آرزوی ستاره های بیانکونری

یک سال پس از رسوایی و تبعید یوونتوس به دسته B, اکنون یوونتوس در شرایط جدیدی قرار گرفته و به لیگ دسته یک فوتبال ایتالیا بازگشته است

● یوونتوس جدید

یک سال پس از رسوایی و تبعید یوونتوس به دسته B، اکنون یوونتوس در شرایط جدیدی قرار گرفته و به لیگ دسته یک فوتبال ایتالیا بازگشته است.

یکی از چیزهای پیش پا افتاده در دنیای فوتبال این است که همیشه در صدر باشی. «خیلی ابلهانه است که اگر شما باهوش و بااستعداد هستید و در یک مرحله از زمان به موفقیت بزرگی دست پیدا می کنید، حتی در رقابت های سخت تر بتوانند جایگاه شما را بگیرند.» اینها گفته های الکساندرو دل پیرو یار همیشگی تیم یوونتوس است.

یوونتوس برای دهه های گذشته به صدر بودن عادت کرده؛ خواه منصفانه خواه غیرمنصفانه و ناعادلانه مانند رسوایی کالچیوپولی در تابستان گذشته. ولی این برتری ها با رسوایی گذشته در هم شکسته شد و همان طور که می دانید یوونتوس به سری B رفت که باعث از دست دادن و فروختن بسیاری از ستاره هایش شد. یک سال بعد از این رسوایی، یوونتوس توانست به سری A باز گردد به همراه تجربه یی متفاوت با هر سال. بازیکنان محبوبی چون جی جی بوفون، مائورو کامورانزی، دیوید ترزگه، پاول ندود و البته الکساندرو دل پیرو هنوز هم به تیم محبوب شان وفادار ماندند. ولی بسیاری از هافبک ها و مدافعان این تیم را تنها گذاشتند. اکنون هاله یی از ابهام تمام باشگاه را پوشانده، البته این ابهامات شاید به دلیل تصمیمات کلودیو رانیری مدیر باشگاه بر کنار نگذاشتن دیدیر دسکمپ مرد فرانسوی که تیم را به سریB برد، باشد.

رانیری در این پست برتری بیشتری نسبت به جیان لوکا ویالی دارد. ویالی که اکنون رئیس باشگاه والنسیا است هیچ وابستگی به یووه نه به عنوان مدیر و نه به عنوان بازیکن ندارد. ولی بر خلاف او رانیری قرار دارد که به طور واضح مردی دوست داشتنی است که از مجادله و ستیز دوری می کند و به اهمیت بازی منصفانه تاکید دارد. آنها دسته مخالف گذشته تیم هستند. زمانی که کاپلو مدیر تیم بود، آنتونیو گیراودو مدیر اجرایی تیم و روبرتو بتگا نایب رئیس باشگاه و مدیرکل لوچیانو موجی بود. لاپو الکن که از خانواده یی ثروتمند و باشگاه دار است نسبت به این چهار نفر می گوید؛ «در میان آنها موجی مردی دوست داشتنی است.»

جشن پیروزی فقط اولین قسمت از یوونتوس جدید است. خیلی زود بعد از این برتری ساختن باشگاه برای فصل آینده برای آنها واضح و روشن شد. بعد از همه آنها به یک تعطیلات نیاز شدیدی داشتند. دو سال قبل یوونتوس پراسپانسر ترین باشگاه دنیا بود. بسیاری از آنها بعد از سقوط یووه به دسته دو باطل شد. دو فصل نبودن در لیگ قهرمانان دلیل از دست دادن سهام استادیوم برای آنها بود. گذشته از همه این حرف ها اکنون یوونتوس دارای یک کمبود مالی است. این بدان معنا است که بودجه نقل و انتقالات این فصل محدود است.

بر این اساس یووه این فصل را با کمترین امکانات برای رسیدن به لیگ قهرمانان شروع می کند. یووه سازمانی محکم و در حال پیشرفت است هر چند آهسته. هافبک های جدید در نظر گرفته شده برای تیم عبارتند از؛ تیاگو بازیکن اسبق لیون و چلسی، حسن صالح بازیکن آزاد تیم بایرن مونیخ و سرجیو آلمیرون آرژانتینی. برای باشگاه ثروتمندی مانند یووه این وضع مانند یک انقلاب کارگری است. این وضعیت برای رانیری نیز در نقل و انتقالات این فصل دشوار است. نگاه داشتن بازیکنان سوپراستار یووه مانند دیوید ترزگه، پاول ندود،الکساندرو دل پیرو، جی جی بوفون و همچنین عقد قرارداد های جدید برای خرید بازیکن در این شرایط کمی سخت است.

راضی نگه داشتن همه و پیدا کردن وقت کافی برای تمرین در این فصل بدون هیچ پشتوانه یی اصلاً کار آسانی نیست و بسیار باعث تعجب است که بازیکنان خود را با برنامه رانیری وفق دادند. اکنون به طور مشکوک می دانیم که ندود برای سال دیگر هم به بازی در یووه ادامه خواهد داد. باشگاه هم سعی می کند کامورانزی و ترزگه را بفروشد ولی هنوز کسی با قیمت های یووه موافقت نکرده.

اگر آنها به فروش نرسند احتمالاً تا سال ۲۰۱۰ یا ۲۰۱۱ با آنها قرارداد بسته خواهد شد. البته رانیری نقل و انتقالات فصل بعد را بهتر و سودمند تر می بیند و این فصل را فصلی همراه با موفقیت می داند. اگر یووه بتواند به این موفقیت دست پیدا کند، بازگشتی تاریخی به صدرنشینی خواهد داشت. رانیری و بازیکنان یووه اکنون در حال ساختن مجدد آرزو های شان هستند و برای رسیدن به آنها بسیار تلاش می کنند.

ترجمه؛حورا وکیلی

منبع؛CNN