حمل و نقل در گذر تاریخ

حمل و نقل گزینه بسیار مهمی در زندگی بشر است. تجارت ، برقراری روابط انسان ها با یکدیگر همه و همه زنجیره ای هستند که انسان ها را به هم متصل میکنند. در گذشته ای نه چندان دور انسان ها از چارپایان برای حمل و نقل استفاده میکردند.

هر خطه ای بر اساس آب و هوای ویژه ای که داشت و حیواناتی که در سرزمینشان رشد و نمو داشتند وسیله نقلیه ای متفاوت داشتند. برای مثال در صحراهای گرم و سوزان از شتر برای حمل و نقل بیشتر از اسب یا الاغ استفاده میکردند. اسکیمو ها از سگ برای کشیدن سورتمه هایشان استفاده مینمودند و یا حتی از گوزن هم استفاده هایی در این خصوص میشد. انسان ها از آنجا که انسان هستند و هر لحظه در فکر داشتن رفاه و سرعت بیشتری هستند در این زمینه فکرشان را به کار بردند و چرخ را اختراع کردند. با اختراع چرخ کالسکه و ارابه نیز اختراع شد و همین طور پیشرفت کردند تا نیروی بخار و قطار را نیز به کشفیاتشان اضافه کردند. البته راهها نیز به همراه وسایل نقیله دگرگون شدند. خط های راه آهن، کشیدن ریل های قطار و اختراع هواپیما، همه این مسائل انسان ها را در سراسر دنیا به هم نزدیکتر کرد. برای اینکه نکته ای را ازقلم نینداخته باشیم باید به نیروی حمل و نقل دریایی نیز اشاره کنیم و خاطر نشان کنیم کشورهایی که مجهز به حمل و نقل دریایی بودند کشورهای همیشه پیروزی بودند و دنیا را در نوردیده اند، از این جمله میتوانیم به پرتقالی ها و اسپانیایی ها اشاره کنیم و همچنین نیروی دریایی انگلستان، لازم به ذکر است قاره ی بسیار بزرگ و اعجاب انگیز آمریکا توسط دریانوردان کشف شد. مسئله تجارت، ترانزیت راهها و حمل نقل در زندگی انسان ها نقش به سزایی ایفا میکند. برای تجارت هر چیزی لاجرم به حمل و نقل نیازمند هستیم. برای کوچکترین جابه جایی ها نیازمند هستیم تا از کامیونی بزرگ استفاده کنیم. چندین بار برویم و بیاییم تا بتواینم اسباب و اثاثیه را در جای درست خودش بگنجانیم. در این مورد کوچک نیز نیاز داریم تا از یک شرکت حمل و نقل درست و مورد اعتماد کمک بگیریم و کارگرهایی که سریع وسایل را جابه جا کنند و تا حد امکان به وسایل خانه آسیب وارد نکنند.
مورد دیگری هم وجود دارد و آنهم حمل و نقل درون شهری است. همه ما به هر حال مجبوریم در شهر تردد داشته باشیم . باید از مترو و اتوبوس و تاکسی استفاده کنیم.
البته در ایران خوشبختانه به دلیل یکسری ملاحظات قیمت بنزین به طور خارق العاده ای از دیگر کشورهای بسیار پایین تر است و مردم به هم دلیل از ماشین شخصی بیشتر استفاده میکنند تا مترو، که البته اگر این فرهنگ را بشود جا انداخت که تا چه میزان استفاده از حمل و نقل عمومی به صرفه و بهینه است از هر جهت که بگیرید به صرفه است. پس میبینید که حمل و نقل یکی از عناصر مهم و حیاتی ِ زندگی بشر است.
حمل و نقل جاده ای از زمانی که انسان نیاز به حمل و نقل را احساس کرد به وجود آمد . حمل کالا در دوران پیشین به صورت امروزی نبود و ابزاری همچون کامیون ، خاور ، وانت و ... که امروز وجود دارند وجود نداشت . لازم به ذکر است که حمل و نقل جاده ای به آن دسته از حمل و نقل زمینی گفته می شود که از طریق راه آهن صورت نگیرد . پس هر جا که سخن از حمل و نقل جاده ای باشد منظورمان حمل و نقل ریلی نمی باشد . زیر ساخت ساختمان حرفه ی ترابری جاده ای را می توان به راه ها و بارگیرها تقسیم کرد.

سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای علاوه بر توسعه زیرساخت ها و جاده های کشور با کمک های قابل تأمل در خصوص تأسیس شرکت های حمل و نقل بین المللی و برگزاری آزمون های مدیران ، وظایف نظارتی کلان و برنامه ریزی بلند مدت در این زمینه را انجام می دهد.
.
موارد استفاده از سرویس های حمل و نقل جاده ای بسیار زیاد و متفاوت می باشند . این کالا می توانند وسایل کشاورزی ، صنعتی ، خرده ریز ، پوشاک ،خوراکی ، لوازم خانگی ، لوازم اداری ، مواد اولیه و .... را شامل شوند .

همچنین وسایل نقلیه ای که در حمل کالا به صورت جاده ای استفاده می شوند باید با شرایط نگهداری کالا هماهنگ باشند و از کابین های مخصوص خود اسفاده کنند . مثلاً در حمل مواد خوراکی مانند گوشت باید از کامیون های یخچالی و برای حمل چوب باید از کامیون های بزرگ با بست های بسیار محکم و ایمن اسفاده شود .
حمل و نقل جاده ای میتواند واسط و تغذیه کننده روش های گوناگون حمل و نقل می باشد . برای مثال بار را از بندر پس از تخلیه ، بارگیری می کند . این روش ترانزیت با وجود نکات مثبت ، دارای عواملی است که نسبت به روش های دیگر کاربرد محدود تری دارد . این عوامل عبارتند از :
1 . طبیعت فصلی : جاده ها در روز های بارانی یا در صورت بروز سیل و طوفان ، برای ترانزیت ایمن نباشند . ایمنی این روش در مقابل حمل و نقل ریلی ، دریایی و هوایی کمتر است .
2 . حوادث و تصادفات : حوادث و اتفاقات با توجه به آمار ها در حمل و نقل جاده ای بیشتر اتقاق می افتند .
3. فواصل طولانی :ترانزیت به روش حمل جاده ای معمولا در فواصل طولانی کاربرد ندارد . این روش از لحاظ زمانی به صرفه نیست .
4. سرعت کم : سرعت این روش در مقایسه با بقیه روش های ترابری معمولا کمتر است .
5. فقدان سازماندهی و متغیر بودن هزینه : در حمل و نقل زمینی به علت متمرکز نبودن و ساماندهی غیر منظم ، قابلیت اتکا و اطمینان کاهش می یابد . همچنین هزینه ها در شیوه زمینی یکدست نیستند .