من، امیر قلعه نویی، ۴۶ سال دارم

امیر قلعه نویی همیشه در ابتدای مصاحبه هایش می گوید: "خدا را شاکرم..." پر افتخارترین مربی لیگ برتر ایران که اتفاقاً از همه لحاظ برترین سرمربی دهه هشتاد فوتبال ایران محسوب می شود در این سالهای اخیر مرد عمل بوده است و با تمام خوبی ها و بدی هایش توانسته به بهترین جایگاه ممکن برسد.

امیر قلعه نویی همیشه در ابتدای مصاحبه هایش می گوید: "خدا را شاکرم..." پر افتخارترین مربی لیگ برتر ایران که اتفاقاً از همه لحاظ برترین سرمربی دهه هشتاد فوتبال ایران محسوب می شود در این سالهای اخیر مرد عمل بوده است و با تمام خوبی ها و بدی هایش توانسته به بهترین جایگاه ممکن برسد. وقتی قریب مدیر عامل وقت باشگاه استقلال از بین نام های بزرگ امیر قلعه نویی را به عنوان سرمربی جدید اعلام نمود، واکنش های زیادی را شاهد بودیم. "او برای استقلال کوچک است!" این جمله بیش از هر صحبت دیگر به گوش می رسید و خیلی ها معتقد بودند که امیر قلعه نویی در حد و اندازه های سرمربیگری در تیم بزرگی مانند استقلال نیست. اما امیر آمده بود تا لقب بهترین مربی دهه را از آن خود کند و الحق و والانصاف که این چنین نیز شد. کسب دو قهرمانی، یک نایب قهرمانی، و یک مقام سومی با استقلال تهران باعث شده است که او بهترین مربی تاریخ لیگ برتر ایران باشد. او همچنین در جام حذفی نیز مربی موفقی بوده و استقلال را دو بار به جام قهرمانی رسانده است. امیر قلعه نویی توانست در بین نام های بزرگ و جاوانه تاریخ فوتبال ایران جایگاه مستحکمی پیدا کند و امروز نیز با تیم سپاهان بهترین نتایج ممکن را کسب می کند. من، امیر قلعه نویی، ۴۶ سال دارم!"


● زندگی شخصی
امیر قلعه نویی در خانواده ای بزرگ به دنیا آمد. هفت خواهر و برادر توسط پدری که از نظر مالی در شرایط خوبی نبود سرپرستی می شدند. امیر قلعه نویی در مورد آن روزها می گوید: "خیلی کوچک بودم. پدرم یک خودروی "ولوو" داشت و سعی می کرد با آن کار کرده و خرج و مخارج زندگی را تهیه کند. خدا بیامرزدش، خیلی مرد زحمت کشی بود!" اما قلعه نویی بزرگ وقتی پسرش امیر ۷ سال داشت دار فانی را وداع گفت. او رفت تا امروز از نزدیک شاهد موفقیت های پسرش اردشیر نباشد. امیر قلعه نویی در این مورد هم حرفهایی دارد! "او را همیشه در کنار خود حس می کنم. گرچه خیلی کوچک بودم که فوت کرد اما همیشه در قلبم جای دارد و هیچ گاه او را فراموش نمی کنم."
امیر قلعه نویی از سن ۱۳ سالگی کار کرد و هیچ گاه فوتبال را فراموش نکرد. با تمام مشکلاتی که داشت سعی می کرد پس از ساعات کاری زیادش فوتبال بازی کند و همان عشق و علاقه باعث شد که امروز امیر قلعه نویی سرمربی اول فوتبال ایران باشد.


● دوران بازیگری
او هیچ گاه نام اردشیر لارودی و ابوطالب را فراموش نمی کند. اشخاصی که او را کشف کرده و به تیم پایه راه آهن آوردند. بعد ها ناصر ابراهیمی بود که توانست امیر قلعه نویی را به تیم بزرگسالان راه آهن آورده و او را به فوتبال ایران معرفی کند. او همراه ناصر ابراهیمی به شاهین کوچ کرد و چند سال بعد به عنوان کاپیتان این تیم خودنمایی کرد. بعد از آن نیز به السد قطر رفت تا بازی در خارج از کشور را تجربه کند.
ارشیر قلعه نویی در سال ۱۳۶۷ به ایران بازگشت و پس از توافق با باشگاه استقلال، پیراهن این تیم را بر تن نمود در اولین بازی رسمی اش برای آبی پوشان پایتخت در برابر پرسپولیس قرار گرفت تا با یک دربی وارد تاریخ باشگاه استقلال شده باشد. او در استقلال بازیکن موفقی بود و در میانه میدان هنرنمایی می کرد. گرچه او دو بار به با مصدومیت شدید مواجه شد اما از همان روزهای موفقیت در استقلال لقب "ژنرال" میانه میدان استقلال را روی دوش کشید و این روزها نیز هواداران استقلال او را با همین لقب می شناسند.


● دوران مربیگری
او از برق تهران مربیگری خود را آغاز کرد و پس از کسب تجربه در کشاور و استقلال اهواز به سمت سرمربیگری استقلال تهران رسید و کارنامه درخشانی از خود به جای گذاشت. او در سال ۸۰-۸۱ استقلال را به مقام قهرمانی جام حذفی رساند و در سال ۸۲ با عقد قراردادی ۳ ساله به عنوان سرمربی استقلال انتخاب شد و توانست در ۳ فصل پیاپی بهترین نتایج را کسب کرده و نه تنها با نمایش بازی های خوب تیم او روز به روز بیشتر محبوبیت پیدا کرد، بلکه در ۳ فصل اول یک نایب قهرمانی، یک مقام سومی و در آخر نیز قهرمانی را برای استقلال به ارمغان آورد. او "قاتل" پرسپولیس نیز لقب گرفته است زیرا هیچ گاه در برابر این تیم شکست نخورده و دو بار نیز با استقلال تیم پر مهره پرسپولیس را مغلوب کرده است. او پس از قهرمانی در لیگ برتر به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد اما هیچ گاه به او فرصت "تیم سازی" داده نشد و ضمن کسب قهرمانی در بازی های غرب آسیا با تیم ملی، در ضربات پنالتی با جام ملت های آسیا وداع گفت و پس از آن از تیم ملی برکنار شد.
او توانست پس از آن تیم در حال سقوط مس کرمان را در لیگ برتر نگاه داشته و نتایج خوبی با این تیم کسب کند. او باز هم به عنوان سرمربی باشگاه استقلال انتخاب شد و توانست بار دیگر قهرمانی جام حذفی و لیگ برتر را با این تیم کسب کرده و نشان دهد که بی رقیب ترین مربی در دهه هشتاد است و بس.


● حضور در سپاهان
هواداران بی شمار استقلال هنوز سرمست قهرمانی در لیگ برتر بودند که امیر قلعه نویی به خاطر شرایط مدیریتی نا مساعد در تیم استقلال حاضر به ادامه همکاری با این تیم نشد و واعظ آشتیانی نیز اعلام کرد که به دنبال فوتبال علمی است و نیازی به امیر قلعه نویی ندارد! او پس از مذاکره با محمدرضا ساکت به سمت سرمربیگری در تیم سپاهان رسید و در حالی که منتقدین بر این باور بودند که او این بار موفق نخواهد شد، اما نتایج خوب امیر قلعه نویی در این تیم اصفهانی باعث شد تا همگان بیش از پیش به قدرت مدیریتی و مربیگری امیر پی برده و برای همیشه از او به عنوان برترین مربی حال حاضر فوتبال ایران یاد کنند. تیم سپاهان این روزها از صدر جدول لیگ برتر تکان نمی خورد و جام حذفی را هم با قدرت آغاز نموده است.
چشم ها را باید شست...
امیر قلعه نویی بدون شک مربی قابلی است و آنهایی که معتقدند او با لابی و فوتبال ناپاک به این موقعیت رسیده است فقط به دنبال بهانه ای هستند تا عملکرد او را زیر سوال برده و طبق معمولی لقب "منتقد" را یدک بکشند. گرچه معتقدیم این روزها فوتبال پاک در کار نیست و برای رسیدن به موفقیت در فوتبال عجیب و غریب ایران باید همرنگ جماعت بود، اما امیر قلعه نویی نیز به سان خیلی دیگر از مربیان همیشه از دست های پشت پرده شکایت داشته و بارها و بارها با اشتباهات داوری فاحش و آشکار به حق خود نرسیده است. امیر قلعه نویی "مدیریت" در فوتبال ایران را به خوبی بلد است و اگر آنقدر قدرت داشت که بتواند با لابی به این درجات برسد مطمئناً امروز همچنان سرمربی تیم ملی ایران بود.
امیر قلعه نویی امروز سرمایه ای گرانبها و ارزشمند برای فوتبال ایران است و می تواند با ادامه این روند خوب و قابل ستایش به درجات بالاتری برسد. تا کی می خواهیم داشته های خود را نادیده بگیریم و با گرفتن چوب انتقاد در دست به پشت ارزشها و سرمایه هایمان بکوبیم؟ آیا قبول اینکه امیر قلعه نویی توانسته با دانش بالای مدیریت و فنی هر روز موفق تر از دیروز باشد آنقدر سخت است که باید انگشت تهمت به سوی او دراز کنیم؟ آنچه مهم است و تا ابد در تاریخ ثبت می شود کارنامه این مربی لایق است که روز به روز خوفناک تر از گذشته شده و بار موفقیت هایش سنگین تر می گردد.
تیم جدید امیر قلعه نویی امروز در صدر جدول لیگ برتر آقایی می کند و مطمئناً پتانسیل موفقیت در رقابت های آسیایی را دارد و این سرمربی شایسته در آستانه کسب قهرمانی دیگر در لیگ برتر ایران می باشد و باید منتظر ثبت رکوردی تاریخی از سوی او باشیم. بیایید برای یک بار هم که شده قدر داشته های خود را بدانیم و انتقاد سازنده را جایگزین چوب پوسیده ساخته های ذهنی که در دست گرفتیم و به سوی اشخاص موفق جامعه دراز می کنیم، کرده و به این باور برسیم که امیر قلعه نویی بهترین مربی حال حاضر فوتبال ایران است.
امروز امیر قلعه نویی در کمال لیاقت سرش را بالا می گیرد و می گوید: "من، امیر قلعه نویی، بهترین مربی دهه ۸۰ فوتبال ایران هستم!"