الفبای اعتیاد فرآورده های كانابیس حشیش وماری جوانا ۲

•این احساسات برای چه مدت دوام دارند
زمانی كه كانابیس به شكل دود استعمال می شود, اثر آن تقریباً بلافاصله ظاهر می شود و می تواند تا چند ساعت باقی بماند و این بستگی به مقدار داروی دریافتی دارد

زمانی كه دارو بلعیده می شود، اثر آن یك ساعت بعد احساس می شود و بیش از زمانی كه به صورت دود استعمال می شود باقی می ماند. گرچه اثرات دارو فقط برای چند ساعت پس از دود كردن آن دوام دارد، THC در سلول های چربی ذخیره شده و طی چند روز یا چند هفته از بدن خارج می شود و این بستگی به دفعات مصرف و مقدار دریافتی دارد، به همین دلیل است كه تست های كانابیس در مدت طولانی پس از ناپدید شدن آثار دارو مثبت می شوند.

•آیا كانابیس خطرناك است

تا به حال هیچ كس بر اثر مصرف بیش از اندازه كانابیس نمرده است اما كسانی كه آن را مصرف می كنند، باید از خطرات ممكن آگاه بوده و برای پرهیز از آنها نكاتی را رعایت كنند: كانابیس ادراك عمق، گستره توجه و تمركز را مختل و زمان واكنش را كند می كند و قدرت عضلانی و... را می كاهد و همه اینها بر توانایی فرد در زمان رانندگی اثر می كنند.كانابیس و الكل اگر همراه با یكدیگر استفاده شوند، اثرات یكدیگر را تشدید می كنند و می توانند صدمات شدیدی ایجاد كنند. مسمومیت با كانابیس تفكر و حافظه كوتاه مدت را تحت تاثیر قرار می دهد. استعمال كانابیس در مدرسه یا در حین كار می تواند یادگیری و عملكرد فرد را مختل كند.در صورتی كه از معافیت پزشكی برخوردار نباشید، كاشت و پرورش، تملك و یا فروش كانابیس دارای ممنوعیت قانونی است.فرآورده های غیرمجاز كانابیس با استانداردهای بهداشت و سلامتی مطابقت نداشته و ممكن است توسط سایر داروها، آفت كش ها یا قارچ های سمی آلوده شده باشند.دوزهای بالای كانابیس به ویژه زمانی كه بلعیده شوند می توانند روان پریشی ناشی از مسمومیت را سبب شوند. علائم آن شامل توهمات دیداری و شنیداری، هذیان های پارانویید، گیجی و فراموشی است. با قطع مصرف كانابیس، این علائم معمولاً ظرف یك هفته ناپدید می شوند. مصرف كانابیس سرعت ضربان قلب را بالا برده و فشار خون را پایین می آورد. در بیماران مبتلا به آنژین صدری و یا سایر بیماری های عروق كرونر، خطر حمله قلبی با مصرف كانابیس افزایش می یابد.مصرف كانابیس در بارداری می تواند بر جنین تاثیر بگذارد. تحقیقات نشان می دهد كه ممكن است بین مصرف كانابیس در بارداری و مشكلات خفیف شناختی در كودكان رابطه ای وجود داشته باشد. دود كانابیس حاوی بسیاری از مواد شیمیایی است كه در دود سیگار یافت می شود و برای جنین خطرناك است.

•آیا كانابیس اعتیادآور است

می تواند باشد.كسانی كه كانابیس را به طور منظم مورد استفاده قرار می دهند، می توانند وابستگی خفیف فیزیكی و یا روانشناختی پیدا كنند. كسانی كه دچار وابستگی روانی هستند، سرخوشی و آرامش ناشی از استعمال دارو را طلب می كنند. دارو برای آنها بیش از اندازه اهمیت می یابد و ممكن است احساس كنند كه بدان نیاز دارند و اگر نتوانند آن را به دست آورند، دچار اضطراب می شوند. مصرف متناوب و طولانی مدت دارو می تواند به وابستگی فیزیكی منتهی شود. كسانی كه دچار وابستگی فیزیكی می شوند، ممكن است با قطع ناگهانی مصرف سندرم ترك را به صورت خفیف تجربه كنند.علائم می تواند شامل تحریك پذیری، اضطراب، اختلال گوارشی، بی اشتهایی، تعریق و اختلال خواب باشد، این علائم عموماً برای حدود یك هفته باقی می مانند، گرچه ممكن است اختلال خواب بیشتر طول بكشد.

•اثرات طولانی مدت مصرف كانابیس چیست

در مورد بالغین سالمی كه گاه كانابیس را در دوزهای پایین مصرف می كنند، بروز اثرات طولانی مدت مضر بعید به نظر می رسد اما كسانی كه كانابیس را در مقادیر زیاد یا به طور منظم مورد استفاده قرار می دهند و یا كسانی كه به بیماری های خاص داخلی یا روانپزشكی مبتلا هستند، در معرض خطر اثرات طولانی مدت زیر هستند: دود كانابیس دارای قیر و سایر عوامل سرطان زای شناخته شده است. كسانی كه كانابیس را به شكل دود مصرف می كنند، غالباً تمایل دارند كه دود فیلتر نشده را به درون شش هایشان بفرستند تا به ماكزیمم اثر برسند. این كار خطر سرطان را افزایش می دهد.استعمال دود كانابیس موجب تحریك و آسیب سیستم تنفسی می شود. دود كردن ماری جوانا برای زمانی دراز با برونشیت رابطه دارد. یك بررسی تخمین زده است كه سه تا چهار سیگاری در روز همان صدمه ای را ایجاد می كند كه ۲۰ نخ یا بیشتر سیگار معمولی در روز آن را سبب می شود.مسمومیت مزمن با مصرف كانابیس غالباً انگیزه فرد را برای كار و مطالعه كاهش می دهد، گرچه این اثر با قطع مصرف دارو از بین می رود.ممكن است رابطه ای میان مصرف منظم كانابیس و شروع بیماری اسكیزوفرنی وجود داشته باشد اما مشخص نیست كه آیا مصرف كانابیس منجر به بروز علائم مخفی اسكیزوفرنی می شود یا اینكه بروز تدریجی علائم روان پریشی است كه سبب می شود فرد برای كنار آمدن با علائم بیماری به كانابیس پناه ببرد. شواهد نشان می دهد كه مصرف مداوم كانابیس در بیماران مبتلا به اسكیزوفرنی علائم روان پریشی را تشدید كرده و دوره بیماری را وخیم تر می كند.مصرف طولانی كانابیس در مقادیر زیاد می تواند توجه، حافظه و توانایی پردازش اطلاعات پیچیده را برای هفته ها، ماه ها و حتی سال ها پس از قطع دارو مختل نماید.