تفریحات مردم تهران

تفرج با طعم دود و کافه در شهر فرنگ ایران

اسم تفریح که می‌آید، قلیان به دست می‌گیرند و اولین بوستان خوش‌آب‌وهوا را انتخاب می‌کنند. اوقات‌فراغت برایشان یعنی صدای موسیقی بلند و اتوبان‌های شلوغ تهران و کافی‌شاپ‌هایی که قهوه را با طعم فرانسه سرو می‌کنند. اینجا شهر فرنگ است و این‌هم تفریحات مردمش.

به‌گزارش مهر، نام تفریح و گردش در تهران که می‌شود ذهن همه به‌سمت پارک‌ها و رستوران‌های سطح شهر می‌رود و بس! از هر جوانی که بپرسی تفریحت چیست، به‌سرعت این دو را نام می‌برد.مغازه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ و پرزرق‌وبرق که دیگر یکی از نمادهای اصلی تهران است و به‌عنوان مظهری از تمدن، هرساله در گوشه و کنار شهر، قارچ‌گونه رشد می‌کنند.اینجا تهران است، پایتخت هفتادودو فرهنگی که برخی‌ها به آن شهر فرنگ می‌گویند. آذری، کرد، لر، بلوچ، فارس، مازنی، گیلکی و... همه در کنار هم زندگی می‌کنند و آداب و رسوم خاص خود را دارند.

هر فردی به علتی در این شهر ساکن شده و روزگار سپری می‌کند، اما آن چیزی که در این میان ذهن هر مسافری را که از تهران می‌گذرد، درگیر کرده، این است که مردمان این شهر در کجای این خطه تفریح می‌کنند و در کدام جغرافیای زیبا آن می‌توانند نفس بکشند؟ تهرانی‌ها اگر غمگین شدند، سرپناه دلتنگی‌هایشان کجاست؟ کدام منطقه شهر را می‌توانند در هنگام شادی‌هایشان انتخاب کنند و هیجاناتشان را در چه مکانی تخلیه می‌کنند؟از تهرانی‌ها وقتی بپرسی تفریحشان چیست، چه متأهل باشند و چه مجرد، چه جوان باشند و چه پیر، چه دختر باشند یا پسر، همگی به بوستان‌ها، رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها اشاره می‌کنند و تعداد معدودی هستند که از موزه، کاخ، تئاتر و سینما نام ببرند.این در حالی است که بیش از ده‌میلیون نفر به‌شکل شناور در تهران زندگی می‌کنند که بیش از پنجاه‌درصد آن‌ها را جوانان تشکیل می‌دهند که بیشترین نیاز به تفریح و گردش را در اوقات‌فراغت دارند.

● پارک و قلیان را عشق است

یکی از ویژگی‌های شهر تهران، داشتن بوستان‌های متعدد و کوچک است که در هر محله‌ای وجود دارد. بوستان‌هایی که باید نیاز مردم را در استفاده از فضای سبز و لذت‌بردن از طبیعت و چند ساعتی نفس‌کشیدن در هوای پاک برطرف سازد و مأمنی برای بازی کودکان و تخلیه انرژی‌های ناتمامشان باشد. اما در سال‌های اخیر، اغلب بوستان‌ها تبدیل به پاتوق برخی از جوانان برای کشیدن قلیان و حتی مواد مخدر، آن‌هم در انظار کودکان و خانواده‌ها شده است.یک قلیان ساده با کمی ذغال و تنباکو می‌تواند بساط تفریح یکی‌دو ساعت جوانانی باشد که ساده‌ترین تفریحشان، دودکردن لحظه‌های عمرشان است که به‌قول خودشان می‌خواهند در بی‌خیالی سر کنند.غیرممکن است که بوستانی در تهران باشد و عده‌ای جوان را نبینید که بساط قلیانشان پهن باشد و هوا را به دود غلیظ آن آلوده نکنند.

● کافه‌های پرطرفدار؛ اما گران

بعد از بوستان‌ها، کافی‌شاپ‌های تهران یکی دیگر از اماکن تفریحی است که این روزها پاتوق جوانان تهرانی شده است و بسیاری از آن‌ها، به‌خصوص قشر دانشگاهی، با ادعای روشنفکری ساعاتی را در آن سر می‌کنند.خوردن یک فنجان قهوه یا کاپوچینو، بستنی‌های فرانسوی و ایتالیایی، یک لیوان آب‌پرتغال با چاشنی حرف‌های رمانتیک یا سیاسی و پک‌زدن به سیگار و پیپ، تفریح عده زیادی از شهروندان تهرانی است که کافی‌شاپ‌ها را برای تفریحشان انتخاب می‌کنند.

● رستوران‌ها

در کنار کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها و مراکز خرید، دومین تفریح مردم تهران است. هر تهرانی حداقل یک یا چند رستوران خوب را در ذهن دارد و هرازگاهی با خانواده یا دوستان برای خوردن غذا و کنارهم‌بودن به آنجا می‌روند.این تفریح نیز اگرچه از دیرزمانی در کشور مرسوم شده است و همواره خانواده‌هایی بوده‌اند که یک شب را دور هم در فضایی متفاوت غذا بخورند، اما در سال‌های اخیر نیز این موضوع جزو تفریحات اول مردم به‌خصوص در تهران شده است و رستوران‌ها تا پاسی از شب به مشتریان خود سرویس می‌دهند.

● مراکز خرید

پاساژهای بزرگ، فروشگاه‌های چند طبقه، بازار مرکزی و محلی و... از مراکز خریدی هستند که در همه‌جای تهران دیده می‌شوند؛ مراکزی که شامل مغازه‌های رنگارنگ با اجناس شیک خارجی هستند و با تنوع جنسی‌شان مصرف‌گرایی را ترویج می‌دهند.بسیاری از شهروندان تهرانی در ساعت‌های بیکاری و اوقات‌فراغتشان به این مراکز می‌روند و با گشت‌زدن در طبقات آن، ساعاتی را سپری می‌کنند.

● جاده چالوس و کباب

دیرزمانی است که دیگر تهرانی‌ها می‌دانند که آخر هفته، جاده کرج-چالوس جایی برای سوزن‌انداختن هم ندارد و خط طولانی از خودروها پشت سر هم عازم جنگل‌های سرسبز و دریای نه‌چندان آبی شمال می‌شوند. البته این تفریح برای کسانی است که کمی دستشان به دهنشان می‌رسد و می‌توانند حداقل هزینه‌های کرایه یک ویلا و یکی‌دو روز خورد و خوراک را بدهند.بسیاری از جوانان و خانواده‌هایی که یک خودرو زیرپایشان هست، ترجیح می‌دهند که روزهای تعطیلشان را در مازندران یا گیلان سپری و تفریحاتی مثل قلیان‌کشیدن را در آنجا تجربه کنند.

● سینما و تئاتر

حدود ۱۷۰سینما و سالن تئاتر در تهران وجود دارد؛ اما باوجود جمعیت زیاد تهران و فیلم‌های متنوعی که روی پرده نقره‌ای می‌رود، تعداد مخاطبان این تفریح فرهنگی کم است و همواره سینماداران و تهیه‌کنندگان فیلم‌ها از صندلی‌های خالی شکایت دارند.براساس آسیب‌شناسی کارشناسان، علت استقبال‌نکردن مردم از این پدیده فرهنگی، سطح نازل فیلم‌های ساخته شده است که توان جذب مخاطب را ندارند.درواقع رفتن به سینما جزو الویت‌های آخر اغلب شهروندان تهرانی در سال‌های اخیر بوده است. تئاتر نیز تنها عده‌ای مخاطب خاص دارد که هیچ‌گاه از آن حد تجاوز نمی‌کند که اهالی فرهنگ علت آن‌را تعداد کم سالن‌های نمایش که کمتر از ۲۰مورد است، عنوان می‌کنند.