این پیست با هفت خط افقی به نواحی مختلف تقسیم می شود و می تواند از چوب،‌ لینولئوم، لاستیک،‌ پلاستیک و توری فلزی باشد.

● انواع شمشیرها

▪ فلوره

فلوره شمشیری است به وزن ۵۰۰ گرم و به طول ۱۱۰ سانتی متر که شامل دسته، گارد و تیغه می باشد. تیغه شمشیر فلوره از جنس فولاد آلیاژی است که خاصیت فنری دارد. در نوک تیغه این شمشیر تکه ای قرار دارد که هرگاه بازیکن بتواند فشاری معادل ۵۰۰ گرم نیرو بر بدن حریف وارد کند، این ضربه روی دستگاه مخصوص ضبط می شود. تعداد ضربات برای زنان و مردان، ۵ ضربه برای مدت ۴ دقیقه است (دور مقدماتی) و دور حذفی، ۱۵ ضربه در ۳ زمان ۳ دقیقه ای می باشد. مسابقات فلوره تنها به وسیله یک سرداور قضاوت می شود و ضربه ای امتیاز می گیرد که به جلیقه ای وارد شود که نیم تنه بالای بدن را می پوشاند به جز دست شمشیرباز.

▪ اپه

اپه شمشیری است به طول ۱۱۰ سانتی متر و وزن ۷۷۰ گرم که ضخامت تیغه آن بیشتر از تیغه فلوره است. مقطع تیغه اپه مثلث شکل است و در این رشته هم مانند فلوره ضربه ها به وسیله دستگاه مخصوص ضبط می شود. برای ثبت امتیاز، شمشیرباز باید ۷۵۰ گرم نیرو بر نوک شمشیر وارد کند تا دستگاه ضربه را ثبت نماید. هدف در بازی اپه، تمام بدن است و تعداد ضربات، ۵ ضربه در ۴ دقیقه می باشد که برای هر بازی در نظر گرفته می شود. البته تنها ضربه با نوک شمشیر ملاک امتیازدهی است.

▪ سابر

شمشیر سابر ۵۰۰ گرم وزن دارد و طول آن ۱۰۵ سانتی متر است که شامل ۸۸ سانتی متر طول تیغه است. هدف در این رشته، همه قسمتهای بالای بدن است که از کشاله رانها شروع می شود و می توان هم با نوک شمشیر و هم از پهلو به صورت پرش ضربه وارد آورد. در سالهای اخیر، مسابقات سابر به صورت الکتریکی درآمده و قضاوت مسابقات با یک سرداور است. برای برد، تعداد ۵ ضربه در مدت ۴ دقیقه لازم است. حرکات و سرعت عمل در سابر بسیار بیشتر و سریعتر از دو رشته دیگر (فلوره و اپه) است و با ضربات نوک و لبه آن امتیاز به دست می آید.

● اصطلاحات شمشیربازی

▪ امتیاز: هر ضربه ای که به هدف وارد شود و شرایط لازم را داشته باشد یک امتیاز به حساب می آید و برنده کسی است که به امتیاز ۵ برسد و در حالت مساوی، برنده کسی است که در ادامه بازی اولین امتیاز را به دست آورد.

▪ آپل: آپل عبارت از کوبیدن پای راست به زمین. این عمل برای ترساندن حریف و برهم زدن تمرکز حواس او انجام می شود و باید به طور ناگهانی و شدید انجام گیرد.

▪ آتاک: گرفتن حالت حمله به خود را آتاک می گویند. در این حالت، شمشیرباز دست را پیش می گیرد و حمله می کند و طرف دیگر دفاع کننده است.

▪ سپر: قسمتی از شمشیر است که دست را در مقابل حریف حفاظت می کند.

▪ فول: خطا و نقض قانون بازی است. عمده خطاها عبارتند از:

۱) بی ادبی و توهین به حریف.

۲) اعتراض به داور یا حریف پس از اعلان رأی داوران.

۳) گرفتن بدن حریف و جلوگیری از بازی وی.

۴) نداشتن وسایل کامل مسابقه.

۵) پرتاب کردن شمشیر به طرف حریف.

۶) خشونت پس از اخطار.

۷) تکرار حمله به حریف بعد از فرمان ایست داور.

● رده های سنی مسابقات

ـ نونهالان (زیر ۱۴ سال).

ـ نوجوانان (زیر ۱۷ سال).

ـ جوانان (زیر ۲۰ سال).

ـ بزرگسالان (سن آزاد است).

▪ تعداد نفرات: یک تیم شمشیربازی از ۴ نفر تشکیل می شود که شامل ۳ نفر اعضای اصلی و ۱ نفر ذخیره می باشد،‌ البته مسابقات به شکل انفرادی و تیمی انجام می شود.

▪ مدت مسابقه: زمان هر مسابقه ۴ دقیقه می باشد و وقت های تلف شده در حین مسابقه محاسبه می شود. با دستور سرداور بازی شروع می شود و بعد از هر ضربه امتیازدار، دو شمشیر باز به وضع سابق خود در پشت خط گارد باز می گردند.

● وسایل شمشیربازی

۱) لباس کاملاً سفید (جلیقه و شلوار).

۲) ماسک صورت و دستکش.

۳) جلیقه کوتاه در رشته سابر.

۴) جلیقه بلند در رشته های فلوره و اپه. (البته جلیقه بلند قابل استفاده در هر سه رشته است.)