از آفتاب گرفتن در ساحل تا فناوری های دیجیتال جهانگردی و گردشگری

در سال های گذشته صنعت جهانگردی و گردشگری رونق چند صد درصدی خود را مدیون فضای مجازی و دنیای دیجیتال است

به جرات می توان گفت در سال های گذشته صنعت جهانگردی و گردشگری رونق چند صد درصدی خود را مدیون فضای مجازی و دنیای دیجیتال است. دسترسی آسان به شبکه های مجازی و اجتماعی، وبلاگ های شخصی، دهکده کوچک جهانی اینستاگرام، ظهور بنگاه های گسترده مجازی جذب گردشگر همچون ایربی اندبی و بسیاری شبکه های شناخته شده دیگر موجب شده است که مردم بیش از هر زمان دیگری به این صنعت و جذابیت های آن علاقه مند شوند.

محققان می گویند یکی از انقلاب های مهم صنعت گردشگری ظهور فناوری های دیجیتال هستند که بر بخش گردشگری از ابتدای سفر تا انتها با تاثیر بر مسیر مقصد، تسهیل در گردشگری، راحتی جمع آوری داده ها، دسترسی به بازار ها و جذب گردشگران اثر می گذارند. سوال اساسی که مطرح است این است که این فناوری ها تا چه اندازه در سراسر دنیا در دسترس و اثر گذارند؟ آیا منجر به نتایج فراگیر در بهبود امر گردشگری پایدار می شوند؟ چگونه این فناوری های دیجیتال می توانند به توسعه گردشگری در اقتصاد های نوظهور کمک کنند و چه خطرات احتمالی داشته و چگونه باید با آن ها برخورد کرد؟

آنچه مهم است قدرت بالقوه دنیای دیجیتال به عنوان یک شتاب دهنده و محرک قوی در افزایش سفر های جهانی است. واضح است امروزه گردشگری بدون حضور فناوری های دیجیتال با مشکلات فراوانی روبرو خواهد بود در نتیجه سازمان جهانی گردشگری تصمیم گرفته است که روز جهانی جهانگردی و گردشگری در سال 2018 را به فناوری های دیجیتال در صنعت گردشگری اختصاص دهد.

از طرفی در دنیای رو به توسعه گردشگری توجه به ابعاد پایداری توسعه نیز بسیار مهم است. گردشگران فرهنگ، سرمایه و هویت های متعددی را با خود جابجا می کنند، بر محیط زیست تاثیر می گذارند و تاثیر می پذیرند، منجر به رونق اقتصادی می شوند و در شکل گیری یک ساختار اجتماعی جدید در مناطق مختلف دنیا اثرگذارند که این امور با ظهور دنیای دیجیتال پررنگتر شده اند، اما بسیار مهم است که تعادل و پایداری زیستی، اجتماعی و اقتصادی مقاصد گردشگری نیز حفظ شود. در ادامه ببینیم که سازمان جهانی گردشگری از پیوند این روز با خدمات دیجیتال چه هدفی را دنبال می کند.

به نظر می رسد یکی از جنبه های اهمیت این صنعت، تاثیر گردشگری مدرن بر توسعه است. امروزه حجم کسب و کار از طریق صنعت جهانگردی و گردشگری برابر یا حتی بیشتر از صنعت نفت و اتومبیل و محصولات غذایی است. گردشگری به یکی از مهمترین بازیکنان در تجارت بین المللی تبدیل شده است و در عین حال یکی از منابع درآمد اصلی بسیاری از کشور های در حال توسعه است. گسترش جهانی گردشگری در کشور های صنعتی و توسعه یافته منافع اقتصادی و اشتغال را در بسیاری از بخش های مرتبط از ساخت و ساز تا کشاورزی و یا ارتباطات مخابراتی ایجاد کرده است.

اما آنچه به این صنعت در سال های گذشته رونق شتاب دهند های داده است، ظهور دنیای الکترونیک است. اهمیت فناوری های دیجیتال در صنعت گردشگری، ارائه فرصت هایی جهت نوآوی در این بخش به عنوان محوریت روز جهانی گردشگری در 27 ام سپتامبر سال 2018 قرار گرفته است. قرار است در این روز فرصت های ارائه شده به گردشگری با پیشرفت های تکنولوژیکی از جمله داده های بزرگ، هوش مصنوعی و سیستم عامل های دیجیتال، بر روی نقشه توسعه پایدار قرار گیرد.

سازمان جهانی گردشگری معتقد است استفاده از فناوری های دیجیتال فرصت های مناسبی را جهت بهبود مشارکت، مدیریت کارآمد منابع و توانمندسازی جوامع محلی به همراه دارد و در نتیجه این اهداف را در دستور کار توسعه پایدار صنعت گردشگری در سال 2018 قرار داده است.

گردشگری پایدار ابزاری اثبات شده برای توسعه است که به نفع تمامی کشور های پیشرفته و در حال توسعه ج هان است. زمانی که این صنعت به درستی مدیریت شود می تواند به توسعه اقتصاد ملی کمک کند، سرمایه انسانی را افزایش دهد، معیشت را به ویژه برای زنان و کارآفرینان روستایی بهبود بخشد، از میراث فرهنگی و حفاظت از منابع حمایت کند و بینش بین المللی را تقویت کند. توسعه پایدار گردشگری کمک می کند تا خطرات احتمالی مربوط به گردشگری شناسایی و به کاهش آن کمک شود.

از طرفی امروزه سفر از ماهیت قدیمی خود فراتر رفته و تن ها به مساله دیدن اماکن جذاب، آفتاب گرفتن در ساحل و گذران اوقات فراغت محدود نمیشود. امروزه مردم برای کشف دنیای درونی خود، ماجراجویی، تحقیق، یادگیری م هارت های جدید و غیره سفر می کنند. این امر یک چالش بزرگ برای اپراتور های توریستی و آژانس های آنلاین مسافرتی است که باید به ارائه بسته های پروازی، هتلینگ، استراحتگاه ها و غیره بپرازند است. امروزه مردم اطلاعات بیشتری درباره سفر تجربی، نحوه گردشگری و خدمات بین راهی می خواهند که همه این موارد بر لزوم سرمایه گذاری و گسترش دنیای وسیع دیجیتال در صنعت گردشگری تاکید می کند.

نویسنده: منصوره محمدی