13 مشکل خانواده های ایرانی

شرایط اقتصادی چندسال اخیر، شاید موجب شده تا بخشی از مشکلات رفتاری، شخصیتی، ارتباطی و اعتقادی جامعه رو به پیشرفت ایران پنهان بماند. هدف از بررسی این موضوعات سیاه نمایی و دیدن نیمه خالی لیوان نیست، بلکه تلاش می شود با تحلیل درست و آسیب شناسی منطقی به اصلاح مشکلات موجود اهتمام گردد.

مرحله اول حل هر بیماری، شناسایی و درک درست از آن می باشد. بدیهی است این ضعف ها دربرابر حجم تعالی و پیشرفت خانواده های ایرانی بسیار اندک است اما درهر صورت باید به این نقص ها نیز توجه نموده وآن را برطرف کرد. مطالعه دقیق این ضعف در روابط هر کدام از ما می تواند از تبدیل آسیب های موجد به بحران های خطرناک جلوگیری نماید.
همیشه حق با یک نفر نیست
زندگی نسل اندر نسل در طی هزاران سال اخیر، جامعه ایرانی را در یک خودمحوری پنهان، اسیر کرده است، حتی بیش از سی انتخابات در سی سال اخیر نیز نتوانسته خودبرتربینی و خودبینی برخی از ما را درمان نماید. در یک خانواده حرف، حرف یک نفر باشد و یا توجه به اندیشه گروهی و خرد جمعی؟ برخی از ما در محیط کار و خانواده تصور می کنیم فقط ما هستیم که می فهمیم، یک وظیفه تاریخی برعهده ماست که دیگران را با کلام و نصایح دایمی خویش روشن سازیم. عرفان های دروغین و دست ساز اندیشه های مادی نیز با همین رویکرد دیکتاتوری خیرخواهانه بوجود آمده اند، پس لطفا مراقب خویش باشید.
عدم درک درست طرف مقابل
اگر پدر و مادر هستید یا معلم و استاد، فراموش نکنید خودتان هم دوره تحصیل، نوجوانی و جوانی را سپری کرده و در آن شرایط مهم ترین مشکل تان فقدان درک متقابل بزرگ ترها نسبت به شما و دنیای درونی تان بوده است. عجیب است در عصر ارتباطات و با این همه وسیله ارتباطی مجازی و واقعی، باز هم فرزندان یک خانواده از عدم درک و تعامل مثبت خود با جامعه و بزرگ ترهای اطراف خویش ناله میکنند. البته پدر و مادرها نیز به حق در برخی موارد از اینکه فرزندان بجای احترام و نظم، گستاخی و فرار از مسئولیت را ترجیح میدهند، گلهمند هستند.
ارتباط مبهم دختر و پسر
در کل دوران تحصیل در دبستان، راهنمایی و دبیرستان دخترها را از پسرها جدا می کنیم، اما در دانشگاه و در اوج جوانی، دخترها و پسرها برای اولین بار کنار هم قرار می گیرند. اکنون زمان خوبی است که خانواده ها و بزرگان فرهنگی جامعه به این پرسش مهم توجه نمایند که آیا همزمان با انواع محدودیت ها به مصون سازی ارتباط بین دو جنس توجه کرده ایم یا خیر؟ کدام پدر و مادر یا معلم و مربی است که در دهه دوم زندگی جوانان این سرزمین با رویکرد عقلانی و منطقی ارزش های انسانی اسلام درباره ارتباط با جنس مخالف سخن گفته اند. اگر امروز در ارتباط جوانان و بزرگسالان جامعه مان در برخی موارد شاهد ناهنجاری هستیم شاید دلیل اصلی آن کم کاری خودمان باشد.
جایگاه تفریحات سالم و پایان هفته
در طی سال های اخیر، به دلیل انواع تنش ها و فشارهای روانی ناشی از دشمنیهای بدخواهان خارجی و سوء مدیریت های داخلی، برخی از ما فراموش می کنیم که زندگی فقط پول و جنبههای مادی و مالی نیست. بعضی از ما بدجوری اسیر برندهای مختلف میشویم. برخی از خانم های خانه آنقدر درگیر لباسها و لوازم خانگی یا الکترونیکی می شوند که فراموش میکنند یک سفره ساده و یا دور هم بودن صمیمی بسیار مهم تر از چند نوع غذا و هرچند در میان میهمانی سنگین دادن بهتر است. برای بعضی از پدرهای ما تفریح یعنی خواب و برای تعدادی از خانمهای خانه تفریح یعنی خرید! تفریح نه خواب است و نه خرید و نه میهمانی پراز هزینه های بسیار جهت اقتصاد خانواده. اوقات فراغت خانواده، رفتن به دامان طبیعت البته حفظ محیط زیست، تحرک و نشاط بدنی است. برای برخی ورزش همان کار است که این تحلیل هم نادرست است. برای جبران این خطاها ابتدا بپذیریم که پایان هفته ما نیاز به برنامه ریزی دارد و بعد هم سعی نماییم مشکلات ارتباطی بین اعضای خانواده مان در فضایی غیر از محیط خانه با گفتگو حل شود.
شبهات مذهبی جوان ترها را جدی بگیریم
تریبون های مختلف غیررسمی وق اچاق درحال وارد نمودن ابهامات و شبهات جدی در مباحث مختلف اعتقادی و ایدیولوژیک هستند. این مطلب درست است که برخی با نفاق و چهره دوگانه از دین به عنوان ابزاری در جهت دستیابی به ثروت، قدرت و شهرت استفاده می کنند، اما همه بدرفتاری ها نمی تواند نگاه ما را به خداوند و ارزش های آسمانی کمرنگ کند. نکته دیگر ساخته شدن برخی عرفان های دست ساز و دروغین توسط بشر است که نباید آنها را به باورهای مان راه بدهیم. یک اشکال جدی موجود در برخی از ما این است که فکر می کنیم خدایی که ما می شناسیم را همه همانطور باید قبول کرده و بپذیرند. اگر با محبت و مهربانی، خدای همه خوبی ها را به فرزندان مان معرفی نماییم، آن زمان آنها دیگر به صداها و قرائت های بدعتی توجه نخواهند کرد.
برای خانواده مان وقت نمی گذاریم
خیلی از پدرها و مادرهایی که با جوانان سرکش مواجه می شوند توجه ندارند که در دهه اول و نیمه اول دهه دوم، زمان مناسب و بهینه ای را با فرزندان خود سپری نکردند. اگر پدر و مادر هستید لازم است ماهی یک بار به مدرسه یا دانشگاه دختر یا پسر خود سربزنید. نگاه مان به همسرمان نباید مانند یک آشپز، کارگر یا خودپرداز متحرک باشد.
اسیر مادیات و زیرآب زنی برای پول نباشیم
برخی از ما همواره دنبال پول و مادیات می دویم. نمی گویم جنبه رفاهی زندگی خوب یا مهم نیست، اما نکته این است که باید ثروتمند زندگی کرد و نه اینکه ثروتمند بمیریم. بسیاری از ما با یک سوم داشته های مادی فعلی خود هم می توانیم به راحتی به حیات ساده خودمان ادامه دهیم. شاید اگر کمی روحیه و فرهنگ مجاهدتی زمان هشت سال دفاع مقدس بیشتر در بین مان رعایت می شد کمتر به دنبال زیرآب زنی، غیبت و پرونده سازی میرفتیم. برای ما خوب نیست که عمر شراکت و برندهای مشترک مان به بیست سال هم نرسد. کار برای زندگی است و نه زندگی برای کار...
انواع اعتیادهای سنتی و صنعتی
اعتیاد فقط به مخدرهای سنتی و صنعتی نیست. اعتیاد ممکن است وابستگی به عمل های جراحی و آرایش مستمر و غلیظ باشد. وابستگی به مخدرهای صنعتی، بدون خیانت متخصصین شیمی و افراد تحصیل کرده ممکن نمی شد. نکته مهم، توجه به هزینه های بسیار جامعه ایرانی، به جهت قرار داشتن در مسیرترانزیت بین المللی مخدرهای سنتی از شرق به غرب جهان است. اعتیاد یک بیماری است. اگر ارتباطات اعضای خانواده صمیمی و نزدیک بوده و خانه مانند یک خوابگاه برای اعضایش نباشد، هیچ چیزی نمی تواند جای خانواده و مثلا والدین و یا فررندان را بگیرد.
فشارهای عصبی مرگ آفرین
افسردگی، ناامیدی، عصبانیت، دلهره، بدخوابی و بسیاری از بدرفتاری هایی عملکردی، موجب فشار زیادی به قلب و سیستم اعصاب و روان ایرانیان و متاسفانه نتیجه این ناهنجاری ها موجب ایست و حمله قلبی می شود. برخی از هموطنان مان به دلایل متعدد از جمله فرهنگ رفتاری، سبد غذایی و سبک زندگی، شاهد بروز بیماری های خطرناک نظیر انواع سرطان ها، دیابت و رانندگی پرخطر در بین آشنایان، دوستان و اقوام خویش هستند. شاید اندکی افزایش دانش و آموزش شیوه اصلاح رفتار زندگی، فشارهای عصبی زندگی ایرانی کم تنشتر از قبل شود.
خود کارشناس پنداری در همه زمینهها
شاید هیچ ایرانی، زمانی که در برابر سوال یک گزارشگر تلویزیونی قرار می گیرد به این پاسخ نمی اندیشد که من نمی دانم، این موضوع تخصصی است و من کارشناس این رشته نیستم. دلیلش را نمی دانم اما برخی از ما فکر می کنیم در همه رشته ها متخصص بوده و اجازه اظهار نظر داریم.
پرمصرفی و کم تولیدکنندگی
برخی از ما، مصرف مان بیش از تولیدمان است، اگر در خانواده ای فقط پدر خانواده تولید کننده باشد و همه اعضای خانواده مصرف کننده صرف باشند، نمی توان به آینده و اقتصاد این خانواده امیدوار بود. یک راه حداقلی برای اعضای چنین خانواده ایی،کاستن هماهنگ از میزان هزینه ها وکمک به مصرف بهینه انرژی و تقویت حساب ذخیره ای خانواده است. بعضی از ما به محض ورود یک مدل جدید از تلفن همراه، خود و اطرافیان مان را وادار می کنیم که آن مدل و وسایل مشابه را برای ما تهیه نمایند.
تاثیر مدیریت پارازیتی و اعتیاد سایبری
کمتر خانواده ایرانی است که نداند، ساعت ها وقت سپری نمودن در فضای سایبری و شبکه های مختلف ماهواره ای به نفع ایشان نیست. اما نکته این است که هر چه ممنوع باشد و از دسترسی به آن ممانعت صورت پذیرد، طبیعی است که انسان ها به شکل های مختلف تلاش خواهند نمود به پدیده غیرقانونی موردنظر، مرتبط شوند. انواع کلاهبرداری های سایبری نیز نشان داده علیرغم ورود تکنولوژی اما همچنان فرهنگ استفاده از فناوری های نوین برای ما ممکن نشده است. ارزش های جدیدی با بیشترین میزان تضاد با خرده فرهنگ ها و ارزش های مذهبی مان به خانواده مان رسیده و موجب فاصله بیش از پیش ما با هویت اصلی مان می گردند.
مشکل جدی جنسی
نمی خواهیم سیاه نمایی کرده و فقط از تلخی ها و زشتی ها بنویسیم اما کافی است به دو دهه اخیر توجه کنید، پرونده هایی نظیر خفاش شب، لویزان، کاشمر، سعید حنایی و... نشان می دهد در موضوع استراتژی جنسی با مشکلاتی مواجه هستیم. قابل باور نیست برخی پسرهای دارای خانواده به خود اجازه دهند به نوامیس مردم تعدی نمایند. چندین جوان به اعدام محکوم شده برای تعدی به نوامیس مردم، به طور حتم مادرزاد متجاوز به دنیا نیامدند. پیری نسبی جمعیت نیز نشان می دهد در موضوع پراهمیت تعداد فرزندان، نیز فرهنگ سازی و از جمله شرایط قابل اعتماد اقتصادی صورت نگرفته است. برخی از زوجین علیرغم گذشت سال ها از زندگی مشترک، نمی دانند چگونه از یکدیگر لذت ببرند؟ بعضی دلایل پروندههای جدید دادگاه های خانواده، بسیار عجیب و غیرمترقبه است. شاید یک راه، استفاده از ظرفیت رسانه ملی و رسانه های مکتوب برای افزایش آگاهی هموطنان مان، جهت درک میزان تاثیرگذاری سریال ها و سایتهای غیررسمی شبه جنسی و غفلت آموزش جنسی متناسب کودکان، نوجوانان میانسالان و دربرخی موارد حتی سالمندان! فرهنگ سازی نمایند.