جای تیم ملی نوجوانان را کدام تیم می گیرد

به تصمیم سران کنفدراسیون فوتبال آسیا سن بازیکنان شرکت کننده در مرحله نهایی رقابت های قهرمانی نوجوانان آسیا و دوره بعدی جام جهانی نوجوانان ۱۰ ماه کاهش یافته است و بهتر بگوییم مقرر شده است فقط بازیکنانی حق حضور در این مسابقات را داشته باشند که از آمار و محاسبات قبلی ۱۰ ماه جوان تر باشند

به تصمیم سران کنفدراسیون فوتبال آسیا سن بازیکنان شرکت کننده در مرحله نهایی رقابت های قهرمانی نوجوانان آسیا و دوره بعدی جام جهانی نوجوانان ۱۰ ماه کاهش یافته است و بهتر بگوییم مقرر شده است فقط بازیکنانی حق حضور در این مسابقات را داشته باشند که از آمار و محاسبات قبلی ۱۰ ماه جوان تر باشند.

براساس بخشنامه جدید AFC فقط بازیکنانی که متولد ۳۱ اکتبر ۱۹۹۲ به بعد باشند حق حضور در آن پیکارها را خواهند داشت، حال آن که پیش تر تاریخ فوق اولین روز سال ۱۹۹۲ قید شده بود.

تصمیم تازه AFC با اعتراض تیم های آسیایی منجمله ایران مواجه شده است و حتی از جانب ژاپن نامه ای اعتراض آمیز به کنفدراسیون و نسخه ای از آن به تمام کشورهای عضو ارسال شده و در آن تقاضای تجدیدنظر در حکم صادره صورت پذیرفته و چنین چیزی طلب شده است.

ظاهرا نامه ای مشابه از طرف ایران نیز به مقر AFC فرستاده شده و مسعود معینی رییس کمیته جوانان فدراسیون فوتبال ایران نیز دلایل مخالفت کشورمان با این امر را برشمرده است.

از همه جالب تر و البته تلخ تر، اعتراف علی دوستی مربی تیم ملی نوجوانان ایران است که گفته با اجرای قانون جدید تمام اعضای فعلی تیم وی از حضور در دور نهایی پیکارهای قهرمانی فوتبال نوجوانان آسیا ۲۰۰۸ باز خواهند ماند. دوستی که تیمش چندی پیش در دور مقدماتی این مسابقات در تهران با برتری کامل بر رقبا به رتبه نخست رسید و مجوز حضور در مرحله پایانی را گرفت، می گوید: این تصمیم گیری، تازه به ما ابلاغ شده است و براساس آن نمی توانیم از حتی یک نفر از بازیکنان تیم فعلی در مرحله نهایی مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا استفاده کنیم. ما اعتراض کرده ایم، اما بعید می دانم به آن ترتیب اثر بدهند، بسیار سخت است که تیم جدیدی را برای شرکت در این رقابت ها تشکیل بدهم، ولی چاره ای جز این نداریم و امیدوارم که با کمک مربیان زحمتکش و وجود استعدادهای فراوان در فوتبال ایران و حسن نیت مسوولان فدراسیون، چنان تیمی شکل گیرد.

● ماه ها کار

با این حال خود دوستی نیز معترف است که حداقل ،۲ ۳ ماه طول می کشد تا نفراتی جدید و در حد و اندازه های تیم ملی نوجوانان شناسایی و دعوت شوند. برای این مهم باید باز به پایگاه های استعدادیابی در ۴ استان کشور روی آورد و سپس بر روی منتخبین ماه ها کار و برنامه ریزی و تدارک و تقویت صورت پذیرد. چنان تیمی حتی در صورت بهره مند شدن از بازیکنان با استعداد، چون تجربه حضور در دور مقدماتی نوجوانان آسیا را ندارند و تدارک تیم قبلی شامل حالش نشده، در نقطه صفر تلقی خواهد گشت و حتی اگر مسابقات تدارکاتی و دوستانه متعددی برایش ترتیب داده شود، باز مثل تیمی نخواهد شد که بیش از یک سال روی آن کار شده و به درجات بالایی رسیده بود.

یک دلخوشی موجود این است که اعضای تیم قبلی نوجوانان ما که دیگر شرایط سنی حضور در این رده را ندارند، به راحتی قابل انتقال به رده سنی جوانان و بازی در تیم ملی این رده سنی هستند و شاید از این طریق بتوان نتیجه گرفت که سوخت نخواهد شد، اما این مساله نیز مشکل عاجل تیم ملی نوجوانان را که عدم دستیابی به مهره ها و جانشینانی عاجل برای نفرات سابق است، حل و رفع نمی کند. بهتر بگوییم با این نفرات می شود تیم ملی جوانان را ( که آن هم مجوز حضور در دور پایانی پیکارهای قهرمانی آسیا را در این رده سنی گرفته است) تقویت و به تیمی بهتر بدل کرد، اما به رغم تمام امیدواری های دوستی و با وجود تمام تخصص وی در کشف و شناسایی بازیکنان شایسته نمی توان تیمی را در مدت نه چندان زیاد و باقی مانده تا دور پایانی پیکارهای قهرمانی نوجوانان آسیا ساخت که بتوانند کارایی نفرات قبلی را از خود بروز دهند.

● تقصیر ما

شاید هم بخشی از قصور از خود ما بوده باشد، زیرا تدارکات ما در این رده های سنی معمولا قائم بر فرد و متکی بر همان ،۴۰ ۵۰ نفری بوده که از غربال نهایی عبور کرده و به ۲۰ نفر پایانی کاهش یافته اند.

هر بار پیکارهای تازه ای در پیش بوده، تیمی شکل گرفته و بیش از ۱۰۰ و حتی ۲۰۰ نفر از غربال های مختلف عبور کرده و سرانجام تیم نهایی شکل گرفته است، اما چون کار به همان زمان و یک تیم ملی معطوف و منحصر شده و هدف ساخت و تدوین تیم های کارآمد متعدد در این رده ها در کار نبوده، در صورت بروز مشکل فعلی کارمان لنگ می شده و جانشین سازی صد برابر برای ما سخت تر می شده است زیرا تیم های ملی نوجوانان و جوانان ما یک منظوره و فقط برای همان مسابقات تشکیل شده اند و تاریخ مصرف شان نیز به همان منحصر می شده است. این مشکل،اینک دقیقا و با تمام وصف و روالی که گفتیم برای ما بروز کرده است.

وحید رسولی