دنیای پس از مرگ چگونه است؟ | تحقیقات درباره مرگ نشان داده اند که ....

دنیای پس از مرگ چگونه است؟ | شاید بزرگترین یا یکی از بزرگترین سوالات بشر و معماهای هستی این باشد که پس از مرگ چه اتفاقی می افتد و زندگی پس از مرگ چگونه است. در این مقاله کوشش شده است تا بر اساس دیدگاهی علمی به این سوالات پاسخ داده شود.

این نوشتار به زندگی پس از مرگ از دیدگاه علم بر اساس بزرگ ترین پژوهشی که تا کنون بشر انجام داده است می پردازد. زندگی پس از مرگ همواره موضوع مورد علاقه ی همه ی انسان ها است. بسیاری از ما احساس می کنیم که حقایقی در رابطه با تجربیات نزدیک به مرگ وجود دارد و این که شاید هشیاری ما می تواند بعد از مرگ مغزی ادامه داشته باشد. مشکل این است که تا کنون هیچ مطالعه ی علمی عظیمی در رابطه با این موضوع صورت نگرفته است.

زندگی پس از مرگ از دیدگاه علم
پژوهش اَوِر (آگاهی در زمان احیا) که در سال ۲۰۰۸ آغاز شد، نگاهی عمیق داشت بر بیش از ۲۰۰۰ بیمار از ۱۵ بیمارستان در بریتانیا، ایالات متحده و اتریش که ایست قلبی را تجربه کرده بودند و متعاقبا احیا شده بودند. چیزی که پژوهشگران متوجه شدند این بود که حدود ۴۰% از این بیماران نوعی از هشیاری را در زمانی که احیا می شدند تجربه کردند، در حالی که به لحاظ بالینی مرده بودند.

آیا این پژوهش و شواهد می توانند زندگی پس از مرگ از دیدگاه علم را توجیه کنند ؟
این پژوهش که به سرپرستی دکتر سَم پارنیا از دانشگاه ایالتی نیویورک، “استونی بروک” انجام شد، ۴ سال طول کشید. نتایج در دسامبر سال گذشته منتشر شد. این دانشمند شیوه ی انجام این تحقیق را توضیح می دهد:
“بر عکس آنچه تصور می کنیم، مرگ یک لحظه ی خاص نیست بلکه فرآیندی به طور بالقوه برگشت پذیر است که بعد از هر بیماری سخت یا تصادف رخ می دهد و باعث می شود که قلب، ریه ها و مغز از کار بیفتند. اگر برای معکوس کردن این روند تلاشی صورت بگیرد، آن را “ایست قلبی” می نامیم؛ هرچند اگر تلاش ها موفقیت آمیز نباشد، این روند مرگ نامیده می شود. در این پژوهش ما می خواستیم پا را فراتر از تجربه ی نزدیک به مرگ بگذاریم، تجربه ای که به لحاظ عاطفی بسیار پرتنش است اما هنوز به خوبی تعریف نشده است؛ هدف از این کار کشف عینی آن چه پس از مرگ برای ما رخ می دهد، است.”
بسیاری از بیماران به دلیل خستگی، مصاحبه ی ناقص، و مرگ از این پژوهش حذف شدند. هرچند، به نظر می رسد که دو مورد برجسته در این مطالعه وجود دارد.
یکی از بیمارانی که دچار ایست قلبی شده بود، می گوید “من از آن بالا خودم، پرستار و مرد دیگری را که کله ای تاس داشت، نگاه می کردم…نمی توانستم صورت اش را ببینم اما پشت بدن اش را می دیدم. او تقربیا چاق بود… گان (لباس جراحی-م) آبی پوشیده بود و کلاه آبی بر سر داشت، اما به خاطر جایی که کلاه قرار گرفته بود، می توانم بگویم که اصلا مو نداشت.”
توضیحات قید شده در این پژوهش تایید کردند که: ” بازبینیِ اسناد پزشکی … تیم پزشکی حاضر در زمان ایست قلبی و نقشی که را مرد شناسایی شده در پاسخ به ایست قلبی ایفا کرده است تأیید کرد.”
پارنیا یک بیمار دیگر را نیز به یاد داشت. او از قول این بیمار گفت: “در آغاز، فکر می کنم صدای پرستار را شنیدم که گفت”۴۴۴ را بگیرید، ایست قلبی، ” و گزارش داد که صدای بیپ بیپ کردن ماشین را در فواصل سه دقیقه ای می شنود.
پارینا گفت: “در این مورد، هشیاری و آگاهی ظاهرا در طول یک دوره ی سه دقیقه ای یعنی زمانی که ضربان قلب قطع می شد، رخ می داد.”
“بخش متناقض موضوع همین جا است، زیرا به طور معمول ۲۰ تا ۳۰ ثانیه پس از آن که قلب از کار بیفتد، مغز متوقف می شود و تا زمانی که قلب تپیدن را از سر نگیرد، شروع به کار نمی کند. به علاوه، خاطرات دقیق هشیاری دیداری در این مورد سازگار با رخدادهای بازبینی شده بود.”
دانشگاه ساوت همپتون بریتانیا، که هزینه های این پژوهش را تامین کرده بود، برخی از نتایج مهم آن را در وب گاه خود منتشر کرد:
۱. موضوعات مرتبط با تجربه ی مرگ ظاهرا بسیار گسترده تر هستند از آن چه تا کنون فهمیده ایم، یا آن چه به عنوان تجربیات نزدیک به مرگ توصیف شده است.
۲. در برخی از بیمارانی که ایست قلبی داشتند، خاطرات هشیاری دیداری که سازگار با تجربیاتِ به اصطلاح “خارج از بدن” هستند، ممکن است با رخدادهای واقعی مطابقت داشته باشند.
۳. آدم های زیادی می توانند تجربه ی واضحی از مرگ داشته باشند، اما به دلیل اثرات آسیب مغزی یا داروهای آرام بخش روی مدارهای حافظه، نمی توانند آن را به خاطر بیاورند.
۴. عباراتی که بسیار استفاده می شوند اما هنوز به لحاظ علمی مبهم هستند مثل تجربیات نزدیک به مرگ و خروج از بدن، ممکن است برای توصیف تجربه ی واقعی مرگ کافی نباشند. پژوهش های آتی باید روی ایست قلبی که به لحاظ بیولوژیکی مترادف با مرگ است، تمرکز کنند نه روی حالت های پزشکیِ بد تعریف شده که گاهی به عنوان حالت های “نزدیک به مرگ” از آنها یاد می شود.
۵. تجربه ای که شخص از مرگ به یاد می آورد، استحقاق یک تحقیق واقعی و بدون تعصب را دارد.

منبع: مجله بازده