تمام انسانها در هر موقعیتی دوست دارند محبوب و مورد احترام دیگران قرار گیرند.محبوب دیگران قرار گرفتن بهترین انگیزه برای شاد و امیدوار زیستن است.همه آدم ها حق دارند دیگران را دوست داشته باشند و چنان نیک با دیگران برخورد کنند که دیگران نیز از روی رغبت و علاقه ایشان را دوست بدارند.هیچ لذتی بالاتر از این نیست که دیگران به آدم عشق بورزند و نگران و منتظر وی باشند.ولی بدست آوردن چنین مقامی نکاتی چند به شرح زیر را می طلبد:

۱) چنان باشید که دیگران با دیدن شما احساس شعف و آرامش کنند، هرگز از بخشیدن دیگران نادم و کیفر دیدن آنان خرسند نباشید.

۲) از خطاها و لغزشهای دیگران بدون منت در گذرید.

۳) هرگز معایب دیگران را به رخشان نکشید، محرم و صندوقچه اسرار دیگران باشید.

۴) صبور و بردبار و باگذشت باشید.

۵) هر نوع خوبی و نیکی به دیگران را از افراد خانواده خود و اقوام و همسایگان نزدیک شروع کنید.

۶) هرگز از دیگران غیبت و بدگویی نکنید و هرگز اجازه ندهید در حضور شما از دیگران غیبت و بدگویی کنند.

۷) همیشه در این اندیشه باشید که به دیگران خوبی کنید.

۸) دوستدار دیگران باشید و دوستی خود را در عمل به اثبات برسانید.

۹) در مصایب و گرفتاریهای دیگران شریک باشید، وقتی دیگران مریض می شوند به عیادتشان بروید.

۱۰) در برخورد با دیگران جدی، گرم، نیک رو و خوش اخلاق باشید، در سلام گفتن و احوال پرسی، پیش قدم باشید.

۱۱) در قول خود به دیگران خوش وعده و صادق و وفادار باشید، در رفتار و گفتار رک و صادق باشید.

۱۲) از تحقیر شخصیت و آبروریزی دیگران جلوگیری کنید.

۱۳) تلاش کنید با افراد بیشتری ارتباط دوستانه و سالم داشته باشید.

۱۴) مرتب و منظم و خوش پوش باشید و دندانهای سفید و دهان خوش بو داشته باشید.

۱۵) در مناسبت های ملی و مذهبی شادی بخش، به دیگران هدیه و کارت تبریک بدهید.

۱۶) در حد توان، حتی به کسانی کمک کنید که از شما انتظار ندارند و به آنانی توجه کنید که به شما توجه نمی کنند.

۱۷) به ارزش ها و آداب مورد احترام مردم احترام بگذارید، شادکامی ها و موفقیت های خود را با دیگران تقسیم کنید.

۱۸) در موقعیت های متفاوت سازگار و انعطاف پذیر باشید، در همه حال با دیگران عادلانه و منصفانه و احترام آمیز رفتار کنید.

۱۹) در برخورد با دیگران از واژه های محبت آمیز و محترمانه استفاده کنید.

۲۰) ایرادهای دیگران را دوستانه و دلسوزانه و محرمانه، فقط به خودشان بگویید.

۲۱) خوبی هایتان در مورد دیگران بدون منت و بی چشم داشت باشد.

۲۲) در حفظ دوستان خود و افزودن به تعداد آنان کوشا باشید.

۲۳) یک دنیا دوست در قلب انسان همان قدر جا دارد تا یک دشمن، بنابراین تلاش کنید حتی یک نفر هم از شما ناراحت و دل آزرده نباشد.

۲۴) در برخورد با دیگران، پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک را رعایت کنید.

۲۵) هرگز افراد را با اسامی و القاب غیرواقعی آنان مورد خطاب قرار ندهید، بطور مثال کسی که دکتر یا مهندس و ...نیست او را با این عناوین صدا نکنید چون در این صورت وی تصور خواهد کرد که شما او را مسخره می کنید.

۲۶) حقیقت گو باشید حق گفتن حد معین و مشخصی دارد که با در نظر گرفتن آن هم خودتان احساس راحتی و آزادی خواهید کرد و هم به دیگران به سوی شما جذب خواهند شد و تلاش کنید حقیقت را از موضع عشق و ایمان و اخلاق رشد یافته بگویید نه از موضع قدرت و ترس و تظاهر...

۲۷) خود واقعی باشید خودتان را به همان شکل که هستید قبول کنید و در موقعیت های متفاوت شخصیت یکسان داشته باشید، ما این چیزی که اکنون هستیم، به جهت انتخابهایی بوده که در زندگی مان انجام داده ایم.قبول این مسأله به ما قدرت و عزت نفس می دهد تا بتوانیم باز انتخابها و اقدامات مثبتی را صورت دهیم.

۲۸) در زمان حال زندگی کنید اگر در حال زندگی کنید، می توانید فرد یا چیزی را در حال به طرف خود جذب کنید نه در گذشته و آینده.

۲۹) سعی کنید همیشه با انرژی باشید اگر با انرژی و با نشاط باشید انجام هر کاری برایتان مقدور است.اما اول باید با گسترده کردن دامنه ارتباطات خود، بالا بردن استانداردها و حل مشکلات گذشته موانع را از پیش پای بردارید.تا خود آماده جذب دیگران نباشید آنان خودبخود جذب شما نمی شوند و به سراغتان نمی آیند.

۳۰) بر پیروزی فایق آیید بیشتر ما بدین باوریم که اگر ما پیروز شویم، دنیا به ما باخته است و برعکس.این نمی تواند نظر درستی باشد، سعی کنید مسایل و پیروزی ها را از زاویه های گوناگونی نگاه کنید که تمام افراد می توانند در یک مورد موفق شوند.

۳۱) سعی کنید به دیگران ببخشید بخشیدن در واقع گرفتن است و در بخشیدن است که همه ی ما چیزی برای اهدا کردن داریم و شما همیشه بخشنده باشید نه گیرنده.اگر چیز زیادی برای بخشیدن ندارید، تلاش کنید مهارتهای دیگری بدست آورید.

۳۲) در مورد خطا و اشتباهات خود با شجاعت از دیگران عذرخواهی کنید.اما علی(ع)در این باره می فرماید:در برابر خطاها وکارهای بد خود از دیگران عذرخواهی کنید و مطمئن باشید که این کار به عزت و اعتبار شما خواهد افزود.هر چیزی که برای خود نمی پسندید برای دیگران هم مپسندید.و آنچه برای خود می پسندید برای دیگران نیز بپسندید.

۳۳) خودخواه و بی نیاز از دیگران باشید خودخواه از این نظر که سعی کنید محتاج دیگران نباشید، نیاز از اعتبار و ابهت آدم می کاهد.سعی کنید چیزی که نیاز دارید، با قدرت و جدیت تمام بدست آورید بدون این که محتاج دیگران باشید و تا می توانید برای خود دوست، عشق، شانس و موقعیت خوب ذخیره کنید.

۳۴) هوشیاری و شناخت از دیگران را بالا ببرید جذابیت پدیده ای بسیار دقیق و ظریف است.تا زمانی که نتوانسته اید هوشیاری و شناخت خود را درباره خویشتن، اطرافیانتان و نحوه تفکرتان بالا ببرید.قادر نخواهید بود آنچه می خواهید بدست آورید.

۳۵) انسانهای بزرگوار کسانی هستند که درصددند به هر طریق ممکن خنده ای بر لب افتادگان و درماندگان و بیچارگان و ...نشانده و بار غمی و ...از دوش آنان بردارند.

نویسنده: عیوض توحیدی