بزرگ ترین دانشگاه های دنیا روی میز كار شما

اگر دنبال محلی مناسب برای ادامه تحصیل می گردید, كارشناسان می گویند بهترین محل تحصیل, دانشگاهی است كه شما را به هدفتان می رساند, حتی اگر از آن ها دور باشید سال هاست كه تحصیل در دانشگاه های آنلاین در بین بسیاری از مردم رواج یافته است

اگر دنبال محلی مناسب برای ادامه تحصیل می گردید، كارشناسان می گویند بهترین محل تحصیل، دانشگاهی است كه شما را به هدفتان می رساند، حتی اگر از آن ها دور باشید. سال هاست كه تحصیل در دانشگاه های آنلاین در بین بسیاری از مردم رواج یافته است. فقط در ایالت متحده آمریكا بالغ بر یك میلیون نفر درحال گرفتن مدارك معتبر تحصیلی خود از این سیستم های آموزشی در رشته هایی چون آموزش و پرورش، پرستاری، فناوری اطلاعات، بازرگانی، حسابداری، مهندسی نرم افزار، حقوق جزایی، مدیریت مراكز بهداشتی و درمانی و سایر رشته های موجود هستند. پیش بینی می شود كه تا سال ۲۰۰۷ از هر ۱۰ دانشجو یك نفر به طور تمام وقت در سیستم های آموزشی آنلاین ثبت نام كند. مایكل كری (Michael Karry) دانشیار فناوری تعلیم و تربیت دانشگاه جورج واشنگتن در این باره می گوید: «مردم وقتی به سیستم های آنلاین آموزشی نگاه می كنند، تصور می كنند كه این سیستم ها به سیستم سنتی لطمه وارد می كند. ولی من فكر می كنم در كل، سیستم آموزش و پرورش درحال رشد و تكامل است. بسیاری از افرادی كه به واسطه داشتن كار تمام وقت و یا والدینی كه مجبور به نگهداری از اطفال خود هستند و امكان شركت در كلاس های سنتی و متداول را ندارند، می توانند به راحتی از طریق اینترنت به تحصیل خود ادامه دهند.»

● تاریخچه آموزش مجازی

آموزش از راه دور برای اولین بار در قرن ۱۹ به عنوان تحصیلات مكاتبه ای (Correspondence Study) شناخته شد. پس از چندی تحصیلات مكاتبه ای با استفاده از سیستم پستی فراگیر شد و مدارس و دیگر موسسه های دارای صلاحیت به ارایه آموزش از راه دور با استفاده از پست پرداختند و ارتباط نوشتاری معلمان و دانش آموزان را برقرار كردند. ایالات متحده تنها كشور ارایه دهنده تحصیلات مكاتبه ای نبود، بلكه كشورهای اروپایی نیز از اوایل دهه ۱۸۴۰ دوره هایی برای آموزش خلاصه نویسی و زبان ارایه كردند.در سال ۱۸۳۷ به خاطر هزینه های پستی، یك آوانگار انگلیسی به نام ایزاك پیتمن (Isaac Pitman) از تندنویسی(Shorthand) برای تدریس دوره های مكاتبه ای در بریتانیا استفاده كرد. وی روش خود را كه مبتنی بر اصول آوایی به جای اصول املایی بود، در سال ۱۸۳۷ در كتابی به نام «الگوی صحیح تندنویسی» توضیح داد. روش خلاصه نویسی پیتمن در سال ۱۸۵۲ توسط برادرش بن پیتمن(Benn Pitman) در آمریكا معرفی شد. بن یك موسسه صدانگاری در ایالت اوهایو آمریكا برای تدریس خلاصه نویسی و نیز انتشار آثار مرتبط با آن بنیاد نهاد. روش خلاصه نویسی پیتمن با ۱۵ زبان تطبیق داده شده و امروزه یكی از پركاربردترین روش های خلاصه نویسی در جهان است.در سال ۱۸۴۴ ساموئل مورس(Samuel Morse) تلگراف الكتریكی را اختراع كرد. نخستین خط تلگراف بین شهرهای بالتیمور و واشنگتن در آمریكا كشیده شد و اولین پیامی كه مورس ارسال كرد، چنین بود: «خدا چه ساخته است؟» مورس به دلیل ادعاهای حقوقی مخترعان رقیب و همكارانش نتوانست تا سال ۱۸۵۴ اختراع خود را ثبت كند.

● تعریف آموزش مجازی

منظور از E-Learning یا آموزش الكترونیكی به طور كلی بهره گیری از سیستم های الكترونیكی مثل كامپیوتر، اینترنت، دیسك های چندرسانه ای، نشریه های الكترونیكی و خبرنامه های مجازی نظایر این هاست كه با هدف كاستن از رفت و آمدها و صرفه جویی در وقت و هزینه و در ضمن یادگیری بهتر و آسان تر صورت می گیرد. البته سیستم هایی كه تحت E-learning قرار می گیرند و امكان یادگیری از راه دور را فراهم می كنند بسیار متنوع هستند، ولی در وهله اول آنچه كه مهم است آگاهی علاقه مندان از نوع این سیستم ها و انتخاب صحیح و چگونگی استفاده درست از آن هاست. این سیستم ها گاهی می توانند جایگزین كلاس های حضوری هم باشند. در عین حال برای افراد سخت كوش و علاقه مند می تواند مكمل كتاب و كلاس باشد. در یك جمله می توان گفت E-Learning آوردن یادگیری برای مردم است به جای آوردن مردم برای یادگیری. در یادگیری الكترونیكی غیر از اینترنت،دیسك های آموزشی، ویدئوهای آموزشی و همچنین ماهواره استفاده می شود.آمار نشان داده است كه در سال ۱۹۹۹ بالاترین روش آموزش الكترونیكی با ۵۳ درصد مربوط به دیسك های آموزشی می شده است، ولی برای سال ۲۰۰۶ پیش بینی می شود كه E-Learning مقام اول آموزش را با ۶۳ كسب كند. روبرت مرداك (Rupert Murdoch) كه روی آخرین فناوری های آموزش مجازی كار می كند می گوید: « I think education is going to be a very big part of the Internet».