گران ترین بازیکنان فوتبال ایران

در پایان روزهای نقل و انتقالات که همه اخبار درباره قیمت بازیکنان است، بد ندیدیم بررسی ویژه ای درباره قیمت بازیکنان فوتبال ایران انجام دهیم تا گران ترین بازیکنان تاریخ مشخص شوند. ملاک های مختلفی برای سنجش قیمت بازیکنان وجوددارد که مثلا یکی از این معیارها سایت معتبر ترانسفر مارکت است.

در پایان روزهای نقل و انتقالات که همه اخبار درباره قیمت بازیکنان است، بد ندیدیم بررسی ویژه ای درباره قیمت بازیکنان فوتبال ایران انجام دهیم تا گران ترین بازیکنان تاریخ مشخص شوند. ملاک های مختلفی برای سنجش قیمت بازیکنان وجوددارد که مثلا یکی از این معیارها سایت معتبر ترانسفر مارکت است.

در هر صورت پس از حضور کی روش در تیم ملی و نمایش های قابل قبول تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۴ و جام ملت های ۲۰۱۵ سایت های معتبر قیمت گذاری هم وارد شدند و روی بازیکنان ایرانی قیمت گذاشتند و البته با حضور بازیکنان ایرانی در لیگ قطر و رسانه ای شدن قیمت های آنان می شود به ارزش بازیکنان می پردازیم، اما به عنوان مثال بهتر است بدانید که براساس ادعای سایت ترانسفرمارکت، مثلا بازیکنی مثل سردار آزمون یک میلیون یورو ارزش دارد.

یعنی چیزی حدود سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان که در باشگاه روستونف توپ می زند، یا علیرضا جهانبخش یک میلیون و ۳۰۰ هزار یورو که می شود حدود چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان. اما همین بازیکنان با قیمت هایی به مراتب کمتر با باشگاه های جدیدشان قرارداد بسته اند. در هر حال اگر می خواهید بدانید چه کسانی در میان میلیاردها تومان پارو زده اند، این گزارش را بخوانید و از این که می توانسته اید فوتبالیست شوید، اما نشده اید، حسابی ناراحت شوید.

جواد نکونام، ۲۹ میلیارد تومان

جواد نکونام با قراردادی که با سایپا بست و برخی می گویند که یک میلیارد تومان بوده، در سایت ترانسفر مارکت و در اوج فوتبالش هشت میلیون یورو بوده که با توجه به قیمت کنونی یورو تقریبا ۲۹ میلیارد تومان در اوجش قیمت داشته است. ضمن این که یورو تا حوالی ۴۵۰۰ هم رفته، اما براساس سایت ترانسفر مارکت در حال حاضر قیمت نکونام ۵۰۰ هزار یورو یعنی حدود یک میلیارد و هشت میلیون تومان است.

مهدی مهدوی کیا: ۲۷ میلیارد تومان

هافبک راست تیم ملی ایران در سال های نه چندان دور، دوران پرفروغی را در هامبورگ آلمان سپری کرد. او در تمامی سال های حضور در این تیم، ارزشی بالاتر از دو میلیون یورو داشت و در دو مقطع در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ به ارزشی بالاتر از شش و نیم میلیون یورو رسید. این در حالی بود که در اکتبر ۲۰۰۴، قیمت مهدوی کیا هفت و نیم میلیون یورو شده بود. قبل از خداحافظی اش از فوتبال قیمت او ۲۵۰ هزار یورو، یعنی ۹۰۰ میلیون تومان بوده است. مهدی مهدوی کیا یکی از پردرآمدترین بازیکنان فوتبال ایران است. مهدی مهدوی کیا یکی از پردرآمدترین بازیکنان فوتبال ایران است.

اشکان دژاگه: ۱۸ میلیارد تومان

بازیکن دورگه تیم ملی پس از سال ها بازی در لیگ برتر انگلستان و لیگ آلمان، ترجیح داد به لیگ قطر بیاید تا یکی از پردرآمدترین ورزشکاران ایرانی شود. براساس اعلام سایت ترانسفر مارکت رقم قرارداد دژاگه برای پیوستن به العربی قطر چیزی حدود پنج میلیون یورو (معادل تقریبی ۱۸ میلیون تومان) است. او ژوئن ۲۰۰۹ و در حالی که در ولفسبورگ آلمان توپ می زد، ارزشی معادل پنج میلیون یورو داشت. البته در روزهایی که دلار و یورو قیمتشان به ثبات رسیده بود، دژاگه با ۲۵ میلیارد تومان به تیم العربی رفته بود، اما در نهایت پس از کاهش قیمت دلار و یورو و روی کار آمدن دولت جدید قیمت ارز افت کرد تا قیمت این بازیکن هم افت کند. قراردادی که دژاگه بسته بود، با یوروی ۴۲۰۰ تومانی بود، اما حالا قیمت یورو ۳۶۰۰ تومان است.

علی کریمی، ۲۰ و نیم میلیارد تومان

بی شک یکی از مستعدترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران، علی کریمی بود؛ فوتبالیستی که با وجود شایستگی بسیار برای حضور در لیگ های برتر اروپایی، بیشتر دوران حرفه ای خود را در حاشیه خلیج فارس گذارند و با رقم های میلیاردی در بین تیم های عربی جا به جا شد. کریمی در مقطع دو سال حضور خود در بایرن مونیخ آلمان بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷، ارزش ۵ میلیون یورویی را هم تجربه کرد. جالب آن که او در سال های پایانی بازی خود و در حالی که در استیل آذین توپ می زد، یک باره با قراردادی آزاد به شالکه آلمان رفت و تنها یک بازی رسمی برای این تیم انجام داد.

مسعود شجاعی: شانزده و نیم میلیارد تومان

هافبک نفوذی تیم ملی ایران که مدت ها در تیم های اسپانیایی توپ می زد، در بازه بین ژوییه تا دسامبر ۲۰۰۹ ارزشی معادل چهار میلیون یورو داشته است. او سپتامبر ۲۰۱۴ با قراردادی یک میلیون و دویست هزار یورویی به تیم الشحانیه قطر پیوست و البته دلارهای قطری هم چنان به مذاق استاد مسعود شجاعی خوش آمده است که در قطر مانده است.

وحید هاشمیان: ۱۴ و نیم میلیارد تومان

وحید هاشمیان که روزی با قرارداد دو میلیون یورویی از بوخوم آلمان به بایرن مونیخ پیوست، این روزها بدون هیاهو و به دور از حاشیه ها مشغول یادگیری مربیگری، آن هم به طور حرفه ای است. او در سال ۲۰۰۴ ارزشی معادل سه و نیم میلیون یورو (۱۴ و نیم میلیارد تومان) را تجربه کرد.

سید جلال حسینی: ۱۲ و نیم میلیارد تومان

مدافع وسط تیم ملی ایران، این روزها یکی از گران قیمت ترین بازیکنان ایران است که ارزشی معادل یک میلیون و ۸۰۰ هزار یورو دارد. سید جلال حسینی در زمان انتقال خود از سایپا به سپاهان، در سال ۸۸ رقمی بیش از یک و نیم میلیارد تومان گرفته است. اما به ادعای سایت معتبر ترانسفرمارکت، او در همین سال ارزشی معادل سه میلیون یورو (۱۲ و نیم میلیارد تومان) داشته است.

علی دایی: ۱۱ میلیارد تومان

بی شک مهاجم سابق تیم ملی یکی از موفق ترین بازیکنان ایرانی حاضر در لیگ های خارجی بود. او در هرتابرلین، بایرن مونیخ و آرمینیا بیله فیلد آلمان دوران قابل قبولی داشت و در حد فاصل سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ توانست ارزش خود را به حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار یورو برساند.

مجتبی جباری: ۱۲ میلیارد تومان

مجتبی جباری یکی از ستاره های فوتبال ایران در دهه اخیر بود که به واسطه روحیه ای که داشت هم خیلی زود از تیم ملی خداحافظی کرد و هم به لیگ های اروپایی نرفت! جباری که گفته می شود در ابتدای لیگ سیزدهم با سپاهان قراردادی به ارزش یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان امضا کرد و در میانه راه قید حضور در این تیم را زد، با قراردادی دو ساله به ارزش سه و نیم میلیارد دلار (۱۲ میلیارد تومان) به الاهلی قطر پیوسته است.

آندرانیک تیموریان: ۱۲ میلیارد تومان

هافبک ناراضی و جداشده استقلالی ها که چند سال کم فروغی را در بولتون و فولهام گذراند، هیچ گاه نتوانست بازیکن گران قیمتی باشد و ارزش او در تمامی سال های حضور در انگلیس بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار یورو در نوسان بود. او در پایان سال میلادی ۲۰۱۳ و در حالی که در استقلال تهران توپ می زد، ارزشی معادل دو میلیون یورو داشته است. او در پایان سال میلادی ۲۰۱۳ و در حالی که در استقلال تهران توپ می زد، ارزشی معادل دو میلیون یورو داشته است. او از استقلال به تراکتورسازی رفت و بعد از تراکتورسازی به ام صلال قطر ترانسفر شد تا ۱۲ میلیارد تومانی شود.

غلامرضا عنایتی: هشت و نیم میلیارد تومان

مهاجم کهنه کار فوتبال ایران با وجود حضور طولانی مدت در سطح اول فوتبال کشور، هیچ گاه نتوانست به جایگاهی ثابت در تیم ملی برسد. او یکی از فوتبالیست هایی است که سایت ترانسفر مارکت، ارزش دو میلیون یورویی (هشت و نیم میلیارد تومان) را برای او ثبت کرده است. عنایتی در حال حاضر در سال پایانی بازی خود به تیم استقلال برگشت، اما در نهایت به تیم سیاه جامگان پیوست. براساس همین سایت معتبر او در حال حاضر چیزی حدود ۳۰۰ هزار یورو قیمت دارد.

حسین کعبی: هفت میلیارد تومان

مدافع راست سابق تیم ملی کشورمان که در دوران جوانی به تیم ملی راه یافت و در حال حاضر و در شرایطی که ۳۱ سال دارد، دیگر جایی در تیم ملی ندارد، روزگاری به یکی زا پرامیدترین بازیکنان ایرانی برای بازی در تیم های مطرح اروپایی مطرح شده بود. او بعد از یک فصل ناموفق در لسترسیتی و انجام تنها سه بازی برای این تیم انگلیسی، دیگر هیچ گاه نتوانست در اروپا بازی کند و ارزش یک میلیون و ۷۰۰ هزار یورویی (حدود هفت میلیارد تومان) را به عنوان بالاترین ارزش در دوران اوج فوتبالی اش، ثبت کرد.

علیرضا جهانبخش: پنج و نیم میلیارد تومان

استعداد نوشکفته فوتبال ایران که سابقه بازی در داماش تهران و گیلان را داشت، این روزها به مهاجم تاثیرگذار نایمخن هلند تبدیل شده و در سایت های معتبر فوتبال به ارزشی معادل یک میلیون و ۳۰۰ هزار یورو (معادل پنج میلیارد و نیم میلیون تومان) رسیده است. فروردین ماه ۹۳ بود که گمانه زنی هایی برای حضور جهانبخش در منچستر یونایتد شنیده شده بود. اما با توجه به نیاز تیم هلندی به مهاجم جوان ایرانی برای بازگشت به لیگ برتر هلند، وی کماکان در نایمخن باقی ماند. جالب است بدانید که به نوشته سایت elfvoetbal هلند، هنک گریم، مسئول استعدادیابی باشگاه نایمخن مبلغ ۲۲۰ هزار یورو (۹۰۰ میلیون تومان) برای جذب او پرداخته است.

فرهاد مجیدی، چهار و نیم میلیارد و دویست میلیون تومان

دیگر استعداد فوتبال ایران که ترجیح داد جز در یک مقطع یک ساله (سال ۲۰۰۰)، بیشتر دوران ورزشی خود را برای تیم استقلال و تیم های حاشیه خلیج فارس بازی کند، همواره با قراردادهای میلیاردی و کوتاه مدت میان تیم های عربی جا به جا شد. او اگرچه در سایت ترانسفر مارکت ارزشی یک میلیون یورویی دارد، اما با هشت بار جا به جایی بین تیم های متمول عربی، احتمالا یکی از پردرآمدترین بازیکنان تاریخ فوتبال کشور بوده باشد.

کریم باقری: چهار میلیارد تومان

او یکی از معدود ستارگان تیم ملی ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ بود که با وجود لژیونرشدن؛ نتوانست انتظارها را برآورده کند و در اوج دوران فوتبالی خود در تیم های آرمینیا بیله فیلد آلمان، چارلتون انگلیس، السد قطر و پرسپولیس تهران به ارزشی برابر با یک میلیون یورو (چهار میلیارد تومان) رسید.

خداداد عزیزی: چهار میلیارد تومان

غزال تیزپای فوتبال ایران، یکی از بازیکنانی است که در لیگ های متعدد خارجی توپ زده است؛ از آلمان و امارات گرفته تا اتریش و آمریکا. خداداد عزیزی را نیز می توان یکی دیگر از بازیکنانی دانست که با وجود شایستگی برای بازی کردن در تیم های معتبر اروپایی، تنها سه فصل برای کلن آلمان بازی کرد و در ۵۰ بازی هم ۱۰ گل به ثمر رساند. او در اوج دوران فوتبالی خود هیچ گاه به ارزشی بالاتر از یک میلیون یورو نرسید.

سردار آزمون: چهار میلیارد تومان

جوان ۲۰ ساله فوتبال ایران که از استعدادهای درخشان دهه اخیر فوتبال ایران است، در رادار برخی از تیم های مطرح اروپایی قرار گرفته بود. اوایل امسال بود که سایت رسمی هواداران تیم آرسنال از حضور استعدادیاب های این باشگاه لندنی در تمرینات روبین کازان پرده برداشت. بنا بر اعلام این سایت، آرسن ونگر قصد داشت آزمون را جایگزین نیکلاس بندتر، مهاجم دانمارکی خود، کند. هم زمان با این مسئله، بحث حضور آزمون در اینترمیلان و آث میلان ایتالیا و بنفیکای پرتغال نیز به گوش رسید. ستاره گنبدکاووسی تیم روبین کازان در حالی که قرار بود که به تیم لیورپول بپیوندد، سر از تیم روستوف درآورد. ارزش این بازیکن چیزی حدود چهار میلیارد تومان برآورد شده است.