مهاجرت به گرجستان

شما برای مهاجرت به گرجستان ابتدا بایستی شرایطتان را نسبت به ویزایی که می تواند ورود شما به این کشور را فراهم سازد، سازگار نمائید.

افرادی که در سال 2019 مایل به مهاجرت به گرجستان می باشند، بهتر است پیش از هر اقدامی نسبت به قوانین اقامت اتباع بیگانه در این کشور آگاه باشند. شما می توانید به طرق متفاوتی برای مهاجرت به این کشور اقدام نمائید و اقامت های متنوعی را برای ماندن در این کشور درخواست نمائید. تیم تحقیقاتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قصد دارد در این نوشتار شما عزیزان را با شرایط اخذ اقامت های کوتاه مدت، بلند مدت و یا اقامت دائم این کشور آشنا سازد. برای اینکه از همین ابتدا خیلی اصولی این موضوع را پیش بگیرید بدانید که شما برای مهاجرت به گرجستان ابتدا بایستی شرایطتان را نسبت به ویزایی که می تواند ورود شما به این کشور را فراهم سازد، سازگار نمائید.
مهاجرت به گرجستان
پس از اینکه گرجستان توافقنامه اقتصادی اتحادیه اروپا را پذیرفت شرایط ورود خارجی ها به این کشور نیز هموارتر گردید، همچنین بر اساس گمانه زنی ها که شاید این کشور به اتحادیه اروپا نیز ملحق شود میل مهاجرت به این کشور را افزایش داده است. شما می توانید جهت مهاجرت به گرجستان به طرق متفاوتی از قبیل ویزای کاری، تحصیلی، الحاق به خانواده، کارآفرینی یا سرمایه گذاری اقدام نمائید. از آنجاییکه این کشور پذیرفت روابط اقتصادی خود را زیر نظر حوزه اقتصادی اتحادیه اروپا انجام دهد، امنیت سرمایه گذاری در این کشور افزایش یافته است و همچنین افراد خارجی زیادی برای خرید املاک و مستغلات و همچنین شروع سرمایه گذاری در این کشور اقدام نمودند. ناگفته نماند که شما می توانید با سرمایه گذاری در این کشور با مبالغ متفاوت اقدام به اخذ اقامت دائم و یا شهروندی گرجستان نمائید.
اقامت گرجستان
اقامتهای متفاوتی می تواند از سوی دولت گرجستان برای تبعه خارجی صادر گردد. یکی از انواع اقامت ها اقامت کاری گرجستان می باشد، افرادی که برای کار در مشاغل آزاد و یا کارآفرینی به گرجستان می آیند می تواند یک اقامت 1 ساله برای ماندن در گرجستان تقاضا نمایند. همچنین برای افرادی که برای تحصیل به این کشور می آیند می تواند یک کارت اقامت 1 ساله صادر گردد که اجازه اقامت موقت بلند مدت در این کشور را به شما می دهد، مادامی که در این کشور تحصیل می نمائید و مشکل اقامتی ندارید می توانید این اقامت را هر سال تمدید نمائید. نوعی از اقامت هم وجود دارد که به آن اقامت پیوست به خانواده گفته می شود، اگر شما کسی از اعضای خانواده تان را در گرجستان دارید که اقامت دارد، می تواند برای همسر و فرزند خود نیز درخواست اقامت نماید.
نوع دیگری از اقامت هم وجود دارد که اجازه اقامت شهروندان سابق کشور گرجستان می باشد، این نوع اقامت گرجستان می تواند شامل حال افرادی گردد که شهروندی گرجستان را داشته اند و مجدد به این کشور برگشته اند. همچنین برای افرادی که بی هویت هستند نیز اگر اثبات گردد می تواند نوعی از اقامت صادر گردد. اجازه اقامت ویژه، برای افرادی که به دلایل منطقی و بر اساس قوانین بتوانند اثبات نمایند که قربانی قاچاق انسان شده اند برای شخص اقامتی تحت عنوان اقامت ویژه صادر گردد.
اقامت دائم گرجستان
اگر شما به عنوان یک تبعه خارجی در گرجستان بمدت شش سال اقامت قانونی داشته باشید می توانید پس از طی نمودن این مدت برای اقامت دائم این کشور درخواست نمائید. البته خاطر نشان می کنیم مادامی که شما با ویزای تحصیلی، ویزای درمان و یا به عنوان یک شخص دیپلماتیک در این کشور اقامت داشته اید مدت اقامتتان به عنوان این شش سال اقامت محاسبه نمی گردد. شما می توانید با سرمایه گذاری در گرجستان به ارزش 300.000 دلار آمریکا اقامت این کشور را برای خود و خانواده تان بدست آورید. کشور گرجستان که از کشورهای نزدیک به ایران نیز می باشد، به جهت پیشرفت اقتصادی و شرایط سرمایه گذاری در بخش های مختلف از جمله املاک و مستغلات یکی از گزینه های مهاجرت ایرانیان بوده است، البته این کشور هنوز به اتحادیه اروپا ملحق نشده است.
هزینه ی زندگی در گرجستان
افرادی که برای تحصیل به گرجستان مهاجرت می نمایند باید بدانند که نظام آموزشی این کشور هم اکنون زیر نظر فرآنید بولونیا قرار داشته و مدارک تحصیلی دانشگاه های این کشور در اروپا به راحتی قابل ارزشیابی است. این یعنی اینکه اگر شما بخواهید بعد از تحصیل به هر کدام از کشورهای اتحادیه اروپا مهاجرت نمائید، به راحتی مدرک تحصیلی شما در کشورهای عضو این اتحادیه مورد ارزشیابی قرار می گیرد. هزینه ی زندگی در گرجستان به مراتب بسیار کمتر از کشورهایی است که در حال حاضر عضو اتحادیه اروپا هستند. این کشور نه تنها در اروپا بلکه در میان کشورهای دنیا به عنوان یکی ارزانترین کشورها برای زندگی معرفی می گردد.
تحصیل در گرجستان
دانشجویان خارجی برای تحصیل در گرجستان ملزم به پرداخت شهریه می باشند، اما افرادی که توانسته اند به اقامت دائم این کشور دست یابند و یا با سرمایه گذاری در این کشور موفق به اخذ پاسپورت گرجستانی شده اند می توانند با هزینه های بسیار کم در برخی دانشگاه ها و افرادی که پاسپورت گرجی دارند می توانند به صورت رایگان در مدارس و دانشگاه های گرجستان تحصیل نمایند. کشور گرجستان آنچنان که مورد توجه سرمایه گذاران برای اخذ اقامت دائم و پاسپورت هست، گزینه ی محبوبی برای تحصیل به حساب نمی آید و دانشجویان ایرانی به دنبال تحصیل در کشورهایی هستند که بعد از تحصیل بتوانند در آن کشور به یک موقعیت کاری دست یابند. زیرا با بدست آوردن یک موقعیت کاری دانشجو می تواند جهت اخذ اقامت کاری و سپس اخذ اقامت دائم آن کشور درخواست دهد.