چقدر پشتکار دارید

می گویند انگیزش یعنی چرائی کارها یک انرژی درونی که باعث حرکت فیزیکی و ذهنی می شود دانش آموزی که با شور و اشتیاق می خواهد وارد دانشگاه شود, همسری که برای رضایت زوجش به کلاس آشپزی می رود, معتادی که می خواهد عمل زشت اعتیادش را ترک کند, مردی که برای رسیدن شهرت بی وقفه تلاش می کند

می‌گویند انگیزش یعنی چرائی کارها؛ یک انرژی درونی که باعث حرکت فیزیکی و ذهنی می‌شود. دانش‌آموزی که با شور و اشتیاق می‌خواهد وارد دانشگاه شود، همسری که برای رضایت زوجش به کلاس آشپزی می‌رود، معتادی که می‌خواهد عمل زشت اعتیادش را ترک کند، مردی که برای رسیدن شهرت بی‌وقفه تلاش می‌کند، کودکی که برای به ثمر رساندن یک گل در فوتبال خیس عرق می‌شود، جوانی که برای جلب توجه دوستانش شیری‌کاری می‌کند و بالاخره انگار زندگی چیزی جز انگیزه داشتن نیست.

گاهی با خود می‌اندیشیم که چه بسیار هدف‌های پوچی در سر می‌پروراندیم و انرژی زیادی هم برای رسیدن به آن صرف کردیم و دست آخر پشیمان از همه تلاش‌ها و انگیزه‌هایمان بودیم. اگر می‌خواهیم پشیمان نشویم باید ابتدا به آخر کار نظری داشته باشیم که نهایتاً پس از این همه تلاش چه می‌شویم و آیا تشنگی معنوی و مادی ما را برطرف خواهد ساخت. ساختن یک انگیزه پاک مستلزم تحمل و فهم و تدبیر مدیرانه است.

پشتکار انرژی‌ای است که به انسان انگیزه می‌دهد. نیروئی است که به سرباز امکان می‌دهد هدف‌هایش را دنبال کند، به عاشق امکان می‌دهد در پی معشوق برود، ورزشکار را تشویق می‌کند تا زودتر به خط پایان برسد.

پشتکار و استقامت هم، مانند سایر ویژگی‌ها، در هر کس به اندازه‌ای وجود دارد. آیا کارتان را آنقدر ادامه می‌دهید تا به موفقیت برسید؟ آیا رای پیدا کردن جوانب یک مسئله به شدت تلاش می‌کنید و حوصله به خرج می‌دهید؟ پشتکار سببی بوده که بسیاری از اشخاص نامدار به هدف‌های خود برسند. برای مثال به توماس ادیسون توجه کنید. او در سال ۱۸۷۹ بعد از چند هزار بار آزمایش توانست لامپ روشنائی را اختراع کند. پشتکار و استقامت در اشخاص دیگری هم وجود داشته است که از جمله می‌توان به ماری کوری اشاره کرد که رادیوم را کشف کرد، دکتر جونس سالک که واکسن فلج اطفال را کشف کرد، و یا الکساندر گراهام بل که تلفن را اختراع نمود.

تنها اشخاص نامدار نیستند که از پشتکار فراوان برخوردارند. همه ما با مشکلاتی درگیر هستیم که داشتن پشتکار می‌تواند تعیین‌کننده شکست و موفقیت ما باشد.

●آزمون

آیا به استقبال چالش‌ها می‌روید و یا دست می‌کشید و تسلیم می‌شوید؟ برای اینکه بدانید دامنه پشتکار و استقامت شما چه اندازه است، پرسشنامه زیر را تکمیل کنید.

۱. تلاش اشخاص در انجام دادن کاری که برایشان دشوار است، نتیجه مثبتی نمی‌دهد.

درست غلط

۲. من پیش از دیگران از شکست خوردن متنفرم

درست غلط

۳. هر چه امکان شکست در کاری بیشتر باشد، عزم من برای انجام دادن آن کمتر می‌شود.

درست غلط

۴. من شهرت دارم که برای احقاق حقوق خودم تلاش می‌کنم.

درست غلط

۵. بهتر است آدم، کارهای ساده متعددی را انجام دهد، تا اینکه چند کار دشوار را به سامان برساند.

درست غلط

۶. بخت واقبال در تعیین موفقیت نقشی مهم و تعیین‌کننده دارد

درست غلط

۷. نسبت به دیگران، من هدف‌های سطح بالاتری برای خودم در نظر می‌گیرم

درست غلط

۸. کسانی که در کارشان موفق می‌شوند به‌جای دست‌ها از مغزشان بهره می‌گیرند

درست غلط

۹. اینکه برای خودم کار می‌کنم یا برای دیگران، در میزان تلاشم تغییری ایجاد نمی‌کند.

درست غلط

۱۰. وقتی با کار ناخوشایندی روبه‌رو می‌شوم، بیش از دوستانم مسامحه می‌کنم

درست غلط

●محاسبه امتیازات

با توجه به جواب‌های زیر، در ازاء هر سوالی که جواب مشابه داده‌اید یک امتیاز برای خود بنویسید.

۱. غلط ۲. درست ۳. غلط ۴. درست ۵. غلط ۶. غلط ۷. درست ۸. درست ۹. غلط ۱۰. غلط

امتیاز ۸ تا ۱۰: شما بسیار سختکوش هستید و برای رسیدن به هدف‌هایتان تلاش می‌کنید.

امتیاز: ۴ تا ۷: شما پشتکار متوسط دارید.

امتیاز ۰ تا ۳: شما به آسانی تسلیم می‌شوید و دست از کار می‌کشید. سعی کنید وقتی به مشکلی برمی‌خورید، مداومت به خرج دهید. با کمی پشتکار می‌توانید به نتیجه‌ای برسید که هرگز تصورش را نمی‌کردید.

دکتر گیلفورد، استاد سابق دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، معتقد است که پشتکار یکی از ویژگی‌های مهم شخصیتی است. دکتر گیلفورد در کتابش با عنوان شخصیت، پشتکار را میل به موفقیت تعریف می‌کند. اشخاص با پشتکار میل شدیدی دارند که شناخته شوند و شهرت به دست آورند. انها دوست دارند که حوادث هر چه سریع‌تر اتفاق بیفتد. به اعتقاد آنها کسب درآمد هدفی مهم در زندگی است. این اشخاص به‌ندرت از فرصتی برای موفق شدن در کاری می‌گذرند. این اشخاص معتقد نیستند که تلاش برای دستیابی به هدف‌های ساده متعدد، مساوی تلاش برای دستیابی به چند هدف دشوار است.

در نظر افراد سختکوش بخت و اقبال و معجزه در رسیدن به موفقیت نقشی ندارد. اشخاص با پشتکار، برای خود هدف‌های سطح بالا در نظر می‌گیرند و بعد برای تحقق آنها می‌کوشند. آنان نسبت به اشخاص متوسط و معمولی کمتر مسامحه می‌کنند. پشتکار زیاد را می‌توان در هنرمندانی دید که برای رسیدن به شهرت و اعتبار تلاش می‌کنند و نیز دانشجویانی که پرتلاش درس می‌خوانند، و فروشندگانی که به مراتب بیش از سهمیه خود فروش می‌کنند.