روز کارگر چه روزی است | 11 اردیبهشت روز جهانی کارگر

روز کارگر چه روزی است | اول ماه می مصادف با 11 اردیبهشت روز جهانی کارگر این قشر زحمت کش می باشد. در این مقاله به بررسی تاریخچه روز کارگر پرداخته شده است که با هم می خوانیم.

کارگران یکی از زحمتکش ترین اقشار جامعه هستند و اختصاص یک روز به عنوان روز جهانی کارگر برای بزرگداشت آنان کافی نیست. هم اکنون در بسیاری از جوامع کارگران از رفاه کافی برخوردار نیستند این در حالی است که پیشرفت بشری مدیون تلاش شبانه روزی کارگران است. به پاس بزرگداشت کار و کارگر در این مطلب قصد دارم تا از روز جهانی کارگر و تاریخچه آن مختصری بنویسم. چرا اول ماه می روز جهانی کارگر نام گذاری شد.

تاریخچه روز جهانی کارگر
سال ها پیش شرایط سخت کاری و حقوق غیر عادلانه زندگی کارگران را بسیار سخت کرده بود. عدم دریافت حقوق کافی و نبود امنیت شغلی موجب شد تا کارگران اقدامات اعتراضی خود را شروع کنند.

سال 1886 میلادی – شیکاگو امریکا
در حدود 130 سال پیش عده ای از کارگران امریکایی دست به تظاهرات زدند. درگیری های ایجاد شده مرگ چند کارگر را رقم زد و اعتراضات بیشتر شد.در پی کشته شدن کارگران در اعتراض به دستمزد و شرایط کاری، دامنه اعتراضات به اکثر نقاط امریکا کشیده شد.اعتراضات بالا گرفت و رسانه ای شد.
سرانجام نمایندگان کارگران توانستند با مسئولان مذاکره کرده و به نتایج مطلوبی برسند. در نتیجه شرایط کاری منصفانه تری برای کارگران به وجود آمد و دستمزدها کمی بهبود یافت.

اول ماه می و روز جهانی کارگر
اعتراضات کارگران امریکایی توانست بر بهبود زندگی کارگران تاثیرگذار شود. به این ترتیب اغلب کشورهای دنیا از جمله ایران روز شروع درگیری ها را در اول ماه می به عنوان روز کار و کارگر گرامی می دارند.

روز کارگر در امریکا
در کشور کانادا و امریکا روز کارگر مصادف با اولین دوشنبه ماه سپتامبر است و این روز را جشن می گیرند. این روز مصادف با اولین جشن بزرگ برای کارگران در امریکا بود.

تکرار کشتار کارگران
4 سال پس از اولین درگیری ها در امریکا، جریان مشابهی رخ داد که این بار کشته شدگان از کارگرانی مهاجر و با اصالت آلمانی بودند. از سال 1993 روز جهانی کارگر با برپایی مراسمی در تمام دنیا جشن گرفته می شود. در ایران نیز در چنین روزی از کارگران نمونه قدردانی می شود.

حضرت علی(ع) عرقِ جبین می ریخت
و در کِشتزار کار می کرد تا کارگران برخود ببالند که رهبر آزاده شان نیز بر کارگری افتخار می کرد
روز جهانی کارگر گرامی باد

حضرت علی(ع) :
کار همراه با پاکدامنی به مراتب از توانگری همراه با هرزگی ارزشمندتر است
روز جهانی کار و کارگر گرامی باد

امام صادق(ع) :
کسی که ایمان به خدا و روز قیامت دارد
کارگری را بکار نمی گیرد مگر اینکه بیش از شروع کار مزدش را تعیین کرده باشد
روز جهانی کار و کارگر گرامی باد