چیدمان درست رستوران

یکی از دلایل خوردن صبحانه, ناهار یا شام در رستوران و خارج از فضای خانه این است که در فضایی آرام و زیبا به صرف غذایی لذیذ بپردازید و از هم صحبتی با دوست یا عزیزی که با او همراه هستید, لذت ببرید

یکی از سرگرمی‌های مفرح و مهم افراد این است که به همراه دوست یا عزیزی به رستوران بروند یا با او در رستورانی قرار ملاقات بگذارند، در فضای آن بنشینند و به گفت‌وگو و صرف غذایی لذیذ بپردازند. در تعریف یک رستوران، همیشه پارادوکسی وجود دارد و آن، خصوصی بودن فضای آن در عین عمومی بودن است. البته، این ویژگی تنها منحصر به رستوران‌ها نیست و بسیاری فضاهای دیگر هستند که چنین ویژگی دارند. رستوران‌ها فضایی هستند که افراد در حالی به خوردن غذا در آن می‌پردازند که آداب و آیین‌های مرسوم در فرهنگ و سنت‌های آن جامعه در فضا حفظ می‌شود.

کاربرد این فضاهای عمومی- خصوصی به مرور زمان بسط داده شد به‌طوری که امروز، از رستوران‌ها به‌عنوان فضایی کاملا خصوصی برای میزبانی از میهمانی‌های دوستانه و خانوادگی، قرار ملاقات، آشپزخانه‌ای مسحورکننده یا فضایی راحت و آرام که می‌تواند پناهگاهی برای شما در روزهای پرتنش و پرمشغله روزانه باشد، استفاده می‌شود.

یکی از دلایل خوردن صبحانه، ناهار یا شام در رستوران و خارج از فضای خانه این است که در فضایی آرام و زیبا به صرف غذایی لذیذ بپردازید و از هم صحبتی با دوست یا عزیزی که با او همراه هستید، لذت ببرید و از هر لحاظ، احساس آرامش و راحتی کنید. لازمه این احساس خوب، این است که تمام حواس پنجگانه شما در فضای رستورانی که در آن هستید، ارضا شود. برای این منظور، رستوران باید دارای دکوراسیونی باشد که تمام عناصر آن از رنگ و بافت‌ها گرفته تا نورپردازی، در بهترین حالت ممکن باشد، بوی خوش، مشام شما را نوازش دهد و صدای موسیقی ملایم و مناسب در فضا طنین‌انداز باشد.

چیدمان میز و صندلی یکی دیگر از موارد بسیار مهم در دکوراسیون رستوران است. در صورتی که تمایل دارید چیدمان میز و صندلی رستوران خود را در فضای باز انجام دهید، مواردی چون شرایط آب و هوایی بسیار حائز اهمیت هستند. داشتن فضایی باز و مساعد برای چیدمان میز و صندلی‌ها یکی از امتیازات هر رستوران محسوب می‌شود که طراح و معمار، علاوه بر توجه به طراحی داخلی فضای رستوران باید به آن نیز توجه کند، زیرا تجربه صرف شامی لذیذ در فضایی زیبا و در هوای آزاد، لذتی وصف‌ناپذیر دارد. در طراحی دکوراسیون داخلی رستوران، طراحان داخلی نقشی بسیار مهم ایفا می‌کنند، زیرا رعایت اصول چیدمان میز و صندلی‌ها، استفاده از مقیاس‌ها و انتخاب مواد و مبلمان بسیار اهمیت دارد و اگر تحت نظر کارشناس به‌خوبی و اصولی پیش برود، حاصل کار می‌تواند رستورانی با دکوراسیون موفق باشد.

● موج

▪ عکس ها جنبه تزیینی دارد

این خانه مزرعه‌ای سه طبقه کاتالانی، پاسیویی داخلی و رواق‌های طاقی دارد که در شهر امپوردا پایتخت گیرونا واقع شده و سال تاسیس آن سال ۱۷۸۰ است. کار مرمت و نوسازی این بنا را معماری به نام فرانسس راگلتا با هدف حفظ ارزش‌های زیبایی‌شناسی آن بر عهده گرفت. در نوسازی این بنا بخشی عمده از ساختار اصلی دست‌نخورده باقی مانده و تنها تغییرات ساختاری کوچک برای تطبیق بنا با کاربرد جدید آن اعمال شده است.

سهم زیادی از این نوسازی مربوط به مواد جدید به‌کار رفته در بناست. برای پوشش بخشی وسیع از سطوح دیوار این بنا از سنگ و بتن استفاده شده است. همچنین، کفپوش یکی از طبقات این بنا کنده شده، دوباره برای پوشش کف اتاق‌های وی.آی.پی و راه‌پله‌ای که افراد را به سمت این اتاق هدایت می‌کند، استفاده شده است. برای قاب در و پنجره‌های این بنا از اکسیدآهن استفاده شده است.

▪ عکس ها جنبه تزیینی دارد

فضای خارجی این بنا در زمان‌های گذشته برای نگهداری از حیوانات اهلی استفاده می‌شد و قسمتی کوچک و خصوصی برای صرف غذا ایجاد شده بود، اما امروزه، فضای خارجی و باز این بنا با چیدن میز و صندلی‌هایی به شکل گروهی، به رستورانی منحصربه‌فرد با فضایی باز تبدیل شده و دکوراسیونی ایده‌آل که برای چیدمان این فضا در نظر گرفته شده، محیطی منحصربه‌فرد را با سبکی شخصی خلق کرده است. صندلی‌های حصیری، رومیزی‌ها و کوسن‌های رنگارنگ و شاد و میزهایی با اشکال متنوع با یکدیگر هماهنگی با هارمونی بالا دارند که محیطی گرم و صمیمی‌ را شکل داده است. ادغام سبک‌هایی متعلق به دوره‌های مختلف و منشا نامتجانس در دکوراسیون این رستوران با ویژگی‌های موجود در بنا ترکیب شده‌ است. نورپردازی ملایم و زیبای قسمت‌های مختلف رستوران، بر آرامش و زیبایی دکوراسیون این فضا بسیار تاثیر‌گذار بوده است. در دکوراسیون و نوسازی این بنا به تراس آن توجه بسیار شده و از آن به‌عنوان فضایی دنج و آرام با حال و هوای مدیترانه‌ای استفاده شده است.

کنار هم قرار گرفتن عناصر دکوراتیو متنوع و مختلف توانسته است محیطی گرم و صمیمی را خلق کند.