روز شیراز اردیبهشت | روز شیراز چه روزی است

روز شیراز اردیبهشت | از گذشته شیراز را شهر بهار و گل و عطر می دانیم و به همین واسطه میانه بهار را یعنی 15 اردیبهشت را روز شیراز نامگذاری کردند. این روز را به تمامی هم میهنان شیرازی مان و مردم کشور عزیزمان ایران تبریک عرض می کنیم. این مقاله درباره تاریخ و تاریخچه روز شیراز می باشد که با هم می خوانیم.

۱۵ اردیبهشت، جشن میانه بهار؛ روز شیراز مبارک
روز شیراز در جشن میانه بهار؛ ۱۵ اردیبهشت ماه پس از تصویب شورای شهر شیراز و تایید مجلس شورای اسلامی نامگذاری شد. انتخاب این روز به عنوان روز ملی شیراز، اهمیت ترویج و توسعه زیرساختهای گردشگری در شهرهای تاریخی کشور را بیش از پیش مشخص می کند.
شیراز به عنوان شهر مشاهیر ادبیات ایران، سعدی و حافظ، جایگاه ویژه ای نزد ایرانی ها و علاقمندان به ادبیات فارسی و زبان شیرین پارسیان دارد. انتخاب یک روز در سال به عنوان روز شیراز اتفاقی بوده که برای اولین بار در تقویم روزهای ملی کشور رخ داده است. بهتر از این هم نمی شود. چه روزی بهتر از نیمه بهار و چه شهری بهتر از شیراز.
خوشا شیراز و وضع بی مثالش
خداوندا نگه دار از زوالش
روز شیراز را اولین بار با پرواز ۱۲ بالن در آسمان شهر نارنج و گل جشن گرفتند. اما در معرفی جایگاه و اهمیت این شهر، نمی توان تنها به پرواز چند بالن و ذکر نامی از آن در تقویم ملی قناعت کرد.
شیراز مهد تمدن ایرانیان است. شهری که در اردیبهشت، عطر بهار نارنجش که در خیابان ها می پیچد سرمستمان می کند و ناخود آگاه به یاد ابیاتی از دیوان حافظ می افتیم. این شهر سزاوار بیش از اینها است و انتخاب یک روز در تقویم ملی ایران کمترین کاری است که می توان برای معرفی شهر تاریخی و ادبی شیراز انجام داد.
روز شیراز روز شیراز با برگزاری مراسم و جشنواره هایی در خصوص معرفی این شهر، چند سالی است که در نیمه دوم اردیبهشت ماه گرامی داشته می شود. اجرای موسیقی، تئاتر، نمایشگاه های مختلف فرهنگی و به پرواز درآوردن بالن از جمله مراسمی است که در این ایام برگزار می شود. همه این مراسم ها برای معرفی هر چه بهتر شهر شیراز برگزار می شود و با ایجاد حس سرزندگی در میان اهالی این شهر بر هویت ملی و فرهنگی اهالی دوست داشتنی شیراز می افزاید.
شیراز یک شهر جهانی است و بیشتر گردشگران خارجی کشور ما را با نام شیراز می شناسند. انتخاب روز ملی شیراز فرصت مناسبی است برای معرفی هر چه بهتر این شهر و تاکید بیشتر بر توسعه زیرساختهای گردشگری آن. این شهر به لحاظ تاریخی، فرهنگی و مذهبی اهمیت بسیاری نزد ایرانیان دارد. وجود مقبره ادبای بزرگ پارسی، همچون حافظ و سعدی در کنار شاهکارهای معماری ایران باستان همچون تخت جمشید و مقبره پادشاه عدالت پیشه پارسی، کوروش کبیر، در این شهر در کنار محله های قدیمی که نشان از فرهنگ غنی آن دارد و مردمان خوش رفتار و صلح طلب شیرازی با آن گویش دلنشین، شیراز را به مقصد محبوب گردشگران تبدیل کرده است.
به شیراز آی و فیض روح قدسی
بجوی از مردم صاحب کمالش
شاید انتخاب روز ملی شیراز آن هم درست در نیمه بهار بهترین روش برای ترویج و توسعه قابلیت های گردشگری این شهر باشد.

منبع: blog.eravel.com