توصیه هایی برای ایمن سازی خانه

نگاهی به حوادث گازگرفتگی در فصول سرد سال گویای این واقعیت تلخ است که اکثر این حوادث در نتیجه بی توجهی و سهل انگاری شهروندان نسبت به ایمن سازی منازل خود و بی دقتی در هنگام نصب وسایل گرمایشی گازســـوز رخ داده است

نگاهی به حوادث گازگرفتگی در فصول سرد سال گویای این واقعیت تلخ است که اکثر این حوادث در نتیجه بی‌توجهی و سهل‌انگاری شهروندان نسبت به ایمن‌سازی منازل خود و بی‌دقتی در هنگام نصب وسایل گرمایشی گازســـوز رخ داده است.

اگر همین بی‌احتیاطی‌های ریز و درشت نبود و شهروندان نسبت به رعایت نکات ایمنی هوشیارتر عمل می‌کردند بسیاری از آنها که جان خود را بر اثر همین بی‌دقتی‌ها و سهل‌انگـاری‌ها از دست دادند، شاید حالا زنده بودند.

برای اطلاع بیشتر شهروندان در این زمینه، نکات مهمی وجود دارد که ضروری است هنگام نصب وسایل گرمایشی برای ایمن‌سازی منازل رعایت شود.

از بخاری‌های مستعمل و فرسوده بدون دودکش یا دارای دودکش نامناسب و غیراستاندارد استفاده نکنید.

توجه داشته باشید،‌ استفاده از بخاری‌های بدون دودکش به هیچ‌ وجه از تولید گاز منواکسیدکربن جلوگیری نمی‌کند.

هرگز در فضای بسته و محدود که تهویه کافی و مناسب ندارد (مانند اتاق، گاراژ و...) آتش روشن نکنید.

هرگز در فضای بسته گاراژ موتور خودرو را روشن نگذارید.

قبل از راه‌اندازی وسایل گرمایشی، از سلامت مسیر دودکش ساختمان و بدون ترَک و نشتی‌بودن آن اطمینان پیدا کنید و از اتصال مناسب و صحیح لوله بخاری و آبگرمکن به دودکش دیواری مطمئن شوید.

تمام دودکش‌ها باید وسیله انتهایی ضدباد (کلاهک) مناسب داشته باشد.

در محیط‌های شغلی و منازل که در آنها از کوره و مشعل استفاده می‌شود از سلامت دستگاه و سیستم تخلیه دود اطمینان پیدا کنید.

هر وسیله گازسوز باید دارای یک دودکش مستقل و منتهی به فضای بیرون باشد و بنابراین نصب آبگرمکن‌های دیواری در فضاهای بسته یا مکان‌های فاقد جریان هــوا مجاز نیست.

شیب لوله‌های افقی در داخل واحدها باید مثبت و رو به بالا و ارتفاع عمودی لوله در بیرون حداقل سه برابر طول افقی آن باشد.

توجه به داغ بودن دودکش پس از روشن کردن وسیله گرمایشی به اطمینان شما از تخلیه گاز کمک خواهد کرد بنابراین اگر لوله دودکش بخاری شما سرد است دلیل آن خارج‌نشدن دود حاصل از احتراق و گازهای سمی از دودکش است، در این صورت باید ضمن رفع نقص، به طور موقت با بازکردن قسمتی از در یا پنجره در محیط تهویه ایجاد کنید.

قدرت مکش دودکش‌ها هر چند وقت یک بار از سوی یک سرویس کار و متخصص فن بررسی شود؛ برای جلوگیری از برگشت دود و گازهای مضر به داخل دودکش و در نهایت به داخل محیط خانه که معمولا بر اثر گرفتگی و یا وزش باد به وجود می‌آید، توصیه می‌شود که باید دودکش‌ها دارای هواکش مخصوص باشند و کلاهک آنها حداقل ۶۰ سانتی‌متر از بلندترین نقطه ساختمان بالاتر باشد.

ضمن ایجاد تهویه مناسب جهت آشپزخانه و حمام منزل، از نصب آبگرمکن در حمام و نیز روشن کردن شعله‌های اجاق گاز در آشپزخانه جهت گرم نگه‌داشتن محیط داخل خانه خودداری کنید.

اگر فضای منزل خود را با شوفاژ و سیستم حرارت مرکزی گرم می‌کنید درز بندی و بستن منافذ درها و پنجره‌ها به منظور جلوگیری از اتلاف حرارتی بلاملانع است، امــــا در صورتی که از بخاری‌های گازسوز به منظور گرمایش محیط استفاده می‌کنید حتما مختصری تهویه از طریق در یا پنجره در فضا ایجاد و از درزبندی و بستن کامل منافذ خودداری کنید.