سوزی اونیل شناگر قهرمان استرالیایی

سوزی اونیل قهرمان شنای زن استرالیاییسوزی اونیل Susie O۰۳۹;Neill را بی شک باید یکی از موفق ترین زنان شناگر استرالیایی دانست

سوزی اونیل قهرمان شنای زن استرالیاییسوزی اونیل (Susie O۰۳۹;Neill) را بی شک باید یکی از موفق ترین زنان شناگر استرالیایی دانست که توانسته تا امروز ۳۵ مدال قهرمانی در این رشته کسب کند. ۸ مدال المپیک و لیستی از عناوین مختلف بین المللی که نام او را میان شناگران برجسته تر ساخته است.داستان قهرمانی او در سال ۱۹۹۹ و با شکست مری تی. میگر (Mary T. Meagher) نوزده ساله که در ۲۰۰ متر پروانه رکورد دار جهان و بهترین شناگر زن استرالیایی دارنده مقام قهرمانی جهان بود، شروع شد. سوزی تا سال ۲۰۰۲ همچنان یکه تاز بود، تا اینکه رقیبی قدرتمند و سخت با نام Otylia Jedrzejczac از لهستان او را کنار زد، با اینحال سوزی اونیل اولین شناگر استرالیایی است که از سال ۱۹۸۰ تا امروز توانسته مدال طلای المپیک را کسب کند و همچنین اولین زنی از استرالیاست که در شنای ۲۰۰ متر پروانه رکورد دار است.

● ۱۰مدال طلا در ۱۰سال

وی پس از آنکه در ۱۴ سالگی به طرز احمقانه ای از حضور در رقابتهای المپیک سئول در سال ۱۹۸۸ باز ماند و نامش در لیست شناگران اعزامی ثبت نشد در مسابقات کشورهای مشترک المنافع شرکت کرد و دو مدال طلا و نقره کسب نمود.نکته جالب توجه اینکه به طرز باور نکردنی سوزی از هیچ رقابت بین المللی دست خالی و بدون مدال به خانه بازنگشت و این نوار موفقیت ازسال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ ادامه داشت. دستاورد وی از المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا، یک مدال طلا، یک نقره و یک برنز بود و بدین ترتیب یکی از برجسته ترین و موفق ترین شناگران استرالیایی از زمان شین گلد (Shane Gould) در سال ۱۹۷۲ لقب گرفت.

در سپتامبر ۱۹۹۸ در بازیهای کشورهای مشترک المنافع که در کوالالامپور (Kuala Lumpur) برگزار شد عملکرد فوق العاده ای داشت و ۸ مدال کسب کرد که ۶ تای آن طلا بود. وی در مجموع تا امروز در این رقابتها ۱۰ مدال طلا را از تصاحب کرده که به نوبه خود در رده انفرادی بهترین بوده است.در ماه اوت ۱۹۹۹ او در رقابتهای قهرمانی پن پاسیفیک (Pan Pacific) که در محل انجام مسابقات المپیک سیدنی برگزار شد هم شرکت کرد و صاحب ۶ مدال شامل ۲ مدال طلا در ۲۰۰ متر پروانه و ۲۰۰ متر آزاد شد و در مسابقات ۲۰۰۰ سیدنی با نمایشی بی نظیر نام خود را به عنوان یکی ار بهترین های استرالیا مطرح کرد.با احتساب ۱مدال طلا و ۳ نقره این دوره سوزی ۸ مدال المپیکی دارد که از این حیص با دان فریزر (Dawn Fraser) استرالیایی که دارنده بزرگترین مجموعه مدالهاست برابری می کند.در روز اختتامیه بازیهای المپیک سوزی از سوی مقامات رسمی المپیک IOCبه عنوان یکی از نمایندگان این هیئت انتخاب شد. پس از آنکه هیچ چیزی برای تصاحب عنوان در استخر برایش باقی نماند، تصمیم گرفت خود را بازنشسته کند، و اکنون در حال تعلیم و آموزش دادن به آن دسته از شناگرانیست که بی وقفه برای کسب عنوان در المپیک تلاش میکنند، ضمن اینکه سعی دارد تا از طریق اینترنت علاقه مندان این ورزش آبی پر نشاط را دور هم جمع کند که این را میتوانید از کلوب هوادارانش در وب سایت شخصی اش بفهمید.