موکت شب‌عید منزلتان را ایرانی انتخاب می‌کنید یا خارجی؟

نسل جدید موکت‌ را بشناسید

نیاز به تنوع دارید؟ سرامیک‌های خانه‌تان باعث می‌شود اتاق نشمین هیچ گاه گرم نشود؟ یا شاید هم نگران کوچولوی دوست داشتنی‌تان هستید که این روزها تازه قدم برداشتن را آموخته و روی پارکت‌ها مدام زمین می‌خورد؟ اگر هر کدام یا همه این مشکلات را دارید، استفاده از موکت می‌تواند تا حد بسیار زیادی به شما کمک کند و از طرفی هزینه هنگفتی هم برایتان نمی‌تراشد.

پس بیایید با هم سری بزنیم به مراکز فروش موکت در خیابان سهروردی و پیش از اینکه به طور حضوری برای خرید مراجعه کنید، اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید موکتی زیبا، با کیفیت و مقرون به صرفه را برای خانه‌تکانی شب‌عید منزلتان خریداری کنید. قبل از اینکه درباره نحوه خرید موکت بدانید، بهتر است این موضوع را مدنظر داشته باشید که: استفاده از موکت به عنوان نسل فراموش‌شده کف‌پوش خانه، دوباره به آپارتمان‌های مسکونی مهاجرت کرده است. موکت تا یک دهه پیش لوازم جدانشدنی آپارتمان محسوب می‌شد، اما از اوایل دهه۸۰، سرامیک به عنوان کف‌پوش مدرن جای موکت سنتی را گرفت. چند سال بعد از ورود سرامیک، پارکت‌ و اخیرا لمینت هم در رقابت با سرامیک وارد بازار شدند، اما اخیرا دوباره موکت البته با سبک و طرح و بافت فوق‌العاده متفاوت، به کف خانه‌ها برگشته است. برخی‌‌ها، موکت را سنتی قلمداد می‌کنند، اما بدانید در ساختمان‌های دولتی و مجالس تشریفاتی کشورهای توسعه‌یافته، همچنان موکت‌های طرح‌دار تیره‌رنگ به عنوان تنها کف‌پوش رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
● انواع موکت و جنس آن
موکت‌های قدیمی نمدی بودند و شما هر متراژی که نیاز داشتید خریداری می‌کردید و با چسب‌های مخصوص موکت کف اتاق‌تان نصب می‌کردید، البته هنوز هم بسیاری از موکت‌ها به همین شکل کاربرد دارند. امروزه جنس موکت‌ها از الیاف پلی آمید و نایلون و پلی پروپیلن است و یکی از انواع جدید موکت، تایلی‌ها هستند. موکت‌های تایلی به صورت قطعات مربع شکلی هستند که می‌توانند با رنگ‌ها و طرح‌های گوناگون ترکیبات زیبای پازل مانندی را به اتاق شما ببخشند. می‌توان گفت نصب سریع و ساده و حمل و نگهداری آسان آنها باعث شده محبوبیت بیشتری نسبت به موکت‌های قدیمی پیدا کنند.
● ویژگی‌های موکت خوب
با پیشرفت تکنولوژی، موکت‌های داخلی مزایا و ویژگی‌هایی در سطح اجناس خارجی دارند. همه موکت‌های موجود در بازار ضد الکتریسیته و غیر‌قابل‌اشتعال‌اند، در برابر سایش، خاک و لکه مقاومت دارند، همگی عایق صدا و حرارت‌ها هستند و در نهایت اینکه انعطاف‌پذیرند و رنگ‌شان ثابت می‌ماند. در مورد رنگ و طرح هم باید بگویم که هم در اجناس خارجی و هم در داخلی بی‌نهایت متنوع‌اند.
بنابراین اگر فروشنده‌ای موکتی خارجی را صرف اینکه غیر‌قابل‌اشتعال است با تفاوت قیمت آنچنانی به شما عرضه کرد، به راحتی تن به خرید ندهید و سعی کنید مزایای کیفی بیشتری از وی برای تفاوت عجیب و غریب قیمت موکت خارجی در مقایسه با موکت ایرانی، بخواهید.
● تشخیص ایرانی از خارجی
در حال حاضر یکی از معروف‌ترین شرکت‌های ایرانی در صنعت موکت پالاز می‌باشد که با کیفیت بسیار عالی در حال ارائه محصولات در بازار است، تمامی ویژگی‌های یک موکت مرغوب را دارد و تنوع رنگی و طرح بسیار بالایی هم دارد. برند دیگر ایرانی هم ظریف مصور است که طرح جلیس آن نیز بسیار معروف می‌باشد، اما انگار خریداران این روزها تنها به خاطر تجمل‌گرایی و متاسفانه چشم و هم چشمی بدون اینکه راجع به محصولات داخلی اطلاعاتی به‌دست آورند و آنها را مقایسه کنند، تنها با شنیدن نام یک برند خارجی همان را انتخاب می‌کنند یا اطمینان کاذب به این باور غلط دارند که هر چیزی فقط خارجی‌اش خوب است؛ بنابراین با هیچ تاملی به سراغ خارجی‌ها می‌روند. ناگفته نماند که برند‌های خارجی موکت‌های موجود در بازار ایران واقعا کیفیت بالایی دارند و برندهای اونو، ریولی، سیزال، کاسا و ... از کشور‌های هلند و بلژیک و ایتالیا به بازار عرضه می‌شوند. محصول بلژیکی نسبت به بقیه گران‌تر است و تنها دلیل فروشندگان برای گرانی این محصول الیاف متفاوتی است که در این موکت‌ها به‌کار رفته، اما در واقع به طور دقیق هم نمی‌دانند این الیاف متفاوت چه چیزی است. محصولات چینی هم که همیشه در بازار ایران موجودند و با کمی الگوبرداری از اروپایی‌ها و کمی تفاوت قیمت با محصول ایرانی به فروش می‌روند. شرکت‌های ترکیه‌ای فعال در صنعت موکت هم بازار ایران را برای رقابت با اروپایی‌ها در عرضه موکت مناسب شناخته‌اند و برند‌هایی همچون «مکیک‌هالی» را از آنها در بازار می‌بینیم.
پس زمانی که تفاوتی در میزان تنوع ظاهری محصول و ویژگی‌های کیفی موکت‌ها وجود ندارد، چرا موکت ایرانی نخریم؟