لاهه چیست و کجاست

لاهه شهری در ساحل غربی هلند با جمعیت شهری بیش از 1 میلیون نفر, سومین شهر بزرگ هلند است که پس از آمستردام و روتردام قرار دارد

درست است که آمستردام پایتخت رسمی هلند است، اما لاهه (دونگ هاگ) همراه با چندین دادگاه بین المللی، شناخته شده ترین شهر است. لاهه بزرگترین شهر جهان و بزرگترین شهر هلند است.

لاهه به دلیل بسیاری از آثار تاریخی، مناطق تاریخی و موقعیت آن در نزدیکی خط ساحلی زیبا در دریای شمال یکی از شهرهای فوق العاده ای است. همچنین به عنوان "شهر سلطنتی " و "شهر اقامت" نامیده می شود.

دادگاه بین المللی کیفری (ICC)

نام این شهر یاد آور تسلیحات شکار هلند است که در یک منطقه جنگلی است. از جایی که "Gravenhage"، در یک محوطه خصوصی قرار دارد. ویلیام دوم در سال 1248 یک قلعه در آن ایجاد کرد که در آن ساختمان های متعددی به صورت خوشه ای ساخته شده بودند و این محل اقامت اصلی هلند بود.

منطقه تجاری در قرن 13 و 14 در اطراف آن رونق گرفت و در خیابان های اطراف این مرکزهای خرید مردم مشغول به سکونت شدند.

در قرن 16 مرکز اصلی مقاومت هلندی به حکومت اسپانیایی هاسبورگ بود و در سال 1559 ویلیام اول ، ستاره هلند، لاهه را به عنوان پایتخت تشکیل داد. پسر ویلیام، شاهزاده موریس ، به زودی محل اقامتش را در لاهه قرار داد و با ابتکار او کانال هایی در اطراف شهر ساخته شد که مرزهای شهر خود را تعریف کرد. تقریبا در این زمان، خانه های اشرافی در سمت شرقی ساخته شد.

در قرن هفدهم، زمانی که جمهوری هلند نقش مهمی در اروپا ایفا می کرد، لاهه مرکز مذاکرات دیپلماتیک شد. از 1795 تا 1808، لاهه به عنوان پایتخت و مرکز کنترل هلند خدمت کرد و شهر بروکسل به عنوان محل ملاقات ژنرال های بزرگ پادشاهی هلند شد. زمانی که درآمد هلند کاهش یافته بود کنفرانس های بین المللی کنوانسیون لاهه در سال های 1899 و 1907 برگزار شد و لاهه مرکز دائمی حقوق بین الملل شد که توانست به رونق و گسترش آن کمک کند.

این شهر در اوایل قرن بیستم گسترش یافت و رشد آن با راههای وسیع، پارکها و باغهای عمومی مشخص شد.

لاهه اساسا مرکز حکومت و اداره های اصلی شرکت هاست.. اکثر شرکت های تجاری شهر از جمله تجاری، بانکی، بیمه یا و چندین شرکت بزرگ نفتی نیز در این شهر مستقر هستند. لاهه مرکز مهمی برای کنفرانس های بین المللی است. صنایع این شهر شامل چاپ و نشر، الکترونیک، تهیه مواد غذایی و تولید سرامیک، مبلمان، شیشه و وسایل مختلف لوکس است.

در شمال این شهر، دادگاه دائمی و دیوان بین المللی دادگستری سازمان ملل متحد در کاخ صلح، مستقر است.