روحانی چه تصمیمی در مورد حضور زنان در ورزشگاه میگیرد؟آیا رییس جمهور موافق حضور بانوان در بازی های فوتبال است؟

صحبت از حضور زنان در ورزشگاه برای دیدن مسابقه فوتبال، در شرایطی مجددا در مراسم افطاری رئیس جمهوری با ورزشکاران مطرح شده که پیش تر در نشست حسن روحانی با اعضای تیم ملی فوتبال ایران هم عنوان شده بود. مسعود شجاعی، یکی از کاپیتان های تیم ملی، در صحبت های کوتاهی که با رئیس جمهور داشت، از او خواسته بود مقدمات حضور زنان در ورزشگاه فراهم شود که این درخواست با استقبال چند نفر از بازیکنان تیم ملی، ازجمله حسین ماهینی، مواجه شده بود.

مراسم افطاری حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، با ورزشکاران واکنش های متفاوتی را به دنبال داشته؛ از بحث اخلاق در ورزش گرفته تا حمایت از ورزش زنان. رئیس جمهور در این مراسم در بخش مهمی از صحبت هایشان به اهمیت و پیشرفت ورزش زنان پرداخت و در مقایسه با سال های گذشته، به روند رو به رشد این عرصه اشاره ای ویژه کرد. البته حضور زنان ورزشکار در این مراسم هم، در نوع خود جالب بود؛ ورزشکاران زن ایرانی که حمایتشان از روحانی را به شیوه های مختلف پیش از انتخابات اعلام کرده بودند، در این مراسم به نمایندگی، لوح سپاسی را هم به رئیس جمهور دادند؛ لوحی که سارا اعتماد، یکی از اعضای تیم ملی بسکتبال ایران، به همراه فرشته کریمی، بازیکن تیم ملی فوتسال زنان ایران، به رئیس جمهوری اهدا کردند.
خصوصی سازی در ورزش
فارغ از صحبت هایی که به طور کلی رئیس جمهور در مراسم افطاری با ورزشکاران مطرح کرد، مباحث و صحبت های ورزشی به صورت تقریبا خصوصی هم با حسن روحانی سر میز افطاری در میان گذاشته شد. محمد پنجعلی، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال کشورمان که یکی از مدعوین به این مراسم و حاضران بر سر میز افطاری ریاست جمهوری بود، به «شرق» می گوید: «سر یک میز با آقای روحانی نشسته بودیم و مشکلات مربوط به ورزش و به ویژه فوتبال را مطرح کردیم. به آقای روحانی گفتیم فوتبال بلاتکلیف است و تنها راهش، حمایت دولت از این رشته ورزشی است». پنجعلی با اشاره به اینکه در زمان مطرح شدن این صحبت ها، چهره های شناخته شده دیگری مثل علی پروین، علی دایی، احمدرضا عابدزاده و عادل فردوسی پور هم حضور داشتند، می گوید: «بحثی که با آقای رئیس جمهور داشتیم، این بود که مانند بقیه کشورهای دنیا، فوتبال به دست بخش خصوصی سپرده شود تا مشکلات به وجود آمده به حداقل برسد. البته ایشان اشراف خوبی به این موضوع داشتند و گفتند بحث واگذاری، در دستور کار قرار گرفته و فقط نیازمند این است که کمی صبر و حوصله به خرج داده شود».
وقتی عادل صحبت از ورود زنان به ورزشگاه کرد
با این حال، بخش مهم تری که در صحبت این چهره ها با حسن روحانی مطرح شده، بحث «ورود زنان به ورزشگاه» است؛ بحثی که پنجعلی می گوید عادل استارتش را زد و بقیه پی آن را گرفتند: «عادل از رئیس جمهور پرسید قصد ندارند بحث ورود زنان به ورزشگاه را حل کنند؟ بعد از او بقیه افرادی که حاضر بودیم هم درباره این موضوع مهم بحث کردیم. همه حضار پیگیر این موضوع بودند و متفق القول می گفتند حضور زنان در ورزشگاه فوتبال می تواند کمک زیادی به زیرساخت های فرهنگی در این رشته بکند. در آنجا و در حضور آقای روحانی، مطرح شد که حضور زنان برای تماشای مسابقه والیبال، تجربه مثبتی بوده و اقدام فرهنگی خوبی صورت گرفته است؛ به ویژه در میان تماشاگران که دیگر نه شاهد بداخلاقی بوده ایم نه فحاشی». محمد پنجعلی که سال ها سابقه کاپیتانی در باشگاه پرسپولیس را در کارنامه دارد، به پاسخ آقای روحانی نسبت به ورود زنان به ورزشگاه هم اشاره کرد و گفت: «آقای روحانی کاملا موافق حضور زنان در ورزشگاه هستند و گفتند حتما این موضوع پیگیری می شود. آقای روحانی گفتند ورود زنان به ورزشگاه، گام به گام محقق می شود». پنجعلی در ادامه با اشاره به این موضوع که صحبت های مطرح شده در حضور رئیس جمهوری، صحبت های کوتاهی بود هم گفت: « مطالب بسیار دیگری را هم می توانستیم مطرح کنیم، ولی بسیاری از همان ها را می شد در صحبت با وزیر ورزش مطرح کرد و ترجیح دادیم دیگر در حضور آقای روحانی صحبتی از آنها نکنیم».
درخواست مجدد بعد از درخواست بازیکنان تیم ملی
صحبت از حضور زنان در ورزشگاه برای دیدن مسابقه فوتبال، در شرایطی مجددا در مراسم افطاری رئیس جمهوری با ورزشکاران مطرح شده که پیش تر در نشست حسن روحانی با اعضای تیم ملی فوتبال ایران هم عنوان شده بود. مسعود شجاعی، یکی از کاپیتان های تیم ملی، در صحبت های کوتاهی که با رئیس جمهور داشت، از او خواسته بود مقدمات حضور زنان در ورزشگاه فراهم شود که این درخواست با استقبال چند نفر از بازیکنان تیم ملی، ازجمله حسین ماهینی، مواجه شده بود. روحانی البته در همان جلسه هم به این موضوع اشاره کرده بود که پیگیر حضور زنان در ورزشگاه خواهد بود.اکنون در شرایطی که رفته رفته مقدمات حضور زنان در سالن والیبال، هرچند با اعمال برخی محدودیت ها، فراهم می شود، حضور زنان در ورزشگاه برای تماشای مسابقات فوتبال می تواند نقطه عطفی در این داستان باشد؛ هرچند محقق شدنش نیاز به رایزنی های فراوان و البته صبر و حوصله بسیار دارد. پیش از این موارد هم عنوان شده بود وزارت ورزش دنبال راهی است تا بتواند بازی تیم ملی ایران با سوریه، آخرین بازی مرحله انتخابی جام جهانی را که قرار است در ورزشگاه آزادی برگزار شود، با حضور خانواده ها برگزار کند. به این معنی که احتمالا در این بازی فقط برای زنان و فرزندان آنها بلیت فروشی شود؛ اقدامی که عملی شدنش می تواند شروعی برای یک بدعت خوب باشد

سجاد فیروزی