دکوراسیون و تزئینات میز

برای داشتن دکوراسیونی زیبا و تحسین برانگیز در میز غذاخوری، می توانید از عناصر ارگانیک مانند گل‌ها و میوه‌های فصلی، یا عناصر غیر ارگانیکی مانند ظروف چینی و کریستال‌های خاص و با ارزش به‌عنوان عناصر دکوراتیو استفاده کنید.

دکوراسیون میز از جمله مراحل هنر پذیرایی است که خلاقیت در آن نقش زیادی دارد؛ همچنین علاوه بر کاربردی بودن، جنبه زیباسازی و سرگرم کننده نیز دارد. برای داشتن دکوراسیونی زیبا و تحسین برانگیز در میز غذاخوری، می توانید از عناصر ارگانیک مانند گل‌ها و میوه‌های فصلی، یا عناصر غیر ارگانیکی مانند ظروف چینی و کریستال‌های خاص و با ارزش به‌عنوان عناصر دکوراتیو استفاده کنید.
دکوراسیون میز در بیشتر مواقع، به یک عنصر مرکزی در وسط میز محدود می‌شود؛ البته شما مجبور نیستید که خود را ملزم به این روش کنید؛ زیرا تزئین میزهای شلوغ عموما ساده تر است. اما استفاده از تنها یک عنصر تزئینی، در عین حال که جای کمی را اشغال می‌کند، احساس و سلیقه شخصی شما را به آسانی نشان می دهد.
گل‌ها عناصری زیبا برای دکوراسیون میز هستند که احساسی متناسب با فصل‌های مختلف را به میز القا می‌کنند.


● راهنمای دکوراسیون و تزئینات میز
از هر عنصری که به نظرتان جذاب و زیباست، برای تزئین میز غذاخوری خود استفاده کنید. به‌طور سنتی عنصر دکوراتیوی که در مرکز میز غذاخوری قرار داده می‌شود، باید رسمی و مرتبط با فصلی باشد که در آن هستید. از مواد خوراکی که روی میز سرو می‌شوند نیز می‌توانید به شکلی دکوراتیو بهره برید؛ به‌خصوص میوه‌ها و دسرهایی که پس از غذای اصلی سرو می‌شوند، عناصر دکوراتیو بسیار زیبا برای تزئین میز هستند.
مهم‌ترین مشکلی که افراد با آن مواجهند، محدودیت فضا روی سطح میز است. افراد کمی شانس داشتن میز غذاخوری بزرگ را در خانه خود دارند، از سوی دیگر غذاهای اصلی فضای زیادی از میز را اشغال می‌کنند؛ از این‌رو باید از فضای کمی که باقی می‌ماند به بهترین شکل استفاده کنید.
نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، سطح دید افرادی است که دور میز می‌نشینند. تنوع در ارتفاع عناصر موجود روی میز می‌تواند به دکوراسیون میزتان عمق دهد، اما توجه کنید که بلندترین عنصر روی میز باید از سطح دید افراد پایین‌تر باشد. استفاده از عناصر تزئینی بلند، می‌تواند گفت‌وگو و صمیمیت میان افراد را مختل کند و سبب ‌شود تا آنها نتوانند به‌راحتی فرد مقابل را ببیند.
گل‌ها لزوما نباید گلدان و ظرفی خاص داشته باشند، بلکه برای مثال، بشقاب یا ظرفی تخت که اسفنج دسته گل در آن قرار بگیرد ایده‌آل است. حتی یک پارچ زیبا یا شیشه مربای جالب نیز می‌تواند گلدان مناسبی برای دسته گل روی میز شما باشد.
درختچه‌های زینتی زیبا نقش موثری در زیبایی چیدمان میز و تغییر حال و هوای اتاق غذاخوری دارند. اگر ارتفاع آنها بلندتر از حد مجاز است، می‌توانید آنها را کنار میز غذاخوری خود روی زمین یا میز کوچکی که کنار میز غذاخوری است، قرار دهید.
ترکیبی از انواع میوه‌های خشک در یک ظرف بلور زیبا، عنصر دکوراتیو مناسبی است که علاوه بر جنبه زیبایی آن، افراد می‌توانند پس از صرف غذا از طعم خوب میوه ها لذت ببرند.
زمانی که نام میهمانان خود را روی تکه کاغذی می‌نویسید با کمک یک روبان پاپیون خورده آن تکه کاغذ را زیبا و دکوراتیو کنید.
هر وسیله‌ای می‌تواند یک عنصر دکوری برای چیدمان میز غذاخوری شما باشد، ما برای نمونه یک آناناس درسته را پیشنهاد می‌کنیم. آن را داخل یک سلفون قرار دهید، سلفون را جمع کرده و در انتها با کمک ریسمانی کنفی به قسمت سبز آناناس ببندید. این آناناس تزئین شده را در مرکز میز غذاخوری خود قرار دهید.
گاهی خود مواد غذایی سهم زیادی در زیبا شدن چیدمان میز دارند، برای مثال در این تصویر ترکیبی از انواع قارچ‌ها که در بشقابی ساخته شده از قلع و سرب قرار گرفته‌اند، حال و هوای خانه‌های روستایی را تداعی می‌کنند.
سبزی‌ها و ادویه‌ها نیز عناصر دکوراسیونی خوبی هستند. برای مثال یک دسته فلفل تند که به هم بسته شده‌اند درون یک بشقاب سنگی، ترکیبی زیبا خلق کرده است.


● ایده‌های دکوراتیو
دکوراسیون میز غذاخوری می‌تواند در یک دسته گل زیبا یا یک عنصر مرکزی رسمی و تندیسی خلاصه شود، اما خلاقیت اصلی زمانی اتفاق می‌افتد که از خودتان ایده‌ای نو ابداع و آن را عملی کنید. برای مثال می‌توانید چند شاخه گل‌ یا برخی از سبزی‌ها را با یک ریسمان از جنس کنف یا حتی خود گیاه ببندید و در یک بشقاب به صورت ایستاده قرار دهید، یا در یک گلدان ابتکاری بگذارید.
میوه‌های میز می‌توانند چیدمان‌های دکوراتیو ارگانیک و بسیار جذابی را برای میز به‌وجود آورند. میوه‌هایی مانند انگور، گلابی، سیب و کدو تنبل‌های خوش‌رنگ از جمله میوه‌های بسیار زیبا و دکوراتیو هستند. اینکه چگونه این میوه‌ها و سبزی‌ها را بیارایید و روی میز به نمایش بگذارید، بستگی به ذوق و سلیقه شما دارد و اینکه چقدر مبتکر و خلاق هستید.


● به چند مثال تصویری توجه کنید؛
می‌توانید از یک ظرف مربای قدیمی بهترین استفاده را ببرید و آن را به میزبانی خوب برای دسته گلی زیبا تبدیل کنید. در این تصویر مشاهده می‌کنید که بستن یک ریسمان کنفی به دور لبه ظرف مربا، بر زیباتر شدن آن تاثیر گذاشته است. تا جایی که می‌توانید کار را ساده و بدون اقدامات اضافی انجام دهید.
یک دسته مارچوبه سبز و زیبا را مشاهده می‌کنید که به زیبایی بسته شده‌اند. می‌توانید حتی مارچوبه‌هایی را که برای پیش غذا سرو می‌کنید، به همین شکل زیبا روی میز برای هر فرد قرار دهید.
مجموعه‌ای از آبنبات‌های کریستالی و خوش‌رنگ را به این صورت تزئین کنید و آن را در مقابل هر میهمان داخل بشقاب قرار دهید. همچنین می‌توانید یک قطعه سلفون را به شکل قیف درآورید و سپس درز آن را با چسب ببندید و داخلش را با این آبنبات‌ها پر کرده و سر قیف را با روبانی به شکل پاپیون گره بزنید.
اگر دکوراسیون شما معطر باشد، همه چیز برای داشتن یک ضیافت شام ایده‌آل فراهم است. گلدان‌های گل نرگس معطر، گزینه مناسبی برای دکوراسیون میز غذاخوری هستند که می‌توانند تا حد زیادی موجب آرامش میهمانان شوند. قرار دادن آنها در گلدان، همچنین اضافه کردن شاخه‌های خشک که به‌وسیله ریسمانی پنبه‌ای به گل‌های نرگس گره خورده است بر جذابیت و هنری بودن جلوه این نرگس‌ها افزوده است.